Yandex Metrika

Mehmet Aksoy “Müdürüne sahip çık“

Halk Gazetesi yazarı Mehmet Aksoy, son zamanlarda Türkiye’nin gündemini işgal eden ve büyük tepkiler toplayan Milli Eğitim Bakanlığının Müdür atamalarında ki uygulamasını köşesine taşıdı.

Mehmet Aksoy “Müdürüne sahip çık“
08 Eylül 2014 Pazartesi 12:57

KAPSAMHABER- Halk Gazetesi yazarı Mehmet Aksoy, son zamanlarda Türkiye’nin gündemini işgal eden ve büyük tepkiler toplayan Milli Eğitim Bakanlığının Müdür atamalarında ki uygulamasını köşesine taşıdı.

10 Haziran 2014 gün ve 29026 sayılı Resmi Gazetede Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelikle Görev Süresi Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu üzerinden 100 üzerinden en az 75 puan almaları gerektiği kurala bağlanmıştı

Görevlerinden alınan binlerce okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan değerlendirme süresi tamamlandıktan ve puanlar açıklandıktan sonra tüm türkiye’de tepkiler yağmaya başlamıştı.

 Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da milli eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılmışlardı. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürü ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız görülmüştü. Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü ‘kanaat getirmişti.

Halk Gazetesi Yazarı Mehmet Aksoy Müdürüne sahip çık başlığı altında kaleme aldığı yazısında çok önemli bir cümleyi vurguladı:

Müdürüne sahip çık ki çocuğuna sahip çıkabilesin”

Mehmet Aksoy’un yazısı şöyle:

. Ak Parti Hükümeti Milli Eğitim’le çok oynadı; 12 yılda birbirinden farklı uygulamalar yapan 5 bakan değiştirdi. Her gelen diğerini arattı. Eğitim sorunların çözümü için yapılırken, artık eğitimin kendisi sorun oldu. Sorunun çözümünde rol almayan veya alamayan bakanlar, sorunun parçası oldu. Eğitim her geçen gün geriledi ve nihayet geri viteste gidiyor.
 
Ehliyetsiz müdürler
 
Bir otobüste tüm yolcuların ağır vasıta ehliyeti var, ancak sürücü ehliyetsizse bu aracın kaza yapması kaçınılmaz olur. Çünkü ehliyet yolcuya değil; sürücüye gerekli. Okullarını cazibe merkezi haline getiren tecrübeli, ehliyetli müdürlerin görevlerine son verilirken yerlerine tecrübesiz, ehliyetsiz yandaş müdürler atanıyor. Artık okullarda eğitim değil; asayiş sorunları gündeme gelecek. Eğitim barışı tehdit altında. Zor şartlarda görevlerini yapan okul müdürlerinin adaletsiz bir şekilde görevlerinden alınması, şartları oluşturulmamış yapay sükuneti de ortadan kaldıracak, okullarda huzur ve barış ortamı tesis etmek mümkün olmayacaktır. Adalet ve huzurun olmadığı yerde eğitim de olmaz. Bugün müdürüne sahip çıkamazsan, yarın çocuğuna da sahip çıkamazsın. Müdürü korumak; çocuğunu korumaktır.
 
 Bakan YÖK Başkan Vekili ile atışmıştı

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, ÖSS adaylarının başarı ortalamasının çok düşük olduğunu belirterek,öğrencilerin iyi yetiştirilmediğini, eğitim sisteminin sorunlu olduğunu söylemişti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Prof. Eşme'nin ortaöğretim öğrencilerinin bilgi seviyesi ile ilgili eleştirilerine cevaplarken, "Böyle öğrencilerimiz var ama o öğrencilere ders veren öğretmenleri siz yetiştirip bize gönderiyorsunuz. Biz öğretmenlerimizi üniversitelerden alıyoruz.’ demişti.
 
Bakan ve YÖK Başkanın tartıştığı sorunlara çözüm araması gereken hükümet, mevcut durumu mumla artacak bir kadrolaşmaya gitti. Müdürlerin başarı, taktir, maaş ödülleri çöpe atılıyor. Yerlerine hiçbir bilimsel kriter dikkate alınmadan atanacak yandaşlar getiriliyor. Eğitim siyasallaşıyor. Türkiye’de siyaset değerli olmadığı için siyasallaşan eğitimin de değeri düşürülüyor. Ülke karanlığa; hatta zifiri karanlığa gömülüyor.
YAZININ DEVAMI

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.