Yandex Metrika

MHP'nin Mesajını doğru anlamak...

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 7 Haziran seçimlerinden sonra açık ve net olarak verdiği mesaj hala tartışılmakta ve rorumlanmaktadır.

MHP'nin Mesajını doğru anlamak...
09 Haziran 2015 Salı 13:05

7 Haziran seçimlerinden sonra açık ve net olarak ilk mesajı veren MHP Lideri Devlet bahçeli oldu. Sayın Bahçeli’nin verdiği mesaj tartışıldı ve hala tartışılıyor, tartışılmaya ve yorumlanmaya da devam edecektir.


MHP Lideri Devlet Bahçeli seçimin ardından gece yarısı yaptığı konuşmada;, her türlü elverişsiz şartlara rağmen milletimizin iradesi sandıkta tezahür ettiğini, Tüm siyasi partiler bu yeni tabloyu samimi ve dürüst bir şekilde okuması gerektiğini belirtti.

AKP’deki ciddi erimenin en önemli sebebinin Erdoğan olduğunu söyleyerek, “bundan sonra Erdoğan görevine devam edecekse Anayasal sınırlarda kalmalı ya da istifayı düşünmelidir ”dedi.

Bahçeli daha konuşmasının başında seçimlerin bitmesinden sandıkların açılmasının başlamasından hemen sonra ortaya koyulan çeşitli senaryolara da cevap verdi. Aslında Olası bir koalisyon durumunda AKP-MHP arasında bir koalisyonun olma ihtimalinin yazılıp çizilmesi seçimlerden önce AKP kanadında başlamıştı. Yandaş medya tarafından işlenen bu senaryoya Sayın Bahçeli o zamanda cevabını vermişti.

Bahçeli, NTV ve Star TV ortak yayınında Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik Bilgili'nin (18. 05. 2015) tarihinde koalisyonla ilgili sorularını cevaplandırmıştı.

Ak Parti ile bir koalisyon söz konusu olur mu sizin için?

O zamanda konuşulan bu husus karşısında Devlet Bahçeli şöyle demişti:

Devlet Bahçeli: “Bu AKP'nin kuruluş amaçları, 13 yılı bulmuş olan süre içindeki uygulamaları, sahip olduğu zihniyet temel alındığında Milliyetçi Hareket Partisi'nin koalisyon yapacağı bir parti olarak görünmemektedir. Bütün partilerin amacı tek başına iktidar olmaktır. Siyasi partiler hangisi olursa olsun millet huzuruna çıktıklarında tek başına iktidar olmayı amaç edinmelidirler. Tek başına iktidar olmayı amaç edinen Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye'ye üzerinde yine bir siyaset mühendisliği uygulamalarına geçen çevrelerin yönlendirmelerine kapılarak şu partilerle şöyle olur böyle olur koalisyon olur gibi bir tartışmanın içine girmek doğru değildir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin bir koalisyon düşüncesi yoktur hedefi tek başına iktidardır.”

Seçimlerden sonra Sayın Bahçeli’nin konuşmasına geri dönelim.


Devlet Bahçeli aynı paralelde konuşmasını devam ettirdi: “Televizyonlarda uzun zamanlardan bu yana araştırmacı yazar ve düşünür olarak Türkiye'yi yönlendirmeye, Türkiye'ye yeni yeni senaryolar çizmeye gayret gösterenler seçim sonuçları netleşmeden veya genel bir kanaat oluşmadan tek başına AKP'nin iktidar olamayacağı varsayımını temel alarak koalisyonlar üzerinde bir tartışmaya başlatmak istemişlerdir…”

Sayın Bahçeli; Türkiye’de Anayasanın geçerli olduğunu, bir siyasi parti tek başına iktidar olamadığında diğer siyasi partilerle nasıl bir çalışma düzeni olacağına dair geçmişte kazanılan tecrübeler olduğunu belirtti.

Bahçeli bir koalisyona ihtiyaç duyulduğu takdirde bu koalisyonun uyumlu olması gerektiği hususuna dikkat çekti.

Sayın Bahçeli ortaya bir tablo koydu:


Birinci koalisyon, başlangıcından bu yana birliktelikleri devam eden AKP ile HDP arasında olması lazımdır. İkisi arasındaki örtülü iş birliğini kamufle etmek, bir dayatmaya başka partileri katmak siyasi ahlaksızlık olacağını savundu.

“Çözüm süreci ile ilgilenen AKP-CHP-HDP'yi de bir araya getirebilirsiniz. AKP+HDP koalisyonu 337 milletvekiline dayalı güvenoyu alabilecek bir koalisyon modelidir.

İkinci bir koalisyon modeli olarak AKP, CHP ve HDP'yi bir araya getirebilirsiniz. AKP-CHP-HDP'yi esas alacaksanız, 469 geniş tabanlı bir koalisyon olur. Böyle bir yapılanma içinde MHP, şerefi ve haysiyetiyle ilkeli ve dürüst politikalarıyla Meclis'te denetimi esas alan ana muhalefet partisi görevini üstlenmeye de hazırdır.

Eğer bunların hiç birisinden sonuç alınamıyorsa, Türkiye'yi, AKP'nin azınlığına, bir takım çevrelerin senaryosuna mahkûm etmeye kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur.

Bütün bunlardan çıkarılan sonucun bazı yazar ve çizerin keyfini kaçırmış olacak ki, MHP’nin istikrardan yana olmadığını, seçim istediğini, hükümet kurulmasını esmediğini yazıp çizmeye başladılar. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dediği, seçimin en son düşünülmesi gerektiğidir.

MHP’nin kırmızıçizgileri var.

AKP, Başkanlık sisteminden vaz geçildiği takdirde,
AKP, Türk kimliği ve üniter yapıyla ilgili bir değişiklik önerisi getirmediği takdirde,
“Çözüm süreci” gibi teröre güç kazandıran süreçlerden vaz geçtiği takdirde,
Yolsuzluk iddiaları üzerine gidildiği taktirde..
Yani Milliyetçi Hareket Partisinin kırmızıçizgilerini aşmayacak şekilde bir model oluşturulduğunda görüşmeler yapılabileceğine inanıyorum.

MHP adımlarını atarken dikkatli atmaktadır.
Her türlü siyasi mühendisliğe karşı uyanık olmaktadır.

Daha önce yapılan koalisyonlarda olduğu gibi bir takım hatalara ve mühendislik çalışmalarının altında kalmayacaktır.
Sayın Devlet Bahçeli, kurgulanmakta olan veya kurgulanmış olan bir takım oyun veya tezgâhların farkındadır.
MHP’yi bu oyun ve tezgâhların içine çekmek isteyenlere fırsat vermeyecektir.

GARABEY


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.