Alexa
banner314

MHP ve BBP Referandumda Artı Bir Değerdi

Referandum bitse de tartışmaları devam ediyor. "EVET" ve "HAYIR" arasındaki çok az bir fark çeşitli yorumlarıda beraberinde getirdi.

MHP ve BBP Referandumda Artı Bir Değerdi
banner327

En son bilgiler dahilinde, Türkiye genelinde sandıklardan yüzde 51,21 "evet", yüzde 48,79 "hayır" oyu çıktı. Buna göre 24 milyon 326 bin 251 oy "evet" 23 milyon 173 bin 124 kişi "hayır" oyu kullanıldı. Kullanılan oyların 849 bin 447'si ise geçersiz olarak kabul edildi. Yurt dışı sonuçlarında ise şu ana kadar yüzde 59,02 "evet", 40,98 "hayır" çıktı.

Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik yapılan referandum halk oylamasında, en çok "evet" oyu Bayburt'tan, en fazla "hayır" oyu ise Tunceli'den çıktığı görüldü.


Ak Partili’lerin ve bazı yazar çizer ve yorumcuların iddialarına göre Milliyetçi Hareket Partisi Referandumda evet cephesindeki oyların artışı konusunda çok fazla fazla fayda sağlamadı.

Bazı yorumculara göre ise, MHP; kendi içinde yarıdan fazlasının hayır oyu kullandığını ancak Ak Parti ve MHP birleşmesinden kaynaklanan toplumdaki karşılığına bakıldığında Evet’e yansıması MHP içinden alamadığı evetlerin çok üzerinde… 


Yine bir başka görüş; MHP’nin içindeki HAYIR’cılardn ziyade, Ak Parti içinde bulunan gizli HAYIR’ cılara bakmalıdır.  Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi artı bir değerdir. Bu partiler, kendi içinden EVET'e hiç bir şey katmamış olsa dahi, birleşmeden kaynaklanan gücün yansıması olmuştur. Ak Partinin geçmişte topladığı oylara bakarak Referandumu değerlendirirseniz yanılırsınız. Bu referandum’da Ak Parti sessz sedasız kendi içinde bir kriz yaşadı. Bir çokları hayır cephesinde yer aldı.

Ayla Karaman


 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner307

banner325