Alexa
banner314

Murat Şahin: Yozlaşmanın Sebebini ve Yozlaşmadan Kurtulmanın Yolları

Murat Emre Şahin, "Medeniyetimizi davranışlar üzerine inşa edebilmek için, ilim ve sanatla birlikte uğraşan nesiller yetiştirmek zorundayız." dedi.

Murat Şahin: Yozlaşmanın Sebebini ve Yozlaşmadan Kurtulmanın Yolları

Kapsamhaber yazarı Murat Emre Şahin "SÖZ VE DAVRANIŞ ÜZERİNE" başlığıyla yayınladığı makalesinde, toplumun bütününde söz ve davranışların önemine işaret ederek, Yozlaşmanın sebebini ve yozlaşmadan kurtulmanın yollarını yazdı.

Şahin; söz ile davranış arasında tutarlılık olması gerektiğine vurgu yaptı. Şahin; "Bizim toplumumuzda davranış, sözden önce gelmektedir. Sözün kıymetlisi, davranışta kendisini nasıl gösterdiğiyle ilişkilidir." ifadeleriyle  içinde yaşadığımız toplumu idare edenlerden, siyasetçisine brokratına sanatçısına kadar bütün katmanlarında, "imamın dediğini yap, yaptığını yapma" anlayışının hakim olduğunu belirtti.

Türk Kültüründe  âlim olana değil, amil olana daha çok itibar edildiğini belirten Şahin yazısında; "Sözlerdeki tutarsızlıklar, davranışa aksetmeyen sözler ile kitleleri yönlendirmeye çalışanların durumunu nasıl izah edebiliriz? İzah edilecek bir şey yok… Durum da ortada… Sözün hikmetlisine itibar edilmediği toplumlarda, düzen kaotik olmaya mahkûmdur. Çünkü söz, kültür ve değer ekseninde işlemektedir. Söz ve davranış arasındaki tutarlılığın kaybolduğu bizim gibi toplumlarda yozlaşma da kendiliğinden gelmektedir. Bunu toplumun birçok kesiminde de görmek mümkündür. Bugün toplum içerisinde güven problemi, gelecek kaygısı, belirsizlikler fazlasıyla vardır. Siyasilerden medyaya, eğitim sisteminden adalet anlayışına kadar ve toplumun hemen her biriminde sözü kıymetsiz hale getiren uygulamalara şahit oluyoruz. Bunun baş mimarları da şüphesiz siyasiler olduğunu görüyoruz." şeklinde ifadeler kullandı.

Dün söylenenlerin unutulduğu, yeni sözlerin hikmet vesilesi olacağı gibi bir algı oluşturulduğunu yazan Emre Şahin, Eğitim sistemine bakıldığında bile mesele net olarak ortaya çıktığını söyleyerek,"Söz, batı toplumları için kıymetlidir. Davranıştan ziyade, sözün önemi vardır. Sözde hikmet aranır, davranışın nasıl olduğu önemli değildir. Ancak kültür ve değerler tutarlılık gösterir. Batı toplumu bu anlamda kendi içinde tutarlıdır. Çünkü söz üzerine bina edilmiş bir kültürden bahsediyoruz. Hâlbuki bizim kültür ve değerlerimiz davranış üzerine bina edilmiştir." dedi.

Murat Emre Şahin'in makalesinin tamamı şöyle: TIKLA GÖR

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 13:21
YORUM EKLE

banner307

banner313