Yandex Metrika

NOBEL'de İlk Türk İlim Adamı

Nobel Ödülü; 27 Kasım 1895 târihli vasiyetnâmesinin, 10 Aralık 1896 târihinde vefâtı münâsebetiyle, 30 Aralık 1896 târihinde Stockholm'de Nobel Vakfı tarafından, 1901 yılından îtibâren, insanlığa hizmet edenlere verilen bir ödüldür.

NOBEL'de İlk Türk İlim Adamı
16 Ekim 2015 Cuma 14:20

İlim; benim tâbirimle cihânşümûl / âlemşümûl, F(ı)ransızca'sıyla universel (üniversel) ve uydurukçasıyla da evrensel'dir ammâ ilim sâhibi / insanı / adamı / kadını, bundan, mensûbiyet duyduğu 'milleti adına' da tevâzû ve hürmetle iftihar ediyorsa, "millî'dir.

Nobel Ödülü; 27 Kasım 1895 târihli vasiyetnâmesinin, 10 Aralık 1896 târihinde vefâtı münâsebetiyle, 30 Aralık 1896 târihinde Stockholm'de açıklanmasıyla, Alfred Bernhard Nobel'in kurduğu Nobel Vakfı tarafından, 1901 yılından îtibâren, insanlığa hizmet edenlere verilen bir ödüldür.

Bu ödüle lâyık görülenler arasında, ilk defa 2015 yılında, kendisine, gurur ve iftiharla Türk'üm diyebilen bir ilim adamımız sâhip olabilmiştir. Geçen, bir asrı aşan zamana baktığımızda görürüz ki, bu ödülü en çok - iki yüzün üzerinde- ABD kazanmıştır. Bunun ardından, Batılı devletlerin hemen herbirinin, başta İngiltere ve Almanya olmak üzere, beşer onar Nobel Ödülü bulunmaktadır.

Eski Sovyetler Birliği de başı çekenlerdendir.

Bizden önce, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mısır, İsrail, Avustralya ve Hindistan'dan Japonya'ya birçok ülke de bu ödüle lâyık görülmüştür.

Denilebilir ki, "Bu, çok mu önemlidir?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.