Yandex Metrika

OMÜ ve SİYASET

OMÜ'nün bilimsel özellikleri siyasetin gölgesinde kalıyor.

OMÜ ve SİYASET
04 Eylül 2014 Perşembe 15:45

KAPSAMHABER- Geçtiğimiz hafta samsun Denge gazetesi OMÜ ile ilgili olarak yaptığı bir habere gelen yorumları tam sayfa olarak yayınladı. Bu haberden ve yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla OMÜ’deki sıkıntılar had safhaya varmış durumda. Daha önce çeşitli yerel gazete ve haber sitelerinde dile getirilen çeşitli sıkıntılara biz de zaman zaman temas etmiştik. Ancak ne kapsamhaber’de yayınlanan bu problemlerle ilgili ne de başka basın yayın organlarında dile getirilen sıkıntılarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu umursamazlık kamuoyundaki huzursuzluğu daha da artırdı. Biz de bu konuların takipçisi olmayı okurlarımıza karşı bir görev olarak kabul ediyoruz.

Haber sitemize gelen okur mektuplarından ve yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla OMÜ idarecilerinin siyasetle içli dışlı tavırları halktan büyük tepki toplamakta. 9 Ağustos'ta olay gazetesindeki köşesinde Başbakan’a yazdığı mektubu yayınlayan Doç.Dr. Bekir Şişman’ın bu tavrı büyük tepkiye sebep oldu. Mektubun içeriği ve orada edilen sözler bir yana siyasete bu kadar bulaşan-bulaşmak isteyen birinin hala rektör danışmanlığını yürütmesi büyük şaşkınlık yarattı. Öğretim üyelerinin siyaset yapma hakkı ve şekli yasalarla belirlinmiş durumdadır. Hiçbir idari görev alamaksızın her öğretim üyesi bir siyasi partiye üye olabilir. Hal böyleyken hem idari görevde bulunup hem de siyasetle iç içe olmak isteği toplumda hoş karşılanmıyor. Rektör Akan’ın bu kişiyi danışmanlık ve merkez müdürlüğünde tutması ise Üniversite yönetimine yönelik tepkileri daha da artırıyor.

OMÜ üst yönetiminde bulunanların sosyal paylaşım sitelerinde Ak Partiyle ilgili mesajlar yazması ve paylaşması tepki çeken bir başka konudur. Bu hususla ilgili bize gönderilen o kadar çok mesaj var ki iki örnek bile meseleyi anlatmaya yetecek gibi gözüküyor. Genel sekreter Selahattin Özyurt’un  Facebook hesabından  Ak Partiyle ilgili paylaşımları Üniversitenin idari kadrosundan sorumlu olan bu kişinin orada nasıl tarafsız olabileceği sorusunu akla getiriyor. Bize gönderilen örneklerden bir diğeri de Eğitim Fakültesi Dekanlığına ismi geçen bir öğretim üyesi Ak Partili pek çok videoyu ve metni sanki basın sözcüsüymüş gibi facebook hesabından paylaşmış. Bu kişiyle ilgili çok çarpıcı bir iddia daha var: Uzun süre Gülen cemaatinin içinde bulunan bu kişi Prof kadrosu alabilmek ve Dekan olabilmek için hizmet hareketine ağza alınmayacak laflar etmeye başlamış. Paralelci olmadığını ispat edebilmek ve daha önceki kimliğinden sıyrılabilmek için bayağı çaba sarfediyormuş. Bu ve benzeri konularda haber sitemize gönderilen o kadar çok örnek ve belge var ki bunları yazsak başka hiçbir konuya zaman ayırmamamız lazım.

 İşin hülasası: OMÜ’nün işleyişinde siyasetin etkinliği ne kadar azalırsa Üniversite o kadar hızlı ilerleyebilecek, gelişebilecek gibi duruyor."TÜRKİYE SIRALAMA SONUCU" nde OMÜ'nün çok gerilerde olması hiç kimsenin arzu ettiği bir sonuç değildir. Samsun’un ve OMÜ’nün geleceği için Üniversitenin bir an önce siyaseten uzak bilimsel eğilimlerin hakim olduğu bir yer haline gelmesi şarttır.

KAPSAMHABERİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sur55 - 3 yıl önce
boğazına kadar siyasete batmış bu üniversite. yazık. üst yönetimin hepsi ak partide siyaset yapmak istiyor. bırakın kardeşim görevlerinizi ne halt ediyorsanız edin yazık değil mi koca üniversiteye. sonuncu oluyorsunuz sanayi bakanlığının verilerinde. hiç mi utanmıyorsunuz bir de milletin gözünün içine bakarak şöyle büyüttük böyle büyüttük. bütün suç rektörün diğerleri zavallı ewmredileni yapıyor şu şişmanı nasıl hala danışmanı tutyor anlamak mümkün değil adam omüyü de samsunun da rezil etti turkıyeye be. neredesiniz meslek odaları örgütler sahip çıkın üniversitenize.
Avatar
veysel - 3 yıl önce
dışarıdan bakan da üniversieti bir şey zannediyor şu olanlara bak be herkes menfaatine çalışıyor akpye yaranmak için çabalıyor eğer bir adam profosor olmak için geçmişine sövüyorsa yazıklar olsun böylesine kimse çocuğunu göndermez böle üniversiteye ne biçim yer burası ya
Avatar
samet koç - 3 yıl önce
üniversitedeki öğrenci klüplerine getrilen adamlara bak okulun ne olduğu ortaya çıkar akil adamlar akp borazanları böyle bir okulda okuduğum için çok pişmanım çok
Avatar
ahmet özden - 3 yıl önce
mahmur aydın şenol eren prens olunca sen düşün omünün ne hale geleceğini yılların yavuzu şimdi oldu cemaat düşmanı he mi kimi kandırıyorsunuz siz ya bunların derdi gücü para menfaat eğitimi tevfik yönetiyor zaten. yiyin efendiler yiyin ama bir gün burnunuzdan fitil fitil gelir onu da unutmayın kimsenin ahı kimsede kalmıyor. ettiniz üniversitenin içinde. orada çalışıp da dert yanmayan üç beş kişi onlar da yukarıdakiler. bekiri yazmışsınız samsunda herkes bilir onun nasıl oralara geldiğini adam profesyonel taklacı kaçıncı seferde doç oldu bir bakın. allah muntekimdir paralelci diye ardına düştüğünüz mazlumların ahı sizi alır götürür efendiler
Avatar
adalet - 3 yıl önce
bu sahtekar bekir şişmanın doçentlik dilini nasıl geçtiğini yakında öğreneceksiniz.