Alexa
banner314

Patrik Bartholomeos'u 15 Temmuz'da kim uyardı?

Mevlüt Galanis yazdı. Henri Barkey'in kimdir? Henri Barkey'in Fetö ile olan bağlantısı nedir? Barkey CİA ajanı mıdır? 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında eski CIA ajanı Henri Barkey Büyükada' da ki toplantıya katıldı mı?

Patrik Bartholomeos'u 15 Temmuz'da kim uyardı?
banner327

15 Temmuz 2016 Cuma günü sabahı gözlüklü kır saçlı bir adam, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan çıktı. Taksiye binip limana gitti. Bir buçuk saat sonra adam vapurla Büyükada'ya ulaştı. 15-16 Temmuz yapılan bir toplantıya gelen Henri Barkey isimli yolcunun her şeye yetişmek için çok vakti yoktu. Büyükada Splendid Otelindeki numarasına girince telefonunu aldı ve şu mesajı yazdı: "Büyükada'dayım. En kısa sürede görüşmeliyiz. Ne zaman geleceğini bana bildir lütfen. H." Cep telefonunu elinde gergin biçimde oynayarak yatağa oturdu. Nihayet cevap geldi: "Nerede ve ne zaman görüşmek istiyorsun? "

Sözü geçen şeylerin gerçekten olduğunu bilmem fakat Henri Barkey'in Türkiye'ye geldikten birkaç saat sonra Büyükada Splendid Otel yanında o, Bursa Metropoliti (ve komşu Heybeliada'da bulunan Ruhban Okulu'nun Başrahibi) Elpidophoros'la bir araya geldi. Kısa görüşmeden sonra Elpidophoros acele İstanbul'a gitti.

Henri Barkey'in 15 Temmuz Türkiye'ye ziyaretini incelerken eski CİA ajanı ile Elpidophoros arası tartışmayı şahit olan bir insanı buldum. İsminin gizli kalmasını isteyen kaynak, FETÖ ve Fener Rum Patrikhanesi metropoliti beş dakika boyunca otelin önündeki kafede görüştüğünü anlattı. Her ikisi heyecanlı idi. Bir araya gelmelerinin önemi niçin o kadar büyük idi?

Peki, ilk önce Henri Barkey'in kim olduğunu ve darbe girişimini organize etmesiyle neden suçlandığını anlamak gerek.

Henri Barkey kimdir?

Henri Barkey, İzmirli Musevi bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Üniversite mezuniyetinin ardından Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde doktorasını tamamladı. 1998-2000 yılları arasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Politika Planlama Bölümü'nde; Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Irak ve istihbarat alanlarında direkt dışişleri bakanına bağlı olarak görev yaptı. Carnegie Uluslararası Barış Vakfı eski görevlisi, Woodrow Wilson Merkezi Ortadoğu Programı eski direktörüdür.

ABD'nin Princeton, Columbia, Pennsylvania ve New York Devlet Üniversitesi gibi çeşitli tanınmış okullarında dersler verdi.

Bugün Barkey, Lehigh Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde ders veriyor. Türkçe, İngilizce ve Fransızca bilen FETÖcü, National İnterest, Foreign Policy, Politico ve New York Times gibi çeşitli gazetelerde makaleler kaleme alıyor. Birkaç kitap yazan Barkey, farklı birçok tv kanalında siyaset yorumculuğu da yaptı. Eşi Elen Barkey CIA'nın üst düzey yetkilisi.

FETÖ'yle ilişkileri de dikkat çekiyor. FETÖ elebaşına yakın ilişkiler içinde olduğu söylenen Barkey'in, aynı zamanda örgütün Ortadoğu başta olmak üzere bölgedeki okullarında toplantılara katıldığı da söyleniyor. Kitaplarından birini de Fethullah Gülen'in ABD'de ikamet edebilmesi için kendisine referans olan eski CIA yöneticisi Graham Fuller'le birlikte yazdı.

Kasım 2017'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz darbe girişiminin uluslararası ayağı olduğu iddiasıyla Henri Barkey’e yakalama kararı çıkarttı. Başsavcılığı soruşturmasının sonuçlarına göre Büyükada'ya toplantı bahanesiyle gelenlerin darbeyi yönetti. Toplantının bazı katılımcılar FETÖ'yle ilişkileri nedeniyle gözaltına alındı.

Ancak eski CİA uzmanı neden Ortodoks Metropoliti Elpidophoros'la görüştü? Fener Rum Patrikhanesi papazının sonraki adımları bunu açığa kavuşturuyor: konuşmadan hemen sonra Elpidophoros İstanbul'a acele gitti. Aydınlık gazetesi'nin haberine göre o akşam Patrik Bartholomeos Türkiye'yi terk etti. Ayrıldıktan üç saat sonra isyan başladı.

Darbeyi yönetmek ve FETÖ'nün olası partnerleri uyarmak Barkey'in görevleri idi. Fethullah Gülen'le yakın ilişkilerde bulunan Patrik Bartholomeos, hem Türkiye hem de ABD'de FETÖ başıyla görüşmüştü. Patrikhane'ne ait Amerika Rum Ortodoks Paşpiskoposluğu'nun papazı Alexander Karloutsos, Fuller'le birlikte Gülen'i Amerika'ya kaçışını organize etmesinde yardımcı olmuştu.

O gün yer alan gelişmeleri anlayabiliriz şimdi. Büyükada'ya gelen Henri Barkey, yakında bulunan patrik temsilcisi Metropolis Elpidophoros'la bir araya gelip şu mesaj Bartholomeos'a iletti: bugün akşam yer alacak gelişmeler hayatınız ve sağlığınız için tehlikeli olacak, Türkiye'den gitmeniz gerekiyor.

Patrikhane, darbe girişimine karıştı mı? Pek mümkün değil. Küçük dinsel bir örgüt olan Patrikhane'nin politikaya müdahale etme imkanı yok. Fethullah Gülen ise eski arkadaştan endişe edebildi. Bundan başka kurnaz FETÖ başkanı, 300 milyon Ortodoksun lideriyle ilişkisi ekmeğine yağ süreceğinin farkında oldu.

Ancak dikkat çekici ki, Barkey Elpidophoros'la görüştü. Polise bildirebilen Metropolit bunu yapmadı. Yani eski CİA uzmanı onunla tam güvenilir ilişkilerde bulundu. Bundan başka Elpidophoros, Bartholomeos'un en sadık insanlarından biri gibi görünüyor.

Fakat Barkey'in tüm gayretlerine rağmen darbeciler yenilgiye uğradı, isyan başarısız kaldı. Ve Barkey, hain kalkışmanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 19 Temmuz'da Türkiye'yi terk etti.

Mevlüt Galanis

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 19:47
YORUM EKLE

banner307

banner325