Yandex Metrika

Şanlı Ecdadımızdan İki Ölüm Yıldönümü

Târihimizin her safhası iftihar edeceğimiz şanlı-şerefli büyük kıymetlerle doludur. Onları hatırlamak, bu coğrafyalar üzerinde yaşayan Türk ve Müslüman her ferdin minnet ve şükran borcudur.

Şanlı Ecdadımızdan İki Ölüm Yıldönümü
03 Temmuz 2017 Pazartesi 11:20

Bundan 471 yıl önce, büyük Türk amirali BARBAROS HAYREDDİN PAŞA'yı ve 119 yıl önce de Cihân Pehlivanı KOCA YUSUF'u kaybetmiştik.

Târihimizin her safhası iftihar edeceğimiz şanlı-şerefli büyük kıymetlerle doludur. Bunları her ân hatırlamamız, onları örnek alarak, onlardan kuvvet bularak yeni hamlelere girişmemiz lâzımdır.

Türk milleti, genciyle, çocuğuyla, daha doğrusu bütün varlığı ile, bu hedefe birlik ve berâberlik içinde yürümelidir.

Barbaros Hayreddin Paşa ve Koca Yusuf; bunlardan sâdece ikisidir. İkisi de, farklı yıllarda fakat aynı gün- 4 Temmuzda- vefât etmişlerdir.

Barbaros Hayreddin Paşa; Türk târihinin en büyük amiralidir. Ağabeyi Oruç Reis ile, Akdeniz'in en önemli kalelerinden biri olan Cezayir'i, 30 Eylül 1517'de İspanyollar'dan kurtarmıştır. Akdeniz'in bir Türk gölü olmasını sağlamıştır. Daha sonraları, Kanunî Sultan Süleyman tarafından Osmanlı Devleti'nin ilk Kaptanı Deryâlığına getirilmiştir.

1538'de, zamanının en büyük denizcisi olan Andrea Dorya'yı yenerek deniz tarihimizin en büyük zaferi olan Preveze Deniz Zaferi'ni kazanmıştır. 4 Temmuz 1546'da vefât etmiş olup, türbesi İstanbul/Beşiktaş'tadır.

Koca Yusuf; Samsun'da doğmuştur. 16 yaşından ölünceye kadar sırtı hiç yere gelmemiş ve Cihân Pehlivanı ünvanını almıştır.

1898 yılında Fransa'ya ve oradan ABD'ye geçerek orada birçok güreşler yapmış ve hepsini kazanmıştır. 2 Temmuz 1898 tarihinde, New York'tan, bir Fransız gemisiyle yurda dönüş için hareket etmiş, ancak, gemi, 4 Temmuz günü, sis yüzünden, bir İngiliz gemisiyle çarpışmış, 731 yolcunun hemen hemen hepsi ölmüş sadece 61 yolcu kurtulabilmiştir. 104 mürettebat ise, yolcuları bırakarak kaçıp kurtulmuşlardır.

Denize düşen Koca Yusuf ise, kendilerinin kurtulması için, gemi mürettebatının denize attığı mâsûm kadın ve çocukları kurtarmak isterken, hâinler tarafından kafasına küreklerle vurularak şehit edilmiştir.

Barbaros Hayreddin Paşalar ve Koca Yusuflarla ne kadar iftihar etsek azdır. Onlara minnet ve şükran borcumuz vardır. Onlar, bizlerden, sâdece birer Fâtiha beklemektedirler.

Rabb'im, hepsinin mekânını cennet eylesin!..


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sukuti - 7 ay önce
Bundan 471 yıl önce, büyük Türk amirali BARBAROS HAYREDDİN PAŞA'yı ve 119 yıl önce de Cihân Pehlivanı KOCA YUSUF'u kaybetmiştik. Paşa ve Pehlivanımıza Allah rahmet etsin.Türk'ün sancağını en yükseklere asmış ve dünyaya ismlerini altın harflerle yazdırmışlardır.Makamları Cennet olsun. SUKUTİ