Alexa

Şehit Muhammet Ali Aksu İlkokulu 'Ambar Projesi' Uyguluyor

Samsun’un Alaçam ilçesinde Şehit Muhammet Ali Aksu İlk-Ortaokulu bünyesinde yerli tohuma destek vermek, gıdanın güvencesi olan atalık tohumların sayısının artırılması için Maarif Hareketi kapsamında "Ambar Projesi" hazırlandı.

Şehit Muhammet Ali Aksu İlkokulu 'Ambar Projesi' Uyguluyor

Samsun Alaçam Şehit Muhammet Ali Aksu İlkokulu' nda; Maarif Hareketi kapsamında "Ambar Projesi" uygulanıyor. projenin uygulanmasıyla ilgili yapılan açıklamada, her geçen yıl daha fazla tohum elde ederek birkaç yıla tüm Samsun’a yayılan bir çalışma yapmak istedikleri belirtildi.

Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural ise yaptığı konuşmada, “Okulumuzun yaptığı bu proje çok değerli bir çalışma. Son yıllarda GDO’lu ve hibrit tohumlarla yapılan tarım neticesinde birçok hastalık ortaya çıktı. Yerli tohumlarımıza sahip çıkmamız çok önemli. Bu çalışmayı yapan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

AMBAR PROJESİ NEDİR NE AMAÇLANIYOR?

Ambar Projesi ile; yerli tohumun desteklenmesi,çoğaltılması, paylaşılması ve okulun il çapında, yerli tohum ambarı haline gelmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 3500 adet tam organik fide ekime hazır hale getirilmiştir. Projenin daha geniş kapsama yayılması ve atalık tohumların sayısının ve çeşidinin arttırılarak okulun bir tohum ambarı haline gelebilmesi için üç farklı uygulama bahçesi oluşturularak bu uygulama bahçelerine 800 fide ekimi gerçekleştirilmiştir.

Bunun yanında Alaçam´da 2 , Bafra´da 1, Vezirköprüde 2 okulumuz Ambar Projesi' ne katılım göstermişler ve kendi okullarında uygulamaya koymuşlardır. Projemize destek olan okullarımıza 450 adet fide deseteği okulumuz tarafından temin edilmiştir. "

Projeyi yerinde incelemek için Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN ile beraberindeki protokol, okulu ve proje alanını gezdler.
Okul Müdürü Ali AK, bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haber: Oktay ZERRİN- Samsun

KAPSAMHABER

YORUM EKLE