Yandex Metrika

Soykırım var diyenler yalan söyler!

Tarihi gerçekler apaçık ortada dururken, belgeler ve bilgiler aksini söylerken üstelik İnsan Hakları Mahkeme kararı varken "soykırım var" diyenler yalan söylemiş olur.

Soykırım var diyenler yalan söyler!
15 Nisan 2015 Çarşamba 18:10

Prof. Dr. İbrahim TELLİOĞLU tarafından hazırlanan Türk-Ermeni İlişkileri ve 1915 Olayları konulu kitap Trabzon Türk Ocağı tarafından yayımlandı. Önsözde de vurgulandığı üzere eser halkın konuyla ilgili bilgi seviyesini ve hassasiyetini artırmak üzere hazırlanmış bir çalışma.

Türk Ermeni İlişkilerinin Başlaması ile giriş yapılan kitapta Selçuklular Anadolu’ya Geldiğinde Ermenilerin Durumu, Ermenilerin Anadolu’nun Fethine Bakışı, Ermenilerin Selçuklu Hâkimiyetine Bakışı, Osmanlı Devleti Döneminde Ermeniler, Ermeni Meselesinin Uluslararası Bir Mesele Haline Dönüşmesi, Ermeni Ayrılıkçı Hareketinin Ortaya Çıkışı, Zorunlu Sevk ve İskân Kanunu, Zorunlu Sevk ve İskân Kararının Tatbiki, Zorunlu Sevk ve İskânın Günümüze Yansımaları başlıkları altında mesele ele alınmış.

Türkler ve Ermenilerin 5. yüzyıldan beri birbiriyle münasebeti bulunan iki topluluk olduğu vurgulanan çalışmada ilişkilerin şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterdiği kaydedilmektedir. Türk-Ermeni ilişkileri esas itibariyle Osmanlı Devleti’nin son dönemindeki ilişkilerle tarif edilmesine karşı çıkılan eserde Hunlardan itibaren izleri takip edilebilen ilişkilerin genel itibariyle dostça şekillendiği yazılmaktadır.

Osmanlı Devleti'nin gerileme döneminde büyük güçlerin hedeflerindeki topluluklardan birisi de Ermenilerdi. 1887'de Cenevre'de Hınçak, 1890'da Tiflis'te Taşnak örgütlerinin kurulmasından sonra silahlı eyleme yöneldi. 1890'dan itibaren ortaya çıkan isyanlar 20. yüzyılın başlarında yoğunlaştı. 1906-1922 arasında Ermeni terörü sebebiyle hayatını kaybeden Türklerin iki milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı Devleti uzun süre bu eylemlere karşı savunma durumunda kaldı. 24 Nisan 1915'te Taşnak ve Hınçak partilerini kapatarak üyelerini tutuklatan Hükümet, 27 Mayıs 1915'te de isyana kalkışan Ermenilerin daha güvenli yerlere zorunlu olarak gönderilmesi emrini yayınladı. 29 Kasım 1915'e kadar büyük kısmı Ruslarla işbirliği yapan Ermeniler yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Zorunlu göç devletin cephe gerisindeki sivilleri koruma adına aldığı bir önlemdi. Savaş sırasında iki ateş arasında kalmamak adına başvurduğu bir çareydi. Bugün “Ermeni soykırımı” olarak adlandırılan iddialar bu olaylar ve zorunlu göç sırasında yaşananlara aittir. Dönemin kaynakları incelendiğinde bu soykırım iddialarının tarihi bir dayanağı yoktur. Bununla birlikte Ermeniler, gerçeklere yüz çevirerek devamlı yaptıkları lobi faaliyetleri sonucunda bugün, dünya genelinde önemli mesafe kat ederek, soykırıma uğradıkları tezini kabul ettirme noktasında büyük ilerleme sağlamışlardır. Ancak bu tarihi gerçekleri değiştirmez.

AİHM “soykırım” iddialarıyla ilgili olarak gidişatı değiştirici mahiyette bir karara imza atmıştır. 17 Aralık 2013 tarih ve 275101/08 nolu kararında, 1915 olaylarına soykırım denmesi zorunluluğunu kaldırmıştır. Mahkemeye göre soykırım kavramı net ve hukuki bir kavramdır. Eylemin bir grubun bir kısım üyelerini değil tamamını tahrip etmek kastıyla yapılmış olması gerekir. Soykırım çok dar anlamlı hukuki bir kavramdır, dahası ispatı zordur. AİHM’nin kararında açıkça vurgulandığı üzere 1915 olayları soykırım olarak nitelendirilemez. Bu durum altında uluslararası camianın mahkeme kararlarına uyması gereklidir. 1915 olayları ilmin ışığında bir çözüme kavuşturulmadan Türk Milletinin soykırım suçlaması ile karşı karşıya bırakılması kabul edilemez bir durumdur.

Tarihi gerçekler apaçık ortada dururken, belgeler ve bilgiler aksini söylerken üstelik İnsan Hakları Mahkeme kararı varken "soykırım var" diyenler yalan söylemiş olur.

Gerçekleri gün yüzüne çıkaran Türk Ermeni ilişkilerini ve 1915 olaylarını anlatan nadide eseri okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

Türk-Ermeni ilişkileri konusunda büyük bir bilgi kaynağı olan kitap ücretsiz olarak aşağıdaki adresten temin edilebilir:

Türk Ocakları Trabzon Şubesi Cumhuriyet Mah. Kasım Sok Nu: 11, Kat: 1 Ortahisar / Trabzon Tel. (0.462) 326 15 70 Belgegeçer: (0.462) 326 15 70 e-posta: turkocaktrb@gmail.com BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

R.Çağlarİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Durmuş - 3 yıl önce
ibrahim tellioğlu hocamı tebrik ederim bir solukta okudum gerçekten çok açık anlaşılır bir kitap olmuş. türk ocağını ve başkanı mithat hocamızı da tebrik ederim böyle önemli bir çalışmayı şehrimize kazndırdığı için.
Avatar
kenan demir - 3 yıl önce
türkiyede böyle seslere ihtiyaç var moralimiz bozuluyor papanın ve avrupalıların yaptıklarından sonra
Avatar
Rıdvan Çakıroğlu - 3 yıl önce
çok güzel bir kitap olmuş hocaya ve türk ocağına teşekkürler.
Avatar
elif göktürk - 3 yıl önce
halkımızın bu tür basit dilde hazırlanmış kitaplara çok ihtiyacı var. teşekkürler türk ocağı.