Yandex Metrika

Tarih Boyunca Karadeniz

Karadeniz bölgesi tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Tarih Boyunca Karadeniz
15 Eylül 2015 Salı 12:25

Karadeniz bölgesi tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan bazılarının izleri müzelerin nadide parçalarını oluştururken bazıları günümüzde de yaşamaktadır. İlk çağlardan günümüze kadar doğu ile batının en önemli iletişim noktalarından birisi olan Karadeniz havzasının değeri, yüzyılımızda daha da artacak gibi gözükmektedir.

Kafkasya üzerinden Avrupa’ya ulaşacak enerji hatlarının büyük bölümünün Karadeniz üzerinden geçmesi, bölgenin küresel güçlerin mücadele alanlarından birisi haline gelme ihtimalini güçlendirmektedir. Bu sebeple Karadeniz’deki toplulukların dostluk bağlarının artması, dünya barışının geleceği açısından daha da kıymet kazanmaya başlamıştır. Dostluğun artmasının yolu, hiç kuşku yok ki bölge halklarının birbirlerini daha yakından tanımalarından geçmektedir.

Elinizdeki bu kitap Karadeniz tarihiyle uğraşan bir bilim adamının yirmi yıllık çalışmalarının ürünüdür. Bölge tarihiyle ilgili pek çok meseleye ilk kez temas edilen bu kitapta bilgi ve belgeler temel alınarak karanlıkta kalan pek çok gerçek gün yüzüne çıkarılmıştır.


İbrahim Tellioğlu

15.04.1972 tarihinde Samsun’da doğ-muştur. İlk, Orta ve Lise tahsilini bu şehirde tamamladıktan sonra, 1989-1990 eğitim-öğretim yılında Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarihi bölümünü kazanmış ve aynı bölümden 1993 yılında mezun olmuştur. Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim dalı Ortaçağ Bilim dalında başladığı yüksek lisansını 1996 yılında tamamlayarak bilim uzmanı olmuştur. 2002 yılında ise İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarihi Anabilim Dalı Genel Türk Tarihi Bilim dalında, Prof. Dr. Salim CÖHCE danışmanlığında “Osmanlı Hâkimiyetine Kadar Doğu Karadeniz Bölgesinde Türkler” konulu tezini tamamlayarak bilim doktoru unvanı almıştır. 06. 04. 2006 tarihinde Genel Türk Tarihi Bilim alanında doçent, 2011 yılında profesör olan İbrahim TELLİOĞLU, halen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Karadeniz ve Kafkasya tarihi konusunda araştırmaları devam eden Doç. Dr. İbrahim TELLİOĞLU’nun Osmanlı Hâkimiyetine Kadar Doğu Karadeniz’de Türkler adlı kitabının 2004’te ilk, 2007’de ikinci baskısı Serander Yayınları tarafından yapıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.