Alexa

TÜRKİYE A.Ş. VEYA VAHŞİ KAPİTALİZM

Prof.Dr.Mustafa Özdemir: "DEVLETİ ŞİRKET HALİNE GETİRMEK, VAHŞİ VE ALÇAKÇA BİR KAPİTALİST DÜZENE GEÇMEKTİR!"

TÜRKİYE A.Ş. VEYA VAHŞİ KAPİTALİZM
 Prof.Dr.Mustafa Özdemir: "DEVLETİ ŞİRKET HALİNE GETİRMEK, VAHŞİ VE ALÇAKÇA BİR KAPİTALİST DÜZENE GEÇMEKTİR!"

Sermayesi belirli paylara bölünmüş ve borçlardan dolayı yalnız mal varlığı ile sorumlu bulunan şirkete anonim şirket deniyor.

Dünya’da böyle yönetilen bir ülke yok. Ne Nizam-ül Mülk’ün Siyasetnamesinde ne de Yusuf Has Hacib’in Kutadgubilig’inde böyle bir devlet yönetimi yoktur. Çağlar boyu süzülerek gelen sağlam devlet baba geleneği Vahşi Şirket Patronu geleneğine dönüşmez mi? Çünkü şirket, para kazanma amacındadır. Yasal zemin bulursa hiçbir insani değer tanımaz. Yani devleti şirket haline getirmek zaten dengesiz olan zenginliği vahşi kapitalizmin insafsız , adaletsiz ve alçakça bir paylım ortamına getirir. Kaldı ki bu durumda sadece yasal zemin değil, sözde felsefi ve ahlaki zemin de doğmuş olacaktır. Öyleyse

DEVLETİ ŞİRKET HALİNE GETİRMEK, VAHŞİ VE ALÇAKÇA BİR KAPİTALİST DÜZENE GEÇMEKTİR!

Şimdilerde piyasada KAPİTAL adlı bir kitap var(Thomas Piketty). Dünya kitap satış listelerini alt üst eden bu kitapta kapitalizm iki ana kısma ayrılıyor: Vahşi köle kapitalizmi ve Modern kapitalizm. Türkiye modern kapitalizmin 100 yıl gerisindedir. Zira bu tür bir modern kapitalizm sosyal demokrasi ve çeşitli dini-sosyal değerlerle terbiye edilmiş bir serbest piyasa ve sosyal demokrasi uygulamasıdır.

Oysa Türkiye’de uygulanan kapitalizm; üzeri, İslami değerlerle örtülmeye çalışılan vahşi ve alçak, iki yüzlü bir din sömürücüsü kapitalizmdir.

BU ALÇAK KAPİTALİZMİ YETERLİ GÖRMEYENLER ŞİMDİ BUNUN DA DAHA ALÇAĞI OLAN BİR ŞİRKET TEKLİFİ İLE GELECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR. YAZININ DEVAMI
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 20:57
YORUM EKLE

banner325