Alexa

Vefâtının 6. Yılında Rauf Denktaş'ı Anıyoruz!

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının 6. yıl dönümünde minnet ve rahmetle anıyoruz. Rauf Denktaş kimdir?

Vefâtının 6. Yılında Rauf Denktaş'ı Anıyoruz!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin kurucusu, Merhum Cumhurbaşkanı Raif Rauf DENKTAŞ’ ı vefatının 6.nci yılında kapsam haber ailesi olarak saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kıbrıs Türk'ünün, Rauf Denktaş'ın gösterdiği yolda yıllardır sürdürdüğü haklı davanın, bölgede bir barış, istikrar ve refah alanı haline gelmesine vesile olacağı inancıyla da merhum Denktaş'ı bir kez daha minnet ve rahmet ile anıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kimdir?

27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs/Baf'ta doğan Rauf Denktaş, ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Türkiye ve Kıbrıs'ta tamamladıktan sonra, hukuk tahsili için Londra'ya gitti. Dönüşünde, 1947 yılında, Lefkoşa'da avukatlığa başladı.

27 Kasım 1948'de Kıbrıs Türkleri'nin düzenlediği ilk mitingde, Dr. Fazıl Küçük'le beraber hatiplik yaptı. Türk cemaatinin iki önemli öncüsü olan Faiz Kaymak ile Dr. Fazıl Küçük arasında arabulucu oldu.

1950-57 arasında Kıbrıs Başsavcı Yardımcılığı yaptı.

1955'te, enosisçi EOKA'cılar karşısında Kıbrıs Türkleri'ne önderlik etti.

1Ağustos 1958'de, Türk Mukavemet Teşkilatı'nı (TMT) kurdu. Aynı yıl, Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırdı.

Londra ve Zürih anlaşması öncesi, Dr. Fazıl Küçük'le beraber, Ankara'da Dışişleri Bakanı Fatih rüştü Zorlu'yla görüşmeye geldi. Denktaş, burada, adaya Türk askerinin gönderilmesini teklif etti.

16 Ağustos 1960'da kurulan bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türk Cemaat Meclisi Başkanı seçildi.

28 Aralık 1967'de kurulan Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkanlığı'na getirildi.

1968-1974 arasında, Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı Glafkos Klerides ile yapılan toplumlararası görüşmelere katıldı.

Makarios'a karşı 15 Temmuz 1974'te yapılan darbenin ardından, Türk silâhlı Kuvvetleri Kıbrıs'ın bir kısmını ele geçirdi. Denktaş, Türkler'in denetimindeki bölgede 13 Şubat 1975'te kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti'ne başkan seçildi.

15 Kasım 1983'te bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti kuruldu. Denktaş, kurucu meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçildi.

Bütün hayatını mücâdeleyle geçiren Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012 tarihinde Lefkoşa'da vefât etti.

Mekânı cennet olsun!..

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 09:27
YORUM EKLE