Alexa
banner314

VESTED; Tarım ve Hayvancılık Alanında OHAL Tedbiri Alınsın

VESTED Derneği Genel Başkanı Ömer Satin, Büyükşehir Belediyeleri Kanunu Tarım ve Hayvancılığı Bitirdiğini iddia ederek, acilen önlem alınması gerektiğini savundu.

VESTED; Tarım ve Hayvancılık Alanında OHAL Tedbiri Alınsın
banner327

Genel Başkan Ömer Satin, "Büyükşehir Belediyeleri Kanunu (Kanun No. 5216 Sayılı Kabul Tarihi: 10.7.2004  tarihli) Ülkemizde maalesef tarım ve hayvancılığı bitirdi. Eğer tedbir alınmazsa yakın gelecekte karkas hayvancılık ile birlikte yaş sebze de dâhil hepsini yurt dışından ithal etmek zorunda kalacağız." ifadelerini kullandı.

Tehlikeli Gidiş

Yine 4916 Sayılı  3.7.2003 tarihli Çeşitli Kanunlarda ve Maliye Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik gereğince kamuya ait köylülerin mera olarak kullandıkları alanların satışı kolaylaştırıldığını. bu nedenle hayvancılık sektörü ülkede zora girdiğini belirten Ömer Satin; "Dağınık oyları toparlamak, amacıyla çıkartılan Büyükşehir Belediyeleri kanununu ile Büyükşehirler İlçe, belde ve köyleri de yuttu. Tüm İlçe ve köy hudutları Büyükşehirin sınırlarına girmesiyle belde ve köyler mahalle statüsünü kazandı. Bir bakıma iyi oldu hizmet gitmeyen yerlere alt yapı, yol v.s hizmetleri girdi. Ancak Bu bölgedeki tüm tarım ve hayvancılık arazileri, meralar birer arsa niteliğine büründü. Bu tehlike o an hissedilmedi ve tehlike de tam burada başlamış oldu." dedi.

Tarlasına mahalle olduğu için gübre dahi döktüremedi.

Büyükşehir belediyesi kanunu ile arsa niteliğine giren tüm tarım arazileri tarım ve hayvancılığın masraflı ve pahalı olması nedeniyle (Gübre, mazot, fide, tohum, işçilik, sulama) bu arazileri ekmek, yerine meralarda dâhil fabrika alanına ya da müteahhitlere kat karşılığı bina yeri olarak inşaat alanına dönmeye başladığını belirten Genel Başkan; "Tüm köyler mahalle olmasıyla mahallelerde hayvancılık yapmak yasak olduğu için mahalle statüsü kazanan köyler ahırını bile yaptıramadı. Tarlasına mahalle olduğu için gübre dahi döktüremedi." şeklinde konuştarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

Belediyelere arsa vergisi v.s amacıyla gelir sağlanması amaçlandı ama bu arazilerin inşaat alanına dönebileceği hesaplanmadı. Bir bakmışsınız en verimli arazilerin ortasından tren yolu geçmiş ya da oto yolu geçmiş. Ya da Ordu ilin akıbeti gibi şehrin ortasından geçen yol baraj duvarı gibi rol oynamakta. Ya da yerin altından geçmesi gerek Tramvay yolları Samsun’da ki gibi şehrin denizle irtibatını bıçak gibi kesmiş durumda. Şehre inmek isteyen Tramvay yolunun aralarında 100 metre gibi mesafelerden geçişleri ya da asansörlü geçişli üst geçitleri kullanarak sahile inmek zorunda.  Ya da Samsun’da en verimli tarım arazisine Lojistik köy yapılması gibi ülkemizde ki uygulamalar tarım ve hayvancılığı engeller durumuna düşürmüştür.

YAKIN GELECEKTE PIRASA DÂHİL TÜM YAŞ SEBZEYİ YURT DIŞINDAN İTHAL EDERSEK HİÇ ŞAŞIRMAYIN!

Evet, yakın gelecekte pırasa dâhil lahanaya kadar ithal edersek hiç şaşırmayın. Acilen Büyükşehir Belediyesi yasalarında düzenleme yapılmasına ihtiyaç var. Yerleşim alanlarının etrafında ki alanın 100 metre alan gibi sınırlama yapılarak tarım ve hayvancılık alanları ve meralar korunmaya alınmalı teşvik kapsamı altına alınmalı tarım ve hayvancılığa tedbir alınmalıdır.

Köylünün hayvanlarını beslemek için kullandığı devlete ait meralar, fabrika alanı v.s için yok pahasına satılmakta. En basitinden su motorları vasıtasıyla yer altından çektikleri yer altı suyu dahi şehir şebekesi gibi işlem gördüğünden ve de paralı olduğundan tarım ve hayvancılık durma noktasına gelmiştir. Eğer kısa zamanda tedbir alınmazsa Devletimiz büyük bir krizle karşı karşıya kalacaktır

ÇÖZÜM: TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA OHAL TEDBİRİ ALMAK

ÇÖZÜM YOLLARI:

  • 15 Temmuzdan bu tarafa nasıl ki yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar OHAL Kanunları ile yönetildiyse Tarım ve Hayvancılık ile ilgili de OHAL Kanunları çıkarılmalı ve acilen sert tedbirler alınmalıdır.
  • Başkanlık sistemi ile bu tedbirler rahatlıkla alınabilir. İşin siyasi boyutu silinerek ülke menfaati gereği bu tedbirler alınmalıdır. aksi takdirde ülkemizde büyük toplumsal patlama yaşanabilir.
  • 500 beldeye 500 Veteriner Sağlık Teknisyeni /Teknikeri ve bunun yanı sıra 500 beldeye 500 Ziraat Teknisyeni /Teknikeri ile yerinde görevlendirilerek çözüme gidilmelidir. Tüm il, ilçe ve mahalleleri kapsayacak şekilde ülke çapında teşkilatlanmaya gidilmelidir.
  • Mahalli idareler kanunları, Büyükşehir Belediyeleri kanunu yeniden gözden geçirilmeli, tarım arazileri, meralar acilen iskân yerleşimlerinden çıkarılmalı, iskâna kapatılmalı ve korunmalıdır.

Şimdiden Devletin yetkililerinden tedbir alınmasını diliyoruz." 

Samsun VESTED Şubesi yönetimi, Mehmet Kemal ŞENER, Bekir Eskici, İbrahim UYSAL ve Mustafa Kemal BEKTAŞ, mesleki eğitim bilgilerinden faydalanmak amacıyla misafir olarak, Samsun Tarım Meslek Lisesi Mesleki Branş Hocası Veteriner Hekim Tuncay EKER’in de katıldığı istişare programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kapsamhaber/ Mustafa Kemal Bektaş

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 19:15
YORUM EKLE

banner307

banner325