Yandex Metrika

Yanlış iş yapıp doğru sonuç beklemek

Bitmeyen tartışma olan, Türkiye’nin Doğulu ya da Batılı olma özelliğine girmeyeceğiz. Ancak yüzeysel bir bakışla bile Türkiye’de hem Şark, hem de Garp özelliğinin olduğunu gözlemlemek mümkündür.

Yanlış iş yapıp doğru sonuç beklemek
07 Mayıs 2015 Perşembe 00:22

Bitmeyen tartışma olan, Türkiye’nin Doğulu ya da Batılı olma özelliğine girmeyeceğiz. Ancak yüzeysel bir bakışla bile Türkiye’de hem Şark, hem de Garp özelliğinin olduğunu gözlemlemek mümkündür. Türkiye de her sosyal sınıf ve felsefeye sahip insanlar arasında da Doğulu ve Batılı hayat tarzı, karakter ve davranış biçimi içinde olanların varlığı kabul edilir. Ama sol, sosyalist ve komünist düşünceye sahip Türkler (Kendilerine Türkiyeliler diyorlar, yani dolaylı olarak Türk kökenli olmadıklarını ifade ediyorlar) kendilerini Şarklı kabul etmezler ve hatta çoğunlukla da Şarklı olmayı ret ederler. Akılları sıra Şarklı olmayı geri olmak, çağ dışı olmak olarak görmektedirler. Oysa ki Türkiye ve dünyadaki sosyalist-komünist tarihe baktığımızda Türk komünistlerin Şarklı komünistlerde olduğu gibi, hem ideolojik derinlik, hem mensubu oldukları ülkeyi ve halkı tanımama, okuyamama hem de milli komünist entelijansıya yaratamama gibi ciddi sorunlar yaşamışlardır. Ulusal, ideolojik ve evrensel değerler konusunda komünizme hiçbir katkıları olmamıştır. Türkiye’deki komünist literatüre baktığımızda hiçbir derinliği olmayan, yabancı komünist yazı ve fikirleri tartışmadan öteye gidememiştir. Çoğunluğu yabancı dil bilmeyen, fikir üreten değil aktaran (tebliğci), Türkiye’deki fikri komünist tartışmayı faşist, kapitalist, işçi, emek gibi birkaç sözcüğe indirgeyen,19. yüzyılın ekonomik ve politik mantığını ideolojik olarak kullanan fikir yoksunu tipik bir Şark kitlesidir. Çoğunluğun, ciddi bir mesleği yok, yeterli bir gelir elde etme becerisi gösteremeyen, hiçbir üretim yapmayan, ama bol keseden eşitlik nutukları atan Şark zihniyetli insanlar. Halkın hiçbir değerini bilmeyen ve saygı göstermeyen, halk gibi düşünmeyen, halk gibi yiyip içmeyen, halkı tanımayan bu insanlar bu halkın kendilerine yardım ederek devrim yapacağını ummaktadır. Şimdi de, Türkiye’yi bölmek üzere kurulan, yabancı ve PKK destekli, Kürt partisi HDP’yidestekleme kararı almışlar. Türk halkının reddettiği ülkeyi bölme planları olan bu Kürt hareketini destekleyerek hangi halka ne çıkar sağlayacak bunu anlamak mümkün değildir. Tam bir Şark zihniyetiyle “Yanlış bir iş yapıp doğru sonuç bekleme” paradoksuna bir kez daha düşmüşlerdir. Dinciler bu paradokslarının gerçekleşmesi için duaya çıkarlar, komünistler de propaganda yürüyüşü ve mitingleri yapmaktalar, tek farkları budur. YAZININ DEVAMI

Haydar Çakmak/ Yeniçağİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.