Alexa
banner314

“Zor Adam“ Necip Fazıl Kısakürek

Şâirler Sultanı Necip Fâzıl Kısakürek'i, vefâtının 35. yılı. Doğumunun ise, 114. yılında anıyoruz.

“Zor Adam“ Necip Fazıl Kısakürek
banner327

Büyük Şair Necip Fazıl, Hayatı ve eserleriyle yaşadığı döneme damgasını vuran yazar, şair, fikir ve aksiyon adamıdır. “Yakın tarihte, iktidarları oluşturan siyasi aktörlerin çoğunun düşünce dünyasını onun fikirleri şekillendirdi.

"Anlatma"dan önce, O'nu, anlamak lâzımdır. Anlaşılamayan, kavranamayan, her türlü fikrî hususiyetleriyle bilinemeyen, maksat ve hedefleri idrâk edilemeyen, cihânşümûl bir şuûr hâlinde geleceği kucaklayan bir tefekkür ve estetik hazînesini "anlatma"nın mes'uliyetini taşımak bir yana, " zorluğu"nu ifade etmenin bir "tevâzû " değil, bir mecbûriyet ve itiraf olacağını peşinen söylemem gerekiyor.

Necip Fâzıl, tek kelimeyle " zor adam " dır, "çetin" dir. Şâir Feyzi Halıcı'nın dediği gibi: "Necip Fâzıl, şâir olarak aliyyülâlâdır. Fakat taşkın adamdır."

"Zor" luğu, hem " aliyyülâlâ" lığından ve hem de " taşkın" lığından gelir. Hem "aliyyülâlâ" ve hem de "taşkın" adamlar, hem " çetin" ve hem de "nâdir"dirler. Çünkü O; Kaldırımlar-2 şiirindeki gibi, yerine göre " Sükût gibi münzevî" ve yerine göre de " çığlık gibi hür"dür.

DEVAMI

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 01:59
YORUM EKLE

banner307

banner325