Alexa

Keskin Kutuplar...

Günümüz modern toplumlarında yeni sayılabilecek ideolojilerin popülerleşmesinde ki nedenlerden biri de gençlerin kimlik arayışıdır.

Ne yazık ki, heterojen kültüre sahip cahil bırakılan milletlerde bu keskin düşünce zıtlaşmaları daha fazla görülürken kimi zaman kötü sonuçlar yaratabiliyor.

İnsanların bu tip düşüncelere körü körüne bağlanması veya tam zıttı olarak inkar etmesi kendisine hiçbir şey katmayacağı gibi çevresinede zarar vermektedir.

Önemli olan kendi zihin süzgecimizden geçirdiğimiz bilgiler ve tecrübelerimizle özgün düşüncemizi yaratmaktır; aksi taktirde başkasının maskesini takmak bizi taktığımız maskeye dönüştürür, kendi benliğimizi kaybeder ve bunun farkına bile varamadan yok olup gideriz.

Bu durumu yaşamamak için toplum olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekirken bizler at gözlükleriyle yaşamaya alıştırıldık.

Çevremizde olan bitenlere yeterli ilgiyi gösteremiyoruz. Bu durum bizi hazıra alıştırırken farklı toplumların bizi sömürge devlet olarak görmesine neden oluyor.

Değerli vaktimizi üretime ve teknolojiye değil de kendi içimizdeki keskin zıtlaşmalara harcıyoruz. Günümüzde yapılan agresif siyaset bu durumun nedenlerinden biridir.

Sonuç olarak, farklı grupların temsilcileri arasındaki anlaşmazlık veya kavga yukarıda bahsettiğim gibi doğruyu yanlışı ayırt edemeyen, akıllarını kullanmayı ve düşünmeyi bilmeyen kişiler tarafından kendi kavgaları olarak benimsenir.

Bu sebeptendir ki, insanlar o kadar zıt kutuplara çekilirler ki daha anlamının ne olduğunu bilmediği düşüncelerden dolayı kan bile dökecek vaziyete gelirler


‘’Savaş ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir’’ (Aliya İzzetbegoviç)
ALPEREN GÖK
 

YORUM EKLE

banner307

banner313