Alexa

1 yılda, 4,5 milyon avro...

Azeri ressam Hajıyev, her gün 10 saat çalışarak 1 yıl içinde yaptığı "Dinler Tarihi" adlı yağlı boya eserini, 4,5 milyon avro bedelle satışa çıkardı.

 1 yılda, 4,5 milyon avro...
banner327
Azeri ressam Nazım Hajıyev, her gün 10 saat çalışarak 1 yılda yaptığı  ve "Dinler Tarihi" adını verdiği yağlı boya eserini 4 milyon 500 bin avro bedelle satışa çıkardı.

Chicago, İsveç, Finlandiya, Almanya, Rusya, Japonya ve Türkiye'de özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Azeri ressam Nazım Hajıyev, 1997 yılında yaptığı ve "Dinler Tarihi" adını verdiği yağlı boya eserinde, 5 dinin özelliklerini, kutsal mekanlarını ve yaşam biçimlerini yansıtmış.  

Hajıyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşta babasının kendisini bir sergiye götürmesiyle resime ilgisinin başladığını anlattı. Hajıyev, ressam olabilmek için çeşitli eğitimler aldığını, Sovyetler Birliği Devlet Kızıl Emek Bayrağı Sinematigrafya Üniversitesini bitirdiğini, Azerbaycan Devlet Sinemasında ressamlık ve çeşitli filmlere de dekor ressamlığı yaptığını söyledi.

-Resim yapmadığı gün kendini kötü hissediyor

Hajıyev, 1993 yılında Antalya'ya yerleştiğini belirterek, "Kendimi bildim bileli resim çiziyorum. Nasıl sigara içen biri sigarayı bırakamıyor ben de resim yapmadığım gün kendimi kötü hissediyorum. Tuval üzerine yaptığım yağlı boya eserleri  internet üzerinden satıyorum" dedi.

-"Dinler Tarihi" eseri 4 milyon 500 bin avro

Hajıyev, 1997 yılında her gün 10 saat çalışmayla bir senede yaptığı yağlı boya tablosunu 4 milyon 500 bin avroya satışa sunduğunu bildirdi.

Eseri, Antalya'da iki kez ve Ankara'da Birleşmiş Milletlerin toplantısında bir kez sergilediğini ifade eden Hajıyev, "Eserde, bugüne kadar dünyada var olmuş 5 dini Zerdüştlük, Budizm, Musevilik, Hristiyanlık ve İslamiyetin tarihini, kutsal mekanlarını ve yaşam biçimlerini yansıtmaya çalıştım. Tabloda ayrıca Hazreti Adem, Havva, Meryem, Nuh ve Musa peygamberleri, Hitler, Stalin, Shakespear, 40 Haramileri gibi dünya tarihine damgasını vurmuş kişileri de görmek mümkün. Hayatım boyunca yaptığım tarihsel araştırmaları, edindiğim bilgileri bir eserde buluşturdum" diye konuştu.

Sanata önem veren ülkelerde eserlere daha fazla fiyat biçildiğine işaret eden Hajıyev, eseri İstanbul ve Ankara'nın ardından yurt dışında sergileyeceğini, yurt dışında 9 milyon avroya satışa sunacağını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 14:52
YORUM EKLE