Yandex Metrika

Egemen Bağış: "AB'yi Önemsiyoruz"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: bazen içine düştükleri akıl tutulmasına rağmen, Türkiye'de demokrasinin, bireysel özgürlüklerin gelişmesinde, hijyen standartlarının geliştirilmesinde, ulaşım kalitemizin artmasında, yani yaşam standartlarımızın güzelleşmesinde AB sürecinin çok önemli olduğunu söyledi

Egemen Bağış:
10 Ekim 2012 Çarşamba 16:42

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, kusurlarına rağmen AB'yi önemsediklerini belirterek, ''Çünkü bazen içine düştükleri akıl tutulmasına rağmen, Türkiye'de demokrasinin, bireysel özgürlüklerin gelişmesinde, hijyen standartlarının geliştirilmesinde, ulaşım kalitemizin artmasında, yani yaşam standartlarımızın güzelleşmesinde AB sürecinin çok önemli etkisi var'' dedi.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ''1. İstanbul Tasarım Bienali''nin Tophane'deki Özel Galata Rum İlköğretim Okulu'nda gerçekleşen açılışında konuşan Bağış, Avrupa Birliği'nin Türkiye İlerleme Raporu'nun bugün yayımlanacağını hatırlattı.
Bakan Bağış, AB'nin ilerleme konusunda çok ciddi sorunlar yaşadığına işaret ederek, ''Kendisi ilerleme konusunda çok ciddi sorunlar yaşayan AB'nin birçok aday ülke ve potansiyel aday ülkeyle ilgili yayımlayacağı strateji belgelerini, ilerleme raporlarını bugün öğleden sonra değerlendireceğiz. Ama son 10 yılda Türkiye'nin nasıl ilerlediği, şu binaya baktığınızda, şu şehre baktığınızda, Türkiye'de gerçekleştirilen birçok projede, etkinlikte kendini gösteriyor'' diye konuştu.
Avrupa Birliği'nin ''insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi'' olduğunu, Avrupa kıtasında yüzyıllardır süren savaşları engellediğini anlatan Bağış, AB'nin güçlü olabilmek için Türkiye'ye ve İstanbul'a ihtiyacı olduğunun, bu tür etkinliklerle yankılanması gerektiğini dile getirdi.
''Bu bienalin teması olarak 'kusurluluk' seçilmiş. Biz de kusurlarına rağmen AB'yi önemsiyoruz'' diyen Bağış, şöyle devam etti:
''Çünkü bazen içine düştükleri akıl tutulmasına rağmen, yaşadıkları ikilemlere, ekonomik krizin yarattığı belki de pesimist yaklaşıma rağmen, Türkiye'de demokrasinin, bireysel özgürlüklerin gelişmesinde, hijyen standartlarının geliştirilmesinde, ulaşım kalitemizin artmasında, yani yaşam standartlarımızın güzelleşmesinde AB sürecinin çok önemli etkisi var. Büyüklerimizin dediği gibi 'Gülü seven dikenine katlanır' Evet, bazen bizler de bazı sıkıntılı süreçler yaşıyoruz, bu haksızlıklara karşı, içimizde belki yanardağlar patlıyor ama şöyle bir baktığımızda bu sürecin Türkiye için önemli olduğunu görüyoruz.''

-Türkiye'nin imajı-

''Türkiye'de kötü bir şey olmadıkça uluslararası medyada yer almamız pek mümkün olmuyor. Ancak bir terör olayı, bir saldırı, bir sel, bir deprem, bir tartışma olduğunda uluslararası medyanın dikkatini çekiyor'' diyen Bağış, kültür ve sanat alanında bugünkü bienale benzer etkinliklerin uluslararası medyada Türkiye'nin imajı açısından olumlu etki uyandırabildiğini kaydetti. Bağış, hükümetin bu türden girişimlere verdiği desteğin önemini vurguladı.
İstanbul Modern Müzesi'nin bugünkü binasının modern sanata ayrılmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük destek verdiğini anlatan Bağış, Erdoğan'ın bu desteğini müzenin 17 Aralık 2004'te Türkiye'ye üyelik müzakerelerine başlamak için tarih verilen AB zirvesinden önce hizmete açılması şartına bağladığını anımsattı. Bağış, müzenin zirveden 6 gün önce hizmete açıldığını, zirve sırasında birçok AB liderinin Başbakan Erdoğan'ı ve kendisini İstanbul Modern Müzesi dolayısıyla tebrik ettiğini ifade etti.

-''İstanbul tasarım abidesi''-

Bağış, ''Bu bienalde dünyanın saygın isimlerinin İstanbul'da buluşmasını ben çok anlamlı buluyorum. Çünkü İstanbul'un kendisi, aslında insanlık için çok önemli bir tasarım abidesi. İstanbul, doğunun en batılı, batının en doğulu şehri, Avrupa'nın en Asyalı, Asya'nın en Avrupalı şehri. Dünyada içinden nehir geçen çok şehir var, ama deniz geçen tek şehir. İki kıta üzerine kurulu olan tek şehir. İşte burada, böylesine bir bienali düzenlemek çok önemli'' diye konuştu.
İKSV'den beklentisinin bu bienalin devam etmesi olduğunu kaydeden Bağış, ''Tasarım bienallerinin her sene İstanbul'dan dünyaya farklı mesajları vermesini bekliyorum'' dedi.
İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın ''Artık, 'Made in Turkey' (Türkiye'de imal edilmiştir) yerine 'Designed in Turkey' (Türkiye'de tasarlanmıştır) dedirtebilmeliyiz'' sözünü hatırlatan Bağış, Tasarım Bieanli'nin İstanbul'da başlaması ve kalıcı olmasıyla, Türkiye'nin dünyaya vereceği mesajlara önemli katkısı olacağını vurguladı.
Açılışta, bienale destek veren kuruluşlara İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından plaket verildi.
Bu kapsamda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Sekreteri Süleyman Erdem, TUSKON Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ile bienalin dört eş sponsorunu temsilen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Koray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Koray, Vestel Genel Müdürü Ergün Güler ve Vitra adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç plaket aldı.
46 ülkeden yaklaşık 300 tasarımcı ve mimarın 100'den fazla projesinin yer aldığı 1. İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'ndaki iki sergi mekanında gerçekleşecek. Teması ''Kusurluluk'' (Imperfection) olarak belirlenen bienal kapsamında, 14 Aralık tarihine kadar ''akademi programı'', ''atölye sergileri'', ''seminer programı'', ''yaratıcı film kuşağı'', ''paralel katılımcı programı'' ve ''tasarım yürüyüşleri'' başlıkları altında çeşitli etkinlikler yer alacak.



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.