Alexa

Mehmet Emin Yurdakul...

Mehmet Emin Yurdakul’u Vefatının 70. Yılında Rahmet Ve Dua İle Anıyoruz. Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun…

Mehmet Emin Yurdakul...
banner327
Mehmet Emin Yurdakul’u Vefatının 70. Yılında Rahmet Ve Dua İle Anıyoruz. Ruhu Şad Mekanı Cennet Olsun…


MEHMET EMIN YURDAKUL 

Mehmet Emin Yurdakul 13 Mayis 1869′da Istanbul’da, Besiktas’ta dogdu. Babasi Salih Reis, Anasi Emine Hatundur. Mütevazi bir ailenin çocugudur. “Saray Mektebi” adli sibyan okulundan sonra, Besiktas Askeri Rüstiyesine girdi. Siyasal Bilgiler Fakültesine girmisse de bitirmeden ayrilip, Babiali Sadaret Kalemine katip olarak ise basladi. 1893′te Rüsmüat Evrak Müdürü oldu. Bu arada, Selanik’te Asir, gazetesinde “Cenge Dogru” isimli siiri yayinladi. Bu siir kendisine büyük ün kazandirdi.
Daha sonra Erzurum’da, Hicaz’da Sivas’ta valilik yapti. Istifa ederek Istanbul’a geldi.
Arkadaslariyla “Türk Yurdu” Dergisini çikardi. 1912 yilinda Türk Ocagini kurdu. Ocagin ilk kurucu genel baskani oldu. Bilahare Erzurum valiligine getirildi. Musul’dan milletvekili seçildi. Milli Mücadeleye katildi. Ankara’ya geldi. Sarkikarahisar, Urfa, Istanbul Milletvekilliklerinde bulundu, Milli Sair Unvani verildi. Ocak 1944′te Istanbul’da öldü.
ESERLERI: “Türkçe Siirler”, “Türk Sazi”, “Ey Türk Uyan”, “Tan Sesleri”, “Ordunun Destani”, “Dicle Önünde”, “Turana Dogru”, “Zafer Yolunda”, “Isyan ve Dua”, “Aydin Kizlari”, “Mustafa Kemal”, “Ankara”, “Türkün Hukuku”, “Danteye”Osmanli Imparatorlugunun yikilma döneminde, bilhassa ikinci mesrutiyetten sonraki Türkçülük mücadelesinde Mehmet Emin Yurdakul’un büyük gayreti ve çalismasi vardir. Yeni Türk devletinin kurulmasinda Mehmet Emin Yurdakul ve arkadaslarinin üstün çalisma azmi, kararli ve saglam tavirlari, devletimizin yapisini belirleyici olmustur.
 
Türk Ocaginin ilk Genel baskanligi serefini de tasiyan Mehmet Emin Yurdakul, ölünceye kadar, Türk Milliyetçiligi ülküsünü sarsilmaz bir imanla yasamaya ve yaymaya devam etmistir.
Türk Ocaklari 1 numarali resmi kurucusu ve üyesi olan Mehmet Emin Yurdakul 1943 yilinda Istanbul’da yapilan 75. yas gününde sunu söylüyor:
“Ben halk çocuguyum. Halk evladi bir ana ile babanin kucaginda büyüdüm. Atalardan kalma halk ögütleriyle halk ninnileriyle çocuklugumu geçirdim. Biraz yetiskin çaga geldigim vakit bu halki çok acikli bir halde gördüm.
Kalemimi elime aldigim zaman, nasil bir yazi yazmak lazim gelecegini kendi benligimden sordum. Içimden bir sesin bana “kendi kanini tasiyan ve kendi diliyle konusan bir halki uyandirmak için ne yolda yazmak lazim gelirse iste öyle”, diye hitap ettigini duydum.
Halkin ruh ve hayatindan kuvvet ve ilham alarak, kalbine ates ve alnina alev koymak, hür ve mesut mukadderatini kahraman ve fatihi yapmak gayesini güttüm”
Ingilizlerin Türk Ocagini isgalinin hemen ardindan yaptigi bir konusmada Türk Gençlerini yeniden bir büyük mücadeleye çagirarak sunlari söylüyor:
“Ey genç, bak senin ocagin, bugün de seni çagiriyor, onun milli ruhu sana bugün de baska bir mücadele yolu gösteriyor. Yakilmis, yikilmis, harap fakir vatanimizin hasretini çekiyoruz. Burada gençler bas basa vermistir. Siyasi sinirlariyla, daglariyla, dereleriyle degil, feyzi ile ümrani ile, kalemi ile , sanati ile, yeni bir vatan çizip ortaya çikaracagiz. Biz ocagimizin mihrabi önünde bunun için toplandik, bunun için and içtik. Ocagin içinde gözlerin görmedigi, fakat ruhlarin sezdigi bir fikir mihrabi vardir.”

Vur

Ey Türk vur, vatanın bakirlerine 
Günahkar gömleği biçenleri vur 
Kemikten taslarla şarap yerine 
Şehitler kanını içenleri vur 

Vur güzel aşıklar cenazesinden 
Kırmızı meşaleler yakanları vur 
Şehvetin raksına yetim sesinden 
Besteler şarkılar yapanları vur 

Vur o katlin kızıl sapanlarıyla 
Dünyaya ölümler ekenleri vur 
Vur zulmün o kanlı urganlarıyla 
Bir kavmi iplere çekenleri vur 

Vur aşkın ve hakkın zaferi için 
Vur dünya bak senden bunu istiyor 
Vur yerde bak tarih senin seyircin 
Vur gökten bak Allah sana vur diyor 

Vur çelik kolların kopana kadar 
Olanca aşkınla şiddetinle vur 
Son düşman son kızıl ölene kadar 
Olanca aşkınla kuvvetinle vur
 

Mehmet Emin Yurdakul

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 00:03
YORUM EKLE