Alexa

Tarihte İz Bırakmış Türk Sanat Müziği Şarkıları

Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen ve kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Türk sanat müziği, makamlı müzik türleri arasında yer almaktadır.

Tarihte İz Bırakmış Türk Sanat Müziği Şarkıları

Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen ve kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Türk sanat müziği, makamlı müzik türleri arasında yer almaktadır. İnsanların duygularına hitap eden sözleri ve ruhu okşayan bestesi ile dinleyenleri mest etmeyi başaran Türk sanat müzikleri, günümüzde halen popülerliğini devam ettirmeyi başarmaktadır. Her döneme hitap eden besteler arasında, defalarca dinlemekten bıkılmayan, insana müziği sevdiren şarkıların sayısı da azımsanacak kadar değildir.

Tarih sayfalarına ilk giriş yaptığı günden bu yana en sevilen şarkılar arasında yer alan Türk sanat müziği şarkıları her dönemde adından söz ettirmektedir. Türk sanat müziği şarkılarının arasında asla eskimeyen şarkılar, zamanla müzik listelerinde üst sıralarda görülmeye devam etmektedir. Aynı zamanda Türk sanat müziği sanatçısı olarak müzik piyasasında nam salmış sanatçılar da çağlar boyunca popülerliğini korumaktadır. Bu sanatçılar arasında günümüzde halen adından söz ettiren Aylin Şengün Taşçı da yer almaktadır.

Aylin Şengün Taşçı Biyografi

Ankara doğumlu olan ve sesiyle dinleyenleri büyülemeyi başaran usta sanatçılar arasında yer alan Aylin Şengün Taşçı’nın müzik hayatı çok küçük yaşlarına dayanmaktadır. İlk olarak TRT Çocuk Korosu sınavlarında gösterdiği başarı ile müzik piyasasına ilk adımlarını atan Taşçı, 5 yıl sonra TRT Gençlik Korosu’na soprano ses olarak katılmıştır.

Müziğe olan ilgisinin ve koroda gösterdiği başarılarının yanı sıra eğitim hayatına da başarılı bir şekilde devam eden Taşçı, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunudur. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe asla ara vermeyen Aylin Şengün Taşçı o yıllarda da İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu içerisinde müzik yaşamını sürdürmüştür.

Batı müziğine olan ilgisi Türk Müziği Korosu yıllarında yavaş yavaş Türk müziğine doğru kaymaya başlayan Taşçı, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda da yarı zamanlı olarak Türk Müziği eğitimi almıştır. Mezuniyetinin ardından gazetelerde kültür sanat alanında ağırlıklı olarak müzik yazıları kaleme alan Aylin Şengün Taşçı, seslendirdiği şarkılar ile adını en çok tanınan Türk Sanat Müziği sanatçıları arasında duyurmayı başarmaktadır.

2005 yılından bu yana müzik piyasasına kazandırdığı çeşitli solo albümler ile dinleyenleri ile buluşan sanatçı, konser ve albüm çalışmalarının yanı sıra müzik alanında yürüttüğü eğitim çalışmalarına da devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 22:55
YORUM EKLE

banner325