Alexa

Türk-İslam Ahlakı

Türk milletinin İslamiyet’i kabulüyle birlikte, sağlam ve sarsılmaz bir ahlak yapısı doğmuştur.

Türk-İslam Ahlakı
banner327
Türk milletinin İslamiyet’i kabulüyle birlikte, sağlam ve sarsılmaz bir ahlak yapısı doğmuştur.  Türk ahlakının özgünlüğü ile İslam ahlakının güzelliğinin birleştiği noktada, mükemmel bir varlık ortaya çıkmıştır. Öyle ki milletin temelini güzel ahlak oluşturur diyen bir Türklük anlayışı ile “Din nedir?” sorusuna “Din güzel ahlaktır.” cevabını veren bir peygamberi olan İslam inancının birbirlerine ne derecede yakın oldukları şüphesiz ki buradan da anlaşılmaktadır.


İslamiyet’i ruhu Türklüğü ise bedeni sayan yani Türk İslam ahlakını yaşayan ve yaşatmak için mücadele veren bir milletin var olması bu topraklar için hatta dünya için bir talih, iman ve ibadetten sonra gelen en önemli esas olan ahlakın bilincinde hareket eden insanların var olması bir nimettir. Çünkü Hayatının hangi alanında olursa olsun işinde, ailesinde, okulunda hiç fark etmeksizin güzel ahlak sahibi olan ve Türk İslam ülküsünün şuuruyla hareket eden her birey, toplumun düzeni, insanların huzuru ve istikrarı konusunda bir teminattır.  Memleketin en karışık dönemlerinde Türk İslam ülküsü uğrunda mücadele eden , “ bizim zamanımızda bir adam güzel ahlak sahibiyse onun ülkücü olmaktan başka bir çaresi yoktu..” diyen büyüklerimizin sözlerinde de Türk İslam ülküsüne inanan insanların ne derecede güzel ahlaka önem verdiklerini görmemiz mümkündür.

Türklüğün göstergesi olan azimli, mücadeleci, gayretli, hareketli, çalışkan ve yiğit bir karakter ve İslam’da da, meydana getirilecek işte ihlaslı davranmak kuralı bir kimsede vuku bulduğu vakit o kimsenin ahlakı sağlam ve sarsılmaz temeller üzerine oturtulmuş demektir.  Toplumun birliği ve düzeni için bu ahlak yapısına sahip kimselerin var olması ve bu bilinç dışında hareket etmemeleri gerekmektedir. Türk İslam ülküsüne inananların ahlakı hem Türklüğe hem de İslam’a dayandığı için bu kadar sağlam ve sarsılmazdır.  Ancak bu durumun bozulmaması için Türk İslam ahlakına, ülküsüne sahip kimselerin ahlaklarından hiçbir şekilde ödün vermemeleri gerekir. Bir kere bile ödün verildiği zaman Türk İslam ülkücüsü Türklüğünden ve dininden uzaklaşır ve sözde modernleşen zamanın kölesi olur. Zamana ayak uydurmak ayrı zamanın kölesi olup kendini onun içinde kaybetmek ayrıdır. Elbette ki Türk İslam ülküsünün içerisinde var olan milletimizi çağdaş dünyanın gerisinde kalmayacak şekilde ve hatta bütün milletlerin ilerisine götürmek için mücadele etmek, emek vermek hangi meslekten olursak olalım ibadet edercesine görevimizi en iyi şekilde icra etme prensibiyle hareket etmek bir ülkü sahibinin en esaslı görevlerindendir. “ İnsana hizmet, Hakka hizmettir.” bilinci her ülkücüde olmalıdır. İdealist insanlar olmalıdırlar. Ülkücüler vatan ve milletlerine her alanda yararı dokunan ve bunu kendileri bir ideal olarak gören kimseler olmalıdırlar. Sürekli okuyan,ilimi kendilerine farz bilen, bir günü diğeriyle aynı geçmeyen, vatanına insanlığa faydayı bir ibadet bilen ince fikirli kimseler olmalıdırlar.

Türk İslam ahlakına, ülküsüne -ülküsüne diyorum çünkü bu ahlak sahibi kimselerin tümü bir ülkü, ideal sahibi şahsiyetli kişilerdir ve güzel ahlak, Türk İslam ülküsünden ayrı düşünülemez-  gönül vermiş “adam”lar –adam kelimesiyle cinsiyet değil bu kutlu inanca gönül vermişler ve bu uğurda mücadele verenler kast edilmektedir- yeri gelir en yakınlarıyla ters düşerler yeri gelir zorluk çekerler ve yeri gelir “bu kadar da doğru adam olunmaz ki canım, sen de diğerleri gibi ol sen mi kurtaracaksın memleketi, sana mı kaldı her şeyin doğrusunu yapmak, sen bu kafayla gidersen daha çook yerler senin ekmeğini vs. vs. …” cümleleriyle ülküleri küçümsenir, şahsiyetleri küçümsenir.  Yani Türk İslam ülkücülerinin var olmasını bir nimet ve talih sayacakları yerde derler de derler. Zihniyeti bozuk ve Türk İslam ahlakına tahammülü olmayanlara en güzel cevabı yine bu ahlakla vermeği kendimize borç biliriz.

Seyyid Ahmet Arvasi Hocanın deyimiyle “Ve tarih bir gün, acz içinde kıvrana kıvrana şehadete susamış bir ülkücüden daha müthiş bir silahın keşfedilemediğini yazmak zorunda kalacaktır.”

Bahar Aktaş

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 00:06
YORUM EKLE