Alexa

Diriliş Ertuğrul, 5. Sezon 122. Bölüm Fragmanı

Diriliş Ertuğrul 5. Sezon122. bölümü ne zaman başlayacak? TRT1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul sevenlerin merakla bekleyişleri devam ediyor. Rekor üstüne rekorlar kıran dizi film Diriliş Ertuğrul bu dönemde de izleyicileri meraklandıracak ve heyecanlandıracak.

Diriliş Ertuğrul, 5. Sezon 122. Bölüm Fragmanı

Merakla beklenen Diriliş Ertuğrul 122.bölümü ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. Son sezonda izleyicileri çokça heyecanlandıran Diriliş Ertuğrul için geri sayım başladı. Peki Diriliş Ertuğrul 122. bölümü ne zaman başlayacak?

Diriliş Ertuğrul'un başrolünde Engin Altan Düzyatan'ın yer aldığı filmin 122.bölüm fragmanı henüz yayınlanmadı. Türk sinama tarihinin ender dizi filmlerinden birisi olarak bilinen Diriliş Ertuğrul'un 2018 yılı itibariyle Ekim ayında başlaması tahmin ediliyor. Yapımcılardan veya yetkililerden konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi. Ancak 122. bölüm fragmanı Eylül ayında  TRT1 ekranlarında yerini alacak.

SEZON FİNALİNDE DİRİLİŞ ERTUĞRUL'DA NE OLMUŞTU?

Noyan, Ertuğrul Bey'i elinden kaçmış, İntikam için tez Alongaya'ya habervermişti. Alongaya'ya haber gelmeden Osman'ı öldürmeye çalıştı. Sultan Gıyaseddin Günalp'i Konya'ya çağırmıştı. İsteği Moğol 'a karşı tedbir almaktı. Fakat Günalp Konya'ya gideceği sırada Eynece ve Karamış tarafından pusuya düşürülecek. Anlaşılan Diriliş Ertuğrul'da yine savaş var...

Türk milleti olarak bu tür filimleri seviyoruz. Atalarımızın bu toprakları nasıl yurt edindiği ve korumaya çalıştığını anlatan filmlerin nasıl seyredildiğini ve reyting rekorları kırdığına hep birlikte şahit oluyoruz. Ertuğrul Gazi'yi ve o dönemleri anlatan Diriliş Ertuğrul dizi filmindeki savaş sahneleri veya meraklandıran sahneleri ve kurgusu elbette bizleri meraklandırıyor ve heyecanlandırıyor Ancak asıl bizi heycanlandıran bize geçen ruh haletidir. Atalarımızın bu topraklarda hangi şartlarda mücadele ettiğini gösteren bu filmde heyecanlanmamızın sebeplerinden birisi de budur. Bizi anlatıyor. Örfü, adaleti, yiğitliği ve mertliği anlatıyor.

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi, 1188 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Gündüzalp, annesi Hayme Hatun’dur. Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar adlarında da 3 kardeşi vardır. Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensup olan Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey’in babasıdır.

9. Asırda Ertuğrul Gazi’nin ataları Moğol istilası uğramıştır. Bunun üzerine Buhara ve Semerkant üzerinden Horosan bölgesine yerleşmişlerdir. 11. asırın ikinci yarısında ise Selçuklular ile Azerbaycan üzerinden Doğu Anadolu’ya Van Gölü’nün batısında yer alan Ahlat’a ulaşmışlardır. İşte bundan sonra Anadolu'ya göç etmişlerdir.

Ertuğrul Gazi ve kardeşleri babaları öldükten sonra ihtilafa düşmüştür. Annesi Hayma Ana ve küçük kardeşi Dündar Bey'i yanına alan Ertuğrul Gazi 444 çadırlık aşiretiyle Sürmeliçukur yöresine göç etmişler, ardından Ankara’ya gelerek Karacadağ’a yerleşmişlerdir. Abileri Sungur Tekin ve Gündoğdu ise eski yurtları olan Horasan’a dönmüştür.

Yassı Çimen'de Selçuklular ve Harezmşahlar arasındaki savaşta Ertuğrul Gazi, Kayılar Selçuklu safında yer almıştır. Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad ise Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıları bu savaştaki hizmetlerinden dolayı ödüllendirerek Ankara’nın batısındaki Karacadağ’ı kışlak-yaylak olarak vermiştir.

Ertuğrul Gazi, Ankara ve Eskişehir arasındaki bölgede Bizanslılara karşı mücadele ederek İnegöl ve Yenişehir’e akınlar düzenledi. Ertuğrul Gazi bu akında öncü kuvvetlerin komutanı olarak Selçuklu hizmetinde bulundu. bu hizmetleri karşılığında da Sultan, Ertuğrul Gazi’yi taltif ederek Eskişehir ve çevresini dirlik olarak verdi.

Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Keykubad, Domaniç, Söğüt ve çevresini Ertuğrul Gazi'ye yurt olarak verdi. Ertuğrul, Bizans tekfurlarına karşı kazandığı zaferlerden dolayı "Gazi" ünvanı alarak Ertuğrul Gazi oldu.

Selçuklu Devleti’nin Moğolların idaresi altına girdiğinde Anadolu’daki Türk Beylikleri Selçuklu’dan ayrıldı. Ertuğrul Gazi, Selçuklular’a bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Ertuğrul Gazi’nin bu vefakarlığı sonrasında Anadolu’nun dört bir tarafından gelen gazilerin, dervişlerin, alimlerin, diğer yörelerdeki Türkmenlerin onun sancağı altında toplanmasına sebep olmuştur.

Ertuğrul Gazi, nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Türkmen beylikleri ve Bizans tekfurları ile iyi geçinip aşiretini ve idaresi altında bulunan tebaayı huzur içinde yaşattı.

Ertuğrul Gazi'nin Çocukları

Ertuğrul Gazi, Halime Hatun ile evlendi. Gazi Sarı-Batı Savcı Bey Gündüz Alp ve Osman Bey adlarında üç oğlu oldu. Ertuğrul Gazi, 1281 yılında Sögüt'te vefat etti. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 22:35
YORUM EKLE