Alexa
banner314

Sevilen Sanatçı Hale Soygazi Yine Gündem Oldu!

Türk Sinemasının unutulmaz kadın oyuncularından Hale Soygazi, Türkiye magazinin de hala gündemini koruyor. Bir zamanlar sinama dünyasında büyük ün yapan Soygazi kimdir?

Sevilen Sanatçı Hale Soygazi Yine Gündem Oldu!

Türk Sinemasının unutulmaz kadın oyuncularından Hale Soygazi, Seda Sayan ile Uğur Arslan‘ın birlikte sundukları ‘Artık Susma’ programında gündem oldu. Bir anda magazin sayfalarında yer alan Soygazi; İddiaya göre henüz bir günlükken evlatlık verilen Edremitli Murat Şar’ın annesi olararak gösterildi.

Murat Şar'ın annesi olma ihtimali olan  kişiler olarak, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Nebahat Çehre, Hale Soygazi ve Filiz Akın sıralandı. Olaya Sosyal medya hesabından tepki gösteren Hale Soygazi, “Yorumlarınızı kapatın diyen takipçilerimin tavsiyelerini dinliyorum ve en ufak bir ilgimin olmadığı bir konuyla ilgili hasta ruhlu insanların tacizine son veriyorum Sevgiler” diye yazdı.

Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Hale Soygazi, Filiz Akın’ın menajeri ve basın danışmanı Bircan Sılan, Sözcü Gazetesine yaptığı açıklamada ise: “Üç gündür biz de şaşkınlıkla izliyoruz. Gerçekleri yansıtmayan bu konuşmalarda Türk sinemasının saygıdeğer hanımefendileri zan altında bırakılıyor. Bu kabul edilemez” dedi. Sılan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Program yetkililerini net bir bir ifadeyle uyardık. Bu yayında konuyla ilgisi olmayan sanatçılarımızın isimleri bir reyting aracı olarak kullanılmaya ve istismar edilmeye devam ederse derhal hukuki işlem başlatacağımızı ifade ettik.” ifadelerini kullandı.

Bakalım bu işin sonu nerelere varacak.

HALE SOYGAZİ KİMDİR?

Hale Soygazi, 6 Mayıs 1950 yılında İstanbul‘da doğdu. Erenköy Kız Lisesi‘nde eğitim gördü. Fransız Filolojisi bölümünde ikinci sınıftan okulu terk ederek mankenlik kursuna katılmak için İsviçre‘ye gitti.Türkiye‘ye döndükten sonra manken ve fotomodel olarak işe koyuldu.1973 yılında Saklambaç Gazetesi tarafından düzenlenen Türkiye Güzellik Yarışmasında  birinci oldu. Ardından Avrupa Güzeli seçildi.

İlk filmi Natuk Baytan‘ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı, başrollerini Kadir İnanır‘la paylaştığı Ölüme Koşanlar isimli filimdi. Ardından Mahkum, Fatihin Fedaisi Kara Murat, Bir Garip Yolcu ve Vurun Kahpeye isimli filmler...1978 yılında Yavuz Özkan‘ın yönetmenliğini yaptığı, Cüneyt Arkın ve Tarık Akan‘ın da bulunduğu Maden isimli filmde oynadı. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Hale Soygazi bir dönem müzikle ilgilendi. Ancak,1984 yılına kadar bir yapımda yer almayan Soygazi sinemaya oldukça güçlü bir şekilde geri dünüş yaptı. ''Bir Yudum Sevgi'' adlı film Hale Soygazi'ye ikinci kez Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül kazandırdı. Ardından Bir Yudum Cennet, Kadının Adı Yok yapımlarda yer aldı. 1997 yılında izleyiciyle buluşan, yönetmenliğini Barış Pirhasan‘ın yaptığı, Usta Beni Öldürsene ise çeşitli festivallerden farklı dallarda 5 ödül birden aldı. Soygazi, tiyatroda da başarılıydı. 2001 yılında ilk kez Küçük Prens adlı oyunda sahneye çıktı. 2004‘deki 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Şener Şen‘le birlikte Yaşam Boyu Onur Ödülü‘nün sahibi oldu. Daha sonra Sil Baştan isimli dizide Ceyda Düvenci ve Özlem Tekin‘le kamera karşına geçti. 2011 yılında Kuzey Güney adlı dizi filmde rol aldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 17:38
YORUM EKLE

banner313