Alexa

TRT’nin Televizyon yayıncılığının 50’inci yıl etkinliği (Seninle 50 Yıl)

TRT’nin televizyon yayıncılığının 50’inci yıl etkinliği ‘Seninle 50 Yıl’ sloganıyla Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geceye, 2 binin üzerinde davetli katıldı.

TRT’nin Televizyon yayıncılığının 50’inci yıl etkinliği (Seninle 50 Yıl)

TRT’nin televizyon yayıncılığının 50’inci yıl etkinliğine, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in yanı sıra emekli ve halen çalışmakta olan TRT personeli katıldı.

Müzik, spor, belgesel, haber gibi çeşitli uyarlamalarla TRT’nin 50 yıllık öyküsünün aktarıldığı gecede, koro ve orkestralar davetlilere ve canlı olarak TV ekranından izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Haliç Kongre Merkezi’ne kurulan Zaman Tüneli Çadırında davetliler, Türkiye’de televizyon tarihinin belleğine yolculuk etti. Gecede, TRT’nin ilk televizyon yayınının spikerliğini yapan Nuran Devres 50’inci yıl töreninin açılış anonsunu gerçekleştirdi. Efsane spor spikeri Orhan Ayhan ise ünlü boksör Muhammed Ali’nin boks maçını ilk kez canlı olarak nasıl ekrana getirdiklerini anlattı.

TRT’nin televizyon yayıncılığının 50.yıl etkinliğinin açılış anonsu, 50 yıl önce TRT’nin ilk anonsunu gerçekleştiren Nuran Devres tarafından yapıldı.

Eren: “1968 yılında Türkiye televizyonla tanıştı”

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Zeytin Dalı Harekatında Türk Silahlı Kuvvetlerine muvaffakiyetler, harekâtta şehit düşen Mehmetçiklerimizin yakınlarına Allah’tan sabır, gazilerimize ise acil şifalar dileyerek sözlerine başladı. Eren konuşmasında 1968’den bu yana TRT’nin geldiği süreci ve kurumun hedeflerini paylaştı: “Türkiye’de televizyon yayınlarının başlamasının üzerinden tam 50 yıl geçti. 50 yıl önce tam da bugün ve bu saatlerde; 1968 yılının 31 Ocak günü ve üstelik yine bir çarşamba akşamı saat 19:30’da gerçekleştirilen ilk deneme yayınıyla birlikte; Türkiye televizyonla tanıştı. TRT’nin Ankara Mithatpaşa Caddesi’nde bir binanın bodrum katındaki stüdyosunda gerçekleştirilen bu ilk yayınlar; haftada 3 gün, günde sadece 3’er saatle devam etti. Başlarda program sayısı çok az, imkanlar da yetersizdi. Ama ilk televizyoncularımız büyük bir özveriyle ve amatör bir ruhla zor şartlar altında başarılı yayınlara imza atıyorlardı.

“Türkiye’nin alışkanlıkları TRT ile değiştiriyor”

Deneme yayınlarının 1 yıl sonra 1969 yılında 4 güne çıktığını ve televizyon ile birlikte Türkiye’nin alışkanlıklarının da yavaş yavaş değişmeye başladığını vurgulayan Eren “Komşular akşam oturmalarına, beraber televizyon izlemeye davet edilir, televizyonu olan evler, köy kahveleri akşamları hınca hınç dolardı. Televizyon dizileri ve kahramanları, komşu sohbetlerinin ana konusuydu” dedi.

“TRT, Türkiye’nin son 50 yıllık hafızasının şahidi ve kaydedicisidir”

Eren, 1969’da astronotların ilk aya basmasından 1979’da düzenlenen ilk 23 Nisan Çocuk Şenliğine, son 50 yıllık insanlık tarihinin Türkiye perspektifindeki hafızasının TRT’de oluştuğunun belirtti. Toplumsal hafıza sayesinde toplumsal kimliğin kendini koruduğunu ve diri tuttuğunu belirten İbrahim Eren, küreselleşme kavramı ile sınırların ortadan kalktığının altını çizdi: “Küreselleşme, farklılıkları ve farklı renkleri ortadan kaldırmaya, kültürleri tek tipleştirmeye yönelik bir riski de beraberinde getiriyor. Bireysel ve toplumsal hafızayı koruyup, canlı tutmanın ne kadar önemli olduğunu da açık bir şekilde görebiliyoruz. Benliğimizi, var oluşumuzu bu riske karşı korumanın yolu hafızayı diri tutmaktan geçer diye düşünüyorum. İşte TRT, Türkiye’nin son 50 yıllık hafızasının hem canlı şahidi, hem de kaydedicisidir.”

Eren’den tüm Türkiye’ye teşekkür

TRT’nin bugün 17 farklı uyduyla, 14 televizyonu ve 14 radyo kanalı ile sadece Türkiye’ye değil, toplam 41 dilde dünyaya da yayın yaptığını hatırlatan Eren, TRT’nin insan odaklı yayınlara devam edeceğini söyledi. Eren konuşmasını “Ekranları başında 50 yılı beraber geçirdiğimiz kıymetli milletimize can-ı gönülden teşekkürlerimi arz ediyorum. Bizler birlikte bir aileyiz. TRT’mizin televizyon yayıncılığındaki 50. yıldönümünün hayırlı olmasını diliyor ve ‘Nice 50 yıllara TRT diyorum.” sözleriyle tamamladı.

Müzik, spor, belgesel, haber gibi çeşitli uyarlamalarla izleyici ve davetlilere 50 yıllık yayıncılık serüveninin aktarıldığı gecede, koro ve orkestralar konuklara unutulmaz anlar yaşattı.

Sürpriz sahne performanslarının yer aldığı 50. yıl etkinliğinde kurulan Zaman Tüneli Çadırı’nda davetliler, Türkiye televizyon tarihinin belleğine yolculuk etti.

Diriliş ‘Ertuğrul’, Payitaht ‘Abdülhamid’, ‘Mehmetçik Kût-ul Amâre’, ‘Kalk Gidelim’, ‘Alija’, ‘Aslan Ailem’ ve ‘Yalaza’ gibi TRT1’in büyük ilgi gören dizilerinin oyuncuları da gecede yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 14:32
YORUM EKLE