Alexa

BANK ASYA'YI BATIRMA KARARI

@fuatavnifuat, Bank Asya'yı batırmak için Beylerbeyi sarayında yapılan toplantıya katılan isimleri tek tek sıraladı.

BANK ASYA'YI BATIRMA KARARI
  @fuatavnifuat, Bank Asya'yı batırmak için Beylerbeyi sarayında yapılan toplantıya katılan isimleri tek tek sıraladı.

 Toplantı BDDK,SPK, TMSF Başkanları, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Çetinkaya, Ziraat GM Hüseyin Aydın, Ali Babacan ve "Tiran" olarak bahsettiği kişinin katılımıyla gerçekleşti.

@fuatavnifuat, Bank Asya'yı batırma toplantısında konuşulanları ve çıkan kararı açıkladı.
Babacan'a "Adamı görüyorsunuz. Yarın Ziraat, almaktan vazgeçtiğini açıklasın, BDDK da Bankasya'yı fona devretme kararı alsın" dedirten diyaloğu yazan @fuatavnifuat, banka batırmadaki yasal sorumluluğun ise toplantıya katılanlara nasıl yıkıldığına dikkat çekti: "Tiran: 'Bu işin sorumlusu sizsiniz, ben size herhangi bir yönlendirme yapmadım, yapmam' diyerek herkesi yüzüstü bıraktı."

@fuatavnifuat, BDDK'nın 'Yakın İzlemesi'nde olan diğer 10 bankaya ilişkin de bilgiler paylaştı.

İşte, @fuatavnifuat'ın o tweetleri:

1. Dünkü toplantının temeli 20 Ağustos'ta İstanbul Beylerbeyi sarayında toplanılarak atıldı. Orada alınan kararlar netleştirildi.

2. Toplantıya BDDK, SPK, TMSF Başkanları, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Çetinkaya, Ziraat GM Hüseyin Aydın ve Ali Babacan katılmıştı.

3. Bankasya'nın batırılması konusunun ele alındığı Beylerbeyi toplantısı hayli gergin geçiyordu. Tiran, toplantıya geleceğini bildirmişti.

4. Tiran, gelmeden önce Babacan 'Bankasya'yı devlet batırıyor durumuna düşmemeliyiz, ekonomi için risk oluşur, Ziraat'in alması makul' dedi.

5. Malumunuz Babacan bunu daha sonra basınla paylaşmış ve Yiğit Bulut, Tiran'ın emriyle Babacan'ı, 'Gülen'in adamı diye suçlamıştı'.

6. Tiran, Bankasya'yı batırma toplantısına çok geçmeden beklendiği gibi helikopterle geldi. Onun gelmesiyle fikirler tekrar dile getirildi.

7. BDDK Başkanı 'Bankasya'nın devlet eliyle batırılması sistematik risk doğurur, Ziraat Bankası, bu bankayı değerinin çok altında alır' dedi.

8. Sistematik risk 'Bir bankanın batması durumunda ödemeler sistemin dengesini bozacağından başka bankaların batmasına neden olabilir' demek

9.Sistematik riske rağmen Ziraat GM Hüseyin Aydın 'Cemaate bir de para mı vereceğiz bankayı batırıp TMSF'den beş kuruş ödemeden alalım' dedi

10. Hüseyin Aydın'ın, Bankasyayı batırıp devralma fikri Tiran'ın çok hoşuna gitti.Aydın'ın tek hedefi Tiran'ın gözüne girmeyi başarmaktı.

11.TMSF Başkanı: 'Bankasya'nın batırılması 2001 krizine benzemez, açılacak davalar sonucu Kentbank'a ödenenden çok daha fazlasını öderiz.'

12. TMSF Başkanı: 'Ancak BDDK bankayı devretmesi durumunda üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız' dedi.

13. SPK Başkanı: 'Banka hisselerinin tahtasını kapatarak bankanın kamuoyundaki algısını olumsuz yönde etkiledik ve bozduk' dedi.

14. Merkez Bankası Yrd.Çetinkaya: ' Bugüne kadar hukuki çerçevede kaldık. Artık sizin emirleriniz doğrultusunda gerekeni yaparız' dedi.

15. Tiran, herkesin fikrini aldıktan sonra heyeti şok edecek bir açıklama yaptı. 'Bankasya'yı öldürmüşsünüz benim ipi çekmemi bekliyorsunuz'

16. Tiran: 'Bu işin sorumlusu sizsiniz, ben size herhangi bir yönlendirme yapmadım, yapmam' diyerek herkesi yüzüstü bıraktı.

17. Tiran, BDDK Başkanı'na 'Sen 69-70 yazacaktın, yazdın mı?' diye sordu. BDDK Başkanı yutkunarak 'Hayır yazamadık' dedi.

18. Sinirlenerek Hüseyin Aydın'a dönen Tiran, 'Yarın satış görüşmesini bitir ve medyaya açıkla' diyerek toplantıdan ayrıldı.

19. Tiran, çıkınca hepsi şoka girmiş bazıları ağlamaklı olmuştu. Her şeyi Tiran'la konuşarak yapmışlar ama Tiran suçu onlara atmıştı.

20. Babacan, 'Adamı görüyorsunuz. Yarın Ziraat, almaktan vazgeçtiğini açıklasın, BDDK da Bankasya'yı fona devretme kararı alsın' dedi.

21. Tiran ve Babacan, 20 Ağustos'taki toplatıda bürokratları satmıştı. Bu toplantıdan dünkü toplantıya kadar iki toplantı daha yapıldı.

22. Gelelim, BDDK'nın 'Yakın İzlemesi'nde olan 10 bankaya. Bankacılık kanunun 73. ve 74. maddelerince isimlerini yazmayacağım.

23.Bir kamu bankası 10 yıldır 68. madde kapsamında takipteymiş Gerekçe: Banka bilgi işlem sisteminin yetersizliği denetime elverişsiz olması

24. Uluslararası bir banka 68. madde kapsamında takipte. Gerekçe: Faaliyetlerini bağımsız gerçekleştirememe, risklerini kontrol edememe.

25.Bir yabancı banka 4 yıldır 68. madde ile takipte Gerekçe Bilgi işlem sisteminin denetime elverişli olmaması, muhasebe sisteminde zaafiyet

26. Bir banka 70 madde kapsamında takipte Gerekçe: -Hakim ortaklara usulsüz kredi kullandırma -Kredilerin kalitesiz olması

27. Aynı banka için diğer gerekçeler: - Ortaklık yapısının şeffaf olmaması. - Organizasyon, işleyiş ve iç süreçlerindeki sıkıntılar.

28. Bir diğer banka 3 yıldır 68. madde kapsamında takipte. Gerekçe: 6 yılı aşkın sürede faaliyetlerinden kar elde edememesi.

29. İşin özeti dünkü toplantının elime geçen raporuna hakim olduğumu anlatma adına bu kadar detay yeterli. Diğerlerini gerektiğinde yazarım.

30. Tiran, BDDK, SPK, TCMB ve BİST'i kullanarak uzmanların sistemik risk uyarısına rağmen 17 Aralık'tan beri bir bankayı batırmaya çalışıyor

31. Babacan, BDDK, SPK, TCMB, TMSF Başkanları ve Hazine Müsteşarı Finans İstikrar Komitesi'nde aldığınız kararları hatırlıyor musunuz?

32.Finans İstikrar Komitesi'nde aldığınız kararları uygulayacak mısınız? Uygulamadığınız takidirde hukuki sorumluluğunuzun farkında mısınız?

33. Sistemik riskle oluşacak bütün ödeme düzensizliğini siz mi üstleneceksiniz? Tiran'ın hırsı sizin de sonunuz olacak.

34. Ekonominin koca kafaları bir bankayı batırarak, zincirleme, bütün bankaları ve ekonomiyi alt üst edip batıracaklarının farkında değil.

35. Eni sonu yargı önünde ip gibi dizileceksiniz. Siz değil miydiniz 'Yirmi yıl sonra bile bizi hapse tıkacak bir adım atmayalım' diyen?


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 12:28
YORUM EKLE

banner325