Yandex Metrika

CEHD BU DEĞİL...

Kökleri El Kaide'nin Irak'ta Ebu Mussab ez-Zerkavi'nin liderliğinde yürüttüğü faaliyetlere kadar uzanan IŞİD, günümüzün en vahşi terör örgütlerinden biri hiç kuşkusuz.

CEHD BU DEĞİL...
07 Eylül 2014 Pazar 18:39


Kökleri El Kaide'nin Irak'ta Ebu Mussab ez-Zerkavi'nin liderliğinde yürüttüğü faaliyetlere kadar uzanan IŞİD, günümüzün en vahşi terör örgütlerinden biri hiç kuşkusuz. Vahşi uygulamaları nedeniyle El Kaide tarafından bile dışlanan Ez-Zerkavi daha sonra Haziran 2006'da ABD tarafından öldürüldü. Örgüt, Ebu Ömer el Bağdadi liderliğinde faaliyetlerine Irak İslam Devleti olarak devam etti. 2010'da Ebu Ömer el Bağdadi'nin ölümünden sonra da liderliği Ebu Bekir el Bağdadi üstlendi.

El Bağdadi liderliğindeki Irak İslam Devleti, El Nusra Cephesi'ni kurup, para ve militan yardımı yaparak Suriyeli muhaliflere destekledi. Ancak Irak İslam Devleti'nin vahşi uygulamaları, Suriyeli muhaliflerce hoş karşılanmadı ve El Kaide de örgütle bağlarını kopardı. Irak İslam Devleti de kendi adını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak değiştirdi.

ABD ordusunun Irak'tan çekilmesiyle de IŞİD şiddeti tırmandırdı. 2014'te Irak'ın kuzeyi ve doğusunda ilerlemeye başladı. Aynı yılın Haziran ayında da Musul'u ele geçirmesi ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çekti. Irak ve Suriye'de hilafet ilan eden IŞİD'in adı da İslam Devleti oldu.

IŞİD ilerlerken, sayıları yüzbinlere ulaşan Hıristiyan gruplar, Ezidiler ve Şiiler göç etmek zorunda kaldı, yüzlerce kişi ya rehin alında ya da vahşice öldürüldü. Her geçen gün de söz konusu vahşet artarak devam ediyor.

Daha acısı da güzel dinimiz İslam'ı kullanarak terör uygulayan tek örgüt IŞİD değil ne yazık ki... Tamamen hurafelere dayalı bilgilerle dinimizi yanlış öğrenerek, kör bıçakla kafa kesecek kadar acımasız barbarlara dönüşen ve bunu İslam zanneden zalimlerin dünyayı getirdiği hal son derece vahimdir. 

Allah'ın ayetlerinde bildirdiği “cehd” emrini, savaş ve nefret şeklinde yanlış anlayıp, uygulayanlar, çevrelerine zulüm ve kin saçmaya devam ediyor. Oysa Kuran’daki cihat kavramı, bu insanların bildiğinden çok farklıdır. Cihat, kökeni cehd olan bir kelime ve Arapçadaki anlamları da; Çalışmak, çabalamak, azim, gayret ve fedakarlık göstermektir. Diğer bir anlamı da; insanın, kendi nefsine hakim olmasıdır.

İslam’da cehd etmek ise; insanları bilgilendirmek, onlara güzel ahlakı öğretmek, onları kötülükten uzaklaştırmak için, çaba harcamaktır. Yani cehd eden bir Müslümanın, yapması gereken; iyi, doğru, güzel olanı insanlara öğretmek için uğraşmak; sevgiyi, kardeşliği, fedakarlığı, şefkati yaygınlaştırmak ve dünyaya barışın, huzurun hakim olması için insanları eğitmektir.

Tüm bunların yanı sıra Müslümanın en önemli cihadı ise kendi nefsi iledir. Hayatı boyunca var gücüyle kötülüğü emreden nefsini terbiye etmek, Kuran ahlakına göre yaşamakla yükümlüdür. 

İslam dininde, bağnazların ya da radikallerin yaşadığı gibi, katliam, ölüm, nefret, lanet okuma ve öfke yoktur. Zulme, düşmanlığa, acımasızlığa, sevgisizliğe, vicdansızlığa dinimiz izin vermez.  DEVAMINIOKUMAKİÇİN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.