Alexa
banner314

Doğu Türkistan'da Kur'an ve seccade bulundurmak yasak!

"Doğu Türkistan'ı "Çin'in ipeğine" kurban ettiklerinin farkında olmayanların vicdanına sesleniyoruz: Arakan'da yaşanan dramın on katı yetmiş yıldır Doğu Türkistan'da yaşanıyor, lütfen artık bir şeyler yapın!.."

Doğu Türkistan'da Kur'an ve seccade bulundurmak yasak!
banner327

Yeniçağ Gazetesi'nden İsmail Şahin; "Doğu Türkistan'da Çin zulmü hız kesmiyor" başlığı altında yayınladığı makalesinde önemli bir konuya işaret ediyor.

"..Hiçbir şeye değişmem şu öksüz Türklüğümü" sözü. Türklüğün kaderi bu, her daim yalnız, her daim öksüz..".

Şahin; Filistin, Arakan, Afganistan, Irak veya Suriye İslam coğrafyasının her neresi acı çekerse Türk acısına ortak olduğunu, Lâkin Türklük çektiği acılarla baş başa kaldığını belirterek; "Kim bilir o büyüklük diğer milletlerde "Türk'tür başının çaresine bakar!" hissiyatını doğuruyordur." diye yazdı.

Yazarın makalesinden bazı bölümleri alıntı yaparak yorumlarınıza bırakıyoruz:

-Biz Kerkük davasına yoğunlaşmışken -ki bu yoğunlaşma devlette hamaset, bizde ise klavye delikanlılığına tekabül ediyor- Doğu Türkistan'daki Çin zulmü almış başını gidiyor.

-Son aylarda yaşananlar Orta Çağ engizisyonunu aratır noktalara gelmiş durumda.

-Çin'in camilere ve evlere hapsettiği dini yaşam, artık evlerde de yasaklandı. Doğu Türkistan'da artık evlerde Kur'an-ı Kerim ve seccade bulundurmak da yasak.

-Bununla alakalı Dışişleri Bakanlığı'ndan, hükümetten veya siyasi partilerden bir açıklama, tepki duyduk mu? Ben duymadım, var ise bir açıklama bana linkini gönderirseniz makbule geçer...

-Çin, "vatanseverlik eğitimi" adı altında geçmiş yıllardan bugüne kadar Doğu Türkistan'dan çeşitli ülkelere seyahat eden (özellikle İslam ülkelerine) Türkleri kadın, erkek ve çocuk ayırımı yapmadan toplama kamplarında zorunlu eğitime tabi tutuyor. 

-Yurt dışında çocuğu veya yakın akrabaları eğitim gören, ticaret yapan, akraba ziyaretlerinde olan velilere ve aile fertlerine yurt dışındaki çocuklarını ve yakın akrabalarını geri getirmeleri için baskı uygulanıyor... Çocukların anne babaları gözaltına alınarak işkenceye tabi tutuluyor.

-Doğu Türkistanlı Türkler genç yaşlı, kadın erkek ayrıt edilmeksizin rejim güçlerinin belirlediği meydanlarda karma toplu dans etmeye ve Çince Çin Komünist Partisi'ni öven türküler söylemeye mecbur edilmekte.

-Bütün bunlar 21. YY'de ve gözlerimizin önünde yaşanıyor fakat kimseden "tık" yok...

-Çin'i "Şanghay Beşlisi" gazı ile kendisine "stratejik partner" yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin bu durumlardan haberdar olmamasına imkân var mı?Yoksa, haber veriyor ve Doğu Türkistan'ı "Çin'in ipeğine" kurban ettiklerinin farkında olmayanların vicdanına sesleniyoruz: Arakan'da yaşanan dramın on katı yetmiş yıldır Doğu Türkistan'da yaşanıyor, lütfen artık bir şeyler yapın!..

Yeniçağ/İsmail Şain

...

YORUM EKLE

banner307

banner325