Alexa
banner322

Facebook'ta, Ölen Birinin Hesabını Devam Ettirmek

İnternet hayatımızın bir parçası oldu. Sanal dünya, gerçek dünyamızın yarısı haline geldi.

Facebook'ta, Ölen Birinin Hesabını Devam Ettirmek

Hayatımızın her alanında artık internet var. Sosyal paylaşım siteleri, dostlarımızı bir arada tutan ve onlarla diyalog kurmamızı, haberleşmemizi sağlayan, farklı kültür ve medeniyetten, dilden, ırktan insanlarla tanışmamızı kolaylaştıran bir araçtır.


Artık yeni doğan çocukların bile sosyal paylaşım sitelerinde birer hesapları bulunmaktadır.

Bundan sonra ki hayatımızda da daha önemli hale gelen sosyal paylaşım siteleri kendini yenileyerek insanları her alanda sarıp sarmalayacaktır. İyi tarafları olduğu gibi kötü tarafları da bulunan bu siteleri kullanmanın da bir kültürü ve kuralları olduğu sürekli hatırlatılmakta ve insanların daha duyarlı olması sağlanmaktadır.

Facebook'ta 1.5 milyardan  fazla kullanıcı bulunmaktadır. Her şey doğduğu gibi ölebiliyorda. Doğal olarak Facebook kullanıcıları da hayatlarını kaybedebiliyor. Facebook'ta da sanal mezarlıklar oluşturuldu. Facebook arzu edildiği taktide hayatlarını kaybeden kullanıcıları anıtlaştırıyor.


Facebook'ta doğan çocuğumuzun adına bile hesap açarken ölen insanların hesaplarını nasıl kapatabilir veya onların hesaplarını bir anı olarak nasıl devam ettirebiliriz ve yaşatabiliriz bir merak konusudur.


Facebook'ta, vefat eden bir kişinin veya anıtlaştırılması istenilen bir hesabı devam ettirmek veya anıtlaştırmak:


Facebook açıklamalarında; anıtlaştırılmış hesaplar, bir kişi vefat ettikten sonra kişinin arkadaşlarının ve ailesin bir araya gelip anılarını paylaşmalarını sağlayan bir yerdir. Bir hesabın anıtlaştırılması, ayrıca hesaba giriş yapılmasını engelleyerek hesabın güvende tutulmasına yardımcı olmaktadır.


Facebook'a bir kişinin vefat ettiği bilgisi verildiği taktirde Facebook, bu hesabı anıtlaştırmaktadır.  Facebook, anıtlaştırılmış hesapların temel özelliklerini şu şekilde ifade ediyor: Kişinin profilinde adının yanında mutlaka Anısına ifadesi yer alıyor. Kişinin arkadaşları anıtlaştırılmış Zaman Tünelinde anılarını paylaşabiliyor. Kişinin paylaştığı içerikler Facebook'ta arkadaşları veya hedef kitle tarafından görülüyor. Anıtlaştırılmış bir hesaba hiç kimse giriş yapamıyor.
Bir hesap vârisi olmayan birisi  anıtlaştırılmış hesaplarda değişiklik yapamaz. Bu koşullarda dahi başka birinin giriş bilgileri temin edilemez.  Anıtlaştırılması istenen kişinin bir akrabası veya arkadaşı tarafından Facebook'a talep gönderilir. Vefat eden kişinin akrabası ya da yakın arkadaşı olmadığınız taktirde ancak kişinin ailesinden izin alınmalıdır.


Hesap vârisinin yapabilecekleri:


Kişinin profilinde bir gönderiyi başa tutturmak
Yeni arkadaşlık isteklerine yanıt vermek
Profil resmini ve kapak fotoğrafını güncellemek


Hesap sahibi yasal bir vâris belirlemediyse, anıtlaştırma talebinden sonra hiç kimse hesapla aktif olarak ilgilenemez.


Facebook Hesabı kaldırmak, Hesabı Silmek:


Doğrulanmış birinci dereceden akrabalar, vefat eden yakınlarının hesabının Facebook'tan kaldırılması talebini Facebook kabul ediyor.

Facebook'un anıtlaştırma özelliğini kullanmayı arzu edenler buradaki bağlantıyı tıklayabilir.


Yakınlarının hesabını kaldırma istekleri dahil olmak üzere, vefat eden kişinin akrabalarından gelen belirli sorular ve taleplerle ilgili yardımları facebook’tan alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili facebook yardım sayfalarında çok geniş ayrıntılarla bilgi vermektedir.


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 00:15
YORUM EKLE