Alexa
banner314

Gülen ve Erdoğan İlişkisi Düşmanlığa Dönüşürse...

Ünlü İngiliz dergisi The Economist Başbakan Erdoğan ile Fethullah Gülen arasındaki ilişki hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Gülen ve Erdoğan İlişkisi Düşmanlığa Dönüşürse...

 Economist, Türkiye’nin ’ En   güçlü   din adamı’ olarak nitelediği Fethullah Gülen’in  kısa   bir   süre   önce   verdiği vaazda kibirden  söz  ettiğini  ve  bu ifadenin Türkiye’de  ciddi   bir   etki yarattığını  ve  ’Acaba Türkiye’nin giderek  sert   bir   yönetim   sergileyen Başbakanı  Recep   TayyipErdoğan ’dan mı bahsediyordu?’ sorusunun  gündeme  geldiğini aktarıyor.

CEMAATİN  GELİR  KAYNAĞI ANADOLU  KAPLANLARI

Gülen’in Selefiliğin tersine ’barışsever,  modern  zihniyetli  İslam anlayışını’ savunduğunu, bu anlayışın da Gülen’in ’ruhani lideri’  olduğuhareketin  çatısı  altındaki   basın kuruluşları,  okullar   ve   yardımkurumları   ağı   sayesinde  yayıldığını aktaran Economist, ’Bu ağın  büyükbir   bölümünün  maddî  geliri  ’ Anadolu Kaplanları’ olarak bilinen  işadamlarıtarafından  sağlanıyor’  diyor .

EN BÜYÜK ETKİ TÜRKİYE’DE

Economist, New Jersey mahreçli haberinde , Gülen  hareketinin , ya da tercih ettikleri  isimle  ’ Hizmet ’in  biretkinliğinden  şu  gözlemini  aktarıyor:

Bir  akşamüstü,  Balkan   ülkelerindengelen   bir   grup   Müslüman , New Jersey’nin ormanlık  bir   bölgesinde çevrilen kuzuyla karınlarını doyurdular. Hizmet   tarafından   düzenlenen  bu etkinlikte  ezan okunduğunda  pantolon  paçaları sıvandı,  abdest   alındı   ve   ibadet   başladı . Hizmetbenzer   etkinlikleri   Asya   ve  Afrika’da da  düzenliyor  ancak  en   büyük   etkileri Türkiye’de.’

CEMAAT  ERDOĞAN ’LI YILLARDA  RAHATLADI

Dergi’ye  göre , laik generaller  tarafından   yıllarca  bastırılan  HizmetErdoğan ’ın  Adalet   veKalkınma  Partisi’nin ( AKP ) 2002’de iktidarda gelmesiyle  rahatladıErdoğan  siyasete, 1997’de  ordu   tarafından  başbakanlıktan  indirilen  Necmettin Erbakan’ın  daha muhafazakâr çizgideki Millî  Görüş   teşkilatı   içinde  başlamıştı.

Economist, ’ görüş  ayrılıklarına  rağmen   AKP  ve Gülen teşkilatı ordu komutanlarına karşı birlik olduklarının’ altını çizerken,  AKP ’nin ikinci döneminde, 2007’den sonra, başlatılan Balyoz ve Ergenekon operasyonlarını hatırlatarak, ’Yüzlerce komutan darbe suçlamasıyla Ergenekon davalarının sanığı oldu. Gülen’e yakın olduğu söylenen savcıların da bunda yardımcı olduğu söyleniyor’ diyor.

İTTTİFAK ZAYIFLADI

Economist ’ittifakta zayıflama yaşandığı’ iddialarını da aktarırken, bu gelişmede ’Gülen teşkilatının yargıya ve polise sızdığı yolundaki savların’ rol oynadığını kaydediyor.

Bundan Gülen’in imajı da zarar gördü Economist’e göre ve özellikle de Ergenekon davasının bir kan davasına dönüştüğü suçlamaları nedeniyle.

Adını vermediği bir gözlemcinin gelinen noktayı değerlendirirken dile getirdiği "AKP’yle iktidarı paylaşıyorlardı ama hep daha fazlasını istediler" görüşünü de aktaran Economist şöyle devam ediyor:

’2010 Mavi Marmara baskını sırasında taraflar arasındaki görüş ayrılıkları daha açık görülmeye başlandı. Gazze’ye giden gemide İsrail komandolarının 9 Türk’ü öldürmeleri ardından Gülen, bu konvoyun yola çıkmasına izin verilmemesi gerektiğini söylemişti. İlişkilerin gerildiği bir başka olay da, İstanbul’da bir savcının, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı, PKK’yla ilişkiler konusunda ifade vermeye çağırması oldu. Öfkelenen Erdoğan, istihbarat görevlilerinin ifade vermesini hükümet onayına bağladı ve Gülen’e ait okulları kapatma tehdidinde bulundu.’

LAİKLERİN KEYFİ UZUN SÜRMEYECEK

Ancak bu gerilim nedeniyle ’şimdi ellerini ovuşturan Türkiye’nin laiklerinin keyfi çok uzun sürmeyebilir’ uyarısında bulunuyor Economist ve yorumunu şöyle sonlandırıyor:

’Erdoğan ve Gülen, çıkar ilişkisinin tarafları. Birbirlerine yumruk sallıyor olmalarının bir pazarlığın başlangıcı olduğuna inananlar var. Erdoğan’ın taraftarlarının büyük bölümü Gülen’e sıcak bakıyor. Gülen’in taraftarları da Erdoğan’a öyle. Birbirlerine hasım olduklarını söyleyecek haklı sebepleri yok. Çünkü bu her iki tarafın da zararına olur.’

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 17:07
YORUM EKLE

banner307

banner313