Yandex Metrika

İzmir mitingi ve Bir Analiz

Milliyetçi Hareket Partisi'nin İzmir'de gerçekleştirdiği 'Bayrak' mitinginin bir analizi.

İzmir mitingi ve Bir Analiz
21 Nisan 2013 Pazar 16:51

 AKP hükümeti karşısında, yeterli muhalefetin olup olmadığı tartışılan bir dönemde, CHP kalesi olarak bilinen İzmir’de miting yapmak oldukça riskli bir girişimdi.

MHP bunu göze aldı ve miting büyük ilgi gördü. Bayrağını kapan halk miting meydanına koştu. 

Sözde “Kürt sorunu” çözmeye çalışan AKP’nin, uygulama ve söylemleri yüzünden gururu hayli incinen Türk Milleti, İzmir’de MHP ile sesini yükseltti.

Genel Başkan Bahçeli’nin konuşma metni- içerik ve seçilen konular doğru olmakla birlikte-çok daha güzel yazılabilirdi.

Miting oldukça önemli bir kentte ve dönemde yapılıyordu. Halk o meydanda söylenecek birkaç milliyetçi-muhalif cümleye susamıştı. 

Ülkenin her yanında, AKP ve onun “gözünü başkanlık hırsı bürümüş” malum liderinin incittiği yığınlar, o toplantının heyecanını yükseltiyordu. Beklenti hayli yüksekti. 

Ancak göbekten iktidara bağlı ve iktidar yanlılarının satın aldığı medya, bu gerilimi ve heyecanı halka bilinçli olarak yansıtmadı.

Doğrusu, partinin de bu heyecanı halka yansıtmak için, ciddi bir “halkla ilişkiler” ekibinin ve çalışmasının olduğundan da emin değildim.

Kendi yaşadıklarımı anlatayım: 

Seçim saati yaklaşırken, miting alanında neler oluyor bilmek istedim. Varsa fotoğraf alıp, alandan en son haberleri  gazeteci.tv’den yansıtmak istedim.

Ankara’yı Genel Başkanlığı aradım. Çıkan santralciye basın bölümünü bağlamasını istedim. 

Kızcağız kapalı olduğunu söyledi. Başka bir yetkili sordum, hiç kimse olmadığını belirtti.

Düşünün; dönemin ve tarihin en çok güldüğü bir parti MHP, çok kritik bir büyük ilde miting yapıyor.

Geride sadece santralci kızı bırakıyor! 

Miting alanında nelerin olduğunu anlatacak, basına bilgi verecek hiç kimse yok. 

Tam bir strateji ve iletişim faciası! 

Partinin televizyonu olarak bilinen Bengü Tv’de o heyecanı yansıtmaktan hayli uzaktı. 

Ne yaptım? Mitinge giden arkadaşları aradım. Telefonla bilgi ve fotoğraf aldım. Güçlükle duyabildiğim izlenimleri, canlı yayınlamaya çalıştım. Sosyal medya, paylaştığı fotoğrafları ve bilgileri büyük çapta gazeteci.tv’den aldı.

Yani, bu iş çok daha profesyonel yapılmalıydı. AKP başarısının en az yarısını iletişime borçludur. 

Halkın psikolojisini doğru saptayıp, gerekli mesajları zamanında vermek. Konuşmacıların metnini doğru ve zengin yazmak. Parti olarak yaptığınız icraatı iyi pazarlamak, kuvvetli bir medya ve halkla ilişkilerin varlığını gerektirir. 

Bu arada, ülkenin üçüncü partisinin ne ciddi bir televizyonu var ne de gazetesi. Bunlar olmadan iktidar yoluna nasıl çıkarsınız? Patron, para pul yok demeyin. Olanların nasıl yönetildiğini, nasıl battığını gördük. Mevcut televizyonun adı bile hatalı. Yayın hataları ise ayrı bir yazı konusu.

Tüm bunlar yerliyerinde olmaz ise, yaptığınız çalışmanın mitingin vs, etkisi yarı yarıya düşer. Emekler zayi olur, zaman içinde o heyecan da uçar gider. Şekilde görüldüğü gibi.

Diyeceksiniz ki, “böyle diyorsun ama o dev kalabalığı nasıl topladık?” 

Cevabım: Oluşan o kalabalıkta, CHP’nin bölgede yarattığı hayal kırıklığının ve AKP’ye duyulan tepkinin büyük rolü olduğunu unutmayın derim. 

Sonuç olarak; MHP bu çok önemli dönemin yarattığı tarihi fırsatı da “stratejik hatalar yüzünden” harcarsa, bir dahaki seçime baraj sorunu yaşar. Çok yazık olur.

Tuncer BAHÇİVAN
tuncer.bahcivan@gmail.comİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.