Yandex Metrika

Kimler MYK Üyesi Olabilir?

2023 Haber sitesi yazarlarından Av.Uğur Tarhan, Genel başkanlığa aday olabilme şartlarını vehangi şartlarda MYK üyesi olunabileceğini açıkladı.

Kimler MYK Üyesi Olabilir?
01 Kasım 2012 Perşembe 12:30

4 Kasım Pazar günü yapılacak olan kongre öncesinde MHP tüzüğünün, yetkili organların seçimine ilişkin hükümlerini incelemekte fayda olduğu kanaatindeyim.

 

1-) DELEGE OLMAYANLAR MYK ÜYESİ OLABİLİR Mİ?

 

Parti tüzüğünün ‘’Seçim Hazırlıkları ve Adaylık’’ başlıklı 69. Maddesi, Genel Başkanlığa aday olma şartlarının yanı sıra Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kuruluna aday olmanın şartlarını düzenlemektedir.

 

Genel Başkan adayı olabilmek için, en az 1 önceki olağan kongre tarihi itibariyle parti üyesi olmak ve en az 40 genel kurul delegesinin yazılı önerisi gerekiyor.

 

Öte yandan 69. maddenin 7. bendi uyarınca, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kuruluna aday olmak için GENEL KURUL DELEGESİ olmak şartı aranıyor.

 

Delege olmayan kişilerin aday olabilmesi için ise, parti üyesi olması ve EN AZ 40 GENEL KURUL DELEGESİNİN İMZASI İLE ADAYLIĞA TEKLİF EDİLMESİ GEREKİYOR.

 

Buna göre, genel kurul delegesi olmayan bir parti üyesinin MYK listesine girebilmesi için öncelikle 40 genel kurul delegesinin imzası ile Divan Başkanlığına aday olarak sunulması gerekmektedir.

  

2-) ÇARŞAF LİSTEDEN SEÇİLMEK MÜMKÜN MÜ?

 

Tüzüğün ‘’Oyların Kullanılması’’ başlıklı 70. maddesi ise, parti organlarının seçilme usulünü belirliyor.

 

Buna göre, şayet MYK ve Merkez Disiplin Kurulu için hazırlanan listelerde, seçilecek organın üye sayısından fazla sayıda aday gösterilmişse (YANİ ÇARŞAF LİSTE SÖZ KONUSU İSE) MYK adaylarının isimlerinin sol tarafındaki kutucuklardan EN AZ 40 EN ÇOK 75 tanesini işaretlemek zorunludur.

 

70. maddenin 5. Bendine göre, şayet 75’ten az aday işaretlenirse, listenin 1. sırasından aşağı doğru, eksik sayı tamamlanana kadar, her aday 1’er oy almış sayılacaklardır.

 

Örneğin, bir pusulada 50 aday işaretlenmişse, listenin ilk 25 sırasındaki aday otomatik olarak 1’er oy almış sayılacaklardır.

 

70. maddenin 6. Bendi ise, çok dikkat çekici bir hüküm içeriyor.

 

Buna göre, 40’TAN AZ YA DA 75’TEN FAZLA İSİM İŞARETLENİRSE ya da ADAYLARDAN BİRİNİN İSMİ ÇİZİLİRSE OY PUSULASI HİÇ İŞARETLENMEMİŞ SAYILIYOR ve listedeki isim sırasına göre ilk 75 kişi 1’er oy almış sayılıyor.

 

Oysa 5. bentte, 40’tan az aday işaretlenmesi durumunda, eksik sayıdaki adayın sıralamaya göre tamamlanacağı anlamı çıkıyordu. Bu bendi değerlendirdiğimizde ise, 40’tan az adayın işaretlenmesi durumunda pusulanın geçersiz sayılacağı, daha doğrusu ilk 75’e oy verilmiş gibi kabul edileceği sonucu çıkıyor.

 

Diğer yandan, 1 adayın bile isminin çizildiği pusuladaki yapılan tüm tercihler bütünüyle geçersiz hale geliyor.

 

Hal böyle olunca, çarşaf listenin ilk 75’inde yer almayan bir MYK adayının seçilme şansı yok denecek kadar az görünüyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.