Yandex Metrika

Kimsenin Ekmelettin Bey’e lafı yok!

Gazete2023 Haber Sitesi Yazarı Ayşegül DOĞRUCAN seçim sonuçlarıyla ilgili özeleştiri yaparak “Halk cahil! Halk aptal! Halk cellatına aşık olmuş!” demeyi bırakıp, siz ne yaptınız onu düşünün artık! dedi.

 Kimsenin Ekmelettin Bey’e lafı yok!
15 Ağustos 2014 Cuma 22:20

“Halk cahil! Halk aptal! Halk cellatına aşık olmuş!” demeyi bırakıp, siz ne yaptınız onu düşünün artık! İnsanlara eleştiri dışında ne sundunuz? Hangi politikayı anlattınız? Ülke, kardeşlikten bölücü dilin karizmasına sürüklenirken, alınan kararları durduracak hangi hamleyi yaptınız, el kol sallayıp, hain bunlar demek dışında!

 Kimsenin Ekmelettin Bey’e lafı yok!

Ancak çok klasikleşmiş ve her daim söylendiği üzere; “gerçeği görmediğimiz ya da en azından olasılıkları doğru değerlendirmediğimiz müddetçe” bu kader değişmeyecektir.

Evet kazanamadık! Çünkü yanlış hesaplar ve hamleler yaptık. Hem CHP’nin hem de MHP’nin bunu kabul etmesi gerekli.

Yerel seçimlerde alınan oy oranlarına ve başka partiye oy vermeyen/vermeyecek olan seçmene güvenerek ortak aday çalışması yapıldı. Buraya kadar teorik olarak hesap doğruydu. Ancak yerel seçimlerin dinamiklerinin farklı olduğu zannımca gözden kaçırıldı. Bununla birlikte lütfedip, “oy verecekler vermesine de hadi bir de seçmene danışalım bakalım, Ekmelettin Bey’e nasıl bir tepki olacak” diye sorma zahmetinde bulunmadılar. Tamam tabanlar bu kadar sadık! Doğru! İyi de işi riske atmamak için, mümkünse AKP’ye oy veren vatandaşların da oyuna talip olmak için, aylarca kendi içinde sır yapıp, ergenvari bir tavırla “ağzımdan laf alamazsın” edebiyatı yapmak yerine, iki ay önce adaylarını açıklayıp tanıtmaya çalışsalardı sonuç farklı olabilirdi.

Ama sizi destekleyen bir sermaye yokken, güçlü bir basın desteğiniz yokken, karşınızdaki adayın elindeki güçleri biliyorken, ülke üzerinde kumar oynamayı siz tercih ettiniz!

Tamam, oynadınız kumarı, eyvallah! Lakin sonuçların sorumluluğunu, sandığa gitmeyen ya da AKP’nin adayına oy veren seçmene atmak gibi bir lüksünüz yok! Artık yok! 12 yılda dünya değişti, muhalefet hala sebepleri seçmenin tavrına ve o tavrı yaratan sorumsuzluğa, cahilliğe, çıkara vs bağlamaktan vazgeçmedi. 12 yılda etrafınızdaki danışmanlarınızdan hiçbiri halkla kavga iyi sonuç vermiyor, adam kavga ediyor ama halkla değil, halka karşı hayali düşmanlar yaratıp onlarla kavga ediyor demedi mi? Demiştir mutlaka… Demelerine de gerek yok, görmüşsünüzdür mutlaka! Ama çözüm için üretmek lazım… Sorunu görmek yetmiyor arkadaşlar, çözüm üretmek de lazım. Emin olun AKP’ye oy veren seçmen de çok uzun zaman bekledi, sizin o çözümleri ortaya koymanızı, eleştirmek dışında alternatif politikalar üretmenizi. Sizden ses çıkmadıkça, oy verirken titreyen eller titremez oldu! Sizden ses çıkmadıkça yeni alternatifler yaratıldı! Ve siz muhalefet olarak o alternatifin yaratılmasına –iyi niyetli düşünüyorum- “dikkatsizlik ve yanlış hesapla” zemin hazırlayıp, bir de son seçimde destek verdiniz.

“O ne demek” değil mi? Şu demek efendim, daha düne kadar terör örgütü bağlantısını eleştirdiğimiz, bölücü siyasetlerini eleştirdiğimiz, karşı çıktığımız insanlar kendi adayları ile seçime girdi ve siz halk nazarında iki uç adayın karşısına kendi adayını çıkaramayan partiler olarak tarihe geçtiniz! Ve ödülünü aldınız… Selahattin Demirtaş “kitle partisi” olmak için çalışmalara başlıyoruz diyerek, bir gol daha attı!

“Halk cahil! Halk aptal! Halk cellatına aşık olmuş!” demeyi bırakıp, siz ne yaptınız onu düşünün artık! İnsanlara eleştiri dışında ne sundunuz? Hangi politikayı anlattınız? Ülke, kardeşlikten bölücü dilin karizmasına sürüklenirken, alınan kararları durduracak hangi hamleyi yaptınız, el kol sallayıp, hain bunlar demek dışında!

Neymiş efendim, tatilciler, sandığa gitmeyenler, bundan sonra olacaklardan sorumluymuş!

1- AKP iktidarının karşısına inatla sizi çıkarıp, vekalet vermenin “acı sorumluluğunu” yaşayan seçmenler,“söz konusu iki sorumluluk arasında bir fark görmemiş” demek ki! O kadar yılmışlar muhalefetten…

2- Sandığa gitmeyenlerin hepsi boykotçu ya da tatilci değil efendim. O sandığa gitmeyenler içinde, büyük şehirlerde yaşayan, yazın memleketine, çalışmaya giden insanlar var! O sandığa gitmeyenlerin içinde AKP seçmeni de var. Hani kanıtlanamayacağını bildiğiniz için diyorsunuz ya, onlar gitseydi seçimi Recep Tayyip Erdoğan kazanamazdı diye… İşte aynı mantıkla, adam daha fazla oyla da seçilebilirdi! Siz de haklısınız, suçu atacak başka kimse kalmadı! Seçmenin tamamı muhalefetin seçmeniyse dahi, seçim tarihine itiraz edilemedi, memleketinde olan, bilet bulamayanlar için ulaşım desteği sağlanacaktır diye duyuru geçilmedi… Bütün suç o sandığı boş bırakan, kimi yaşam koşullarından, kimi tatilden, kimi haklı bir yılgınlıktan sandığı boş bırakan seçmenler… Seçmenlerimiz…

DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.