Mahalli İdarelerde Kadın

TÜRKGÜN Gazetesi köşe yazarlarından Gizem Yıldız, "Mahalli İdarelerde Kadın" başlıklı yazısında önemli bir konuya temas etti. Yıldız, "Kadın güçsüzdür diyebilmek onun bağrından kopup gelen bütün beşeriyetin güçsüzlüğü demektir." ifadelerini kullandı.

Medya 03.10.2018, 23:45 04.10.2018, 00:40
Mahalli İdarelerde Kadın

TÜRKGÜN Gazetesi'nden Gizem Yıldız, "Biz Türk kadınları, seçme ve seçilme hakkını örgütlenerek ve mücadele ederek almadığımız için, anlatacağımız zorlu bir mücadele veyahut direniş hikayemiz yoktur." ifadelerini kullanarak. Türk tarihinde bu hakkın uygar ülkelerden çok daha önce tanındığını belirtti.

"Türkiye için; varız ve işte buradayız!"

1930 yılı yerel siyasette kadının seçme ve seçilme hakkı kazanması ile birlikte “ben de varım” dediği önemli bir tarih olduğunu belirten Yıldız, "Bu tarihte yapılmış olan yerel seçimler, Türkiye’de kadınların siyasal hak arayışlarında yepyeni bir dönüm noktası olmuştur. Aynı ruhun dirilişi ve bilinciyle, kadınlarımızın önümüzdeki yerel seçimlerde bir kez daha, ‘’mutlu kadın, huzurlu Türkiye için; varız ve işte buradayız!’ diyerek, gür bir sesle varlıklarını haykırmalarını can-ı gönülden umut ediyorum. İnanıyorum ki, yüksek faziletleri ile tarihe iz düşmüş kahraman Türk kadını; bugün de mahalli idarelerde insanlığın yüksek huzuru, sükûnu ve inkişafı için her makamda hizmeti kendisine ödev bilecektir. Mutlu ve huzurlu bir Türkiye için atılacak olan her adımda hiçbir görev ve sorumluluktan kaçmayacaktır. İkametine tohum serpecek, memleketinde çiçekler açtıracaktır." ifadelerini kullandı.

"Kadınlarımızın toplum hayatının her alanında katılım ve rolünü arttırmalıyız"

Türk kadınının içtimaî hayatta erkeklerle her vakit yanyana yaşayıp her sorumluluğu paylaştığına dikkat çeken Gizem Yıldız; "Tarihimize leke sürdürmemiş, her zaman büyük vakar ve haysiyetiyle kendisinden söz ettirmiştir. Fakat bugün gelinen noktada liderliğe ve siyasi aktörlüğe erkeksi bir kimlik verildiği için, kadınlar siyasal arenada liderliğe yönlenememektedir. Kadınlarımızın toplum hayatının her alanında katılım ve rolünü arttırmak, ülkemizin aydınlık geleceğine güvenle bakmak için atacağı en sıhhatli adım olacaktır." diyerek, Atatürk’ün ‘’Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de, kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.’’ ifadeleriyle gnümüz Türkiye'sinde önemli bir konuya parmak basmıştır.

TÜRKGÜN Gazetesi'ndenGizem Yıldız'ın makalesinden bazı bölümler şöyle:

"Eğer kadının yaşadığı toplum güçsüz ve zayıf bir toplum ise bunun başlıca sebeblerinden biri de kadını güçsüz olarak adledip onu bu kadere mahkum etmekten geçmektedir."

" Birkaç asırdan beridir Türk kadının kudreti unutulmuş, varlığı yok sayılmaya çalışılmıştır. Siyasetin eril dili, pratikleri ve dinamiklerinin yıkılması, kadının gücünü fark edip emin adımlarla ilerlemesinden geçmektedir. Kadın ne kadar güçlüyse, toplumda buna bağlı olarak güç kazanacaktır. "

"Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı istatistikî bilgilere göre kadın belediye başkan sayısı ülke genelinde ve tüm belediyeler bir arada ele alındığında yüzde 2,86’da kalıyor. "

"Kadının, her zaman bulunduğu yerde başarılı olmaya gayret gösteriyor olması, kadınlara yapmış olduğu en kıymetli atıfettir. Bir kadın başarılarıyla, birçok kadına ilham vermelidir."

KAYNAK: TÜRKGÜN GAZETESİ

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P