Alexa
banner322

Milli Gazete Hükümeti Sert Dille Eleştirdi

Milli Gazete "Bu haberi bu şekliyle başka gazetelerde bulamazsınız" lejantı ile yayınladığı manşet haberinde hükümetin yayın yasağı getirmesini çok sert bir dille eleştirdi.

Milli Gazete Hükümeti Sert Dille Eleştirdi
 "Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydan gelen bombalı saldırının yankıları sürerken, Hükümet'in koyduğu yayın yasağı patlamanın üzerindeki sis perdesini karartmaya yetmeyecek gibi gözüküyor."


Bu satırlar Milli Gazete'nin bugünkü manşetinden. Gazete "Bu haberi bu şekliyle başka gazetelerde bulamazsınız" lejantı ile yayınladığı manşet haberinde hükümetin yayın yasağı getirmesini çok sert bir dille eleştirdi.

"Hükümet'in koyduğu yayın yasağı patlamanın üzerindeki sis perdesini karartmaya yetmeyecek gibi gözüküyor." diyen gazete haberine şöyle devam etti:

"Patlamaya ilişkin soru işaretleri her geçen gün daha da artarken, olay çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşmüş durumda. Nereden bakılırsa bakılsın olaydaki zafiyetler yumağı Hükümet'i işaret ediyor. Hükümet olaya ilişkin hesap vermek yerine vatandaşın haber alma özgürlüğünü engelliyor.

İKTİDARA ÖFKE YASAK GETİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısının gerçekleştiği Hatay/Reyhanlı'ya hâlâ gitmemesi soru işaretlerine neden oldu. Bölgede bulunan bazı Bakanların temaslarına basın sınırlaması konurken Başbakan Erdoğan'ın saldırı bölgesine gitmemesi/gidememesi, vatandaşın, iktidara olan öfkesine bağlandı.

BASINA AMBARGO

AKP Hükümeti Reyhanlı saldırısıyla ilgili yayın yasağı koydu. Amaç; halkın haber almasını engellemek. Yasağın perde arkasında ise halkın iktidara olan tepkisi var. AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, Reyhanlı saldırısı ile ilgili yayın yasağını savundu.

Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nce, ilçede meydana gelen patlamalar sonrasında olay yerine, içeriğine, yaralı ve ölülerin görüntülerine ilişkin sesli, yazılı, görsel her türlü yayının yasaklanmasına karar verildi. Karar halkın bilgilendirilme hakkına engel oldu. Kararın arkasında ise halkın AKP iktidarına olan tepkisi yatıyor.

CİHAN MUHABİRİ DE ALINMADI

Bu arada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Hastane ziyareti bir ambargoya sahne oldu. Cihan muhabirinin bakanları izlemesine izin verilmedi. Bakanları sadece AA ve TRT muhabirlerinin izlemesine izin verildi. Ajanstan yapılan açıklamada, "Reyhanlı'daki elim terör olayını izleyen Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yapılan ayrımcılığı kınıyoruz. Antakya Devlet Hastanesi'nde yaralı vatandaşları dün ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bu programının Cihan Haber Ajansı ekibi tarafından izlenmesine izin verilmedi." denildi.

HÜKÜMET ÖYLE BİR İZAH ETTİ Kİ!..

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, Reyhanlı saldırısı ile ilgili yayın yasağını şöyle savundu: "Bakan orada kesinleşmiş verilere dayanarak halkı bilgilendiren insandır. Meseleyi bizzat yerinde inceleyen insandır. Çok zaman gazeteciler kulis haberlerini, birbirlerinden duyduklarını, sokaktan geçen birinin anlattığını da haber atlatma endişesiyle haber yapabiliyorlar. Bu gibi olaylarda meselenin sukünetle götürülmesi için yayın yasağı gerekliydi. 11 Eylül saldırılarında ABD'de de bu tür önlemler alındı. Ülkemizde böyle hadiseler olduğu zaman kan gölü manzaralarını gösterenler, insan organlarını teşhir etmeye varıncaya kadar şahit olduk. Dolayısıyla insanların acılarını derinleştirmemek için yayın yasağı gerekliydi. Meselenin tamamen ortaya çıkmasıyla birlikte yayın yasakları da ortadan kalkacaktır."

YASAKLAR NE?

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi'nce, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, ilçede meydana gelen patlamalar sonrasında olay yerine, içeriğine, yaralı ve ölülerin görüntülerine ilişkin sesli, yazılı, görsel her türlü yayının yasaklanmasına karar verildiği belirtildi.

SORUŞTURMA RİSKE GİRER

Açıklamada, Başsavcılığın talebinde "görsel, yazılı ve internet yayın organlarında, patlamalara ilişkin delil niteliğinde bulunan olay yerinin, yaralı ve ölülerin görüntülerinin yayımlandığının tespit edildiği" kaydedilerek, bu kapsamdaki yayınların soruşturmanın gizliliğine zarar verecek ve soruşturmanın geleceğini tehlikeye düşürecek hususlardan olduğu aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 11:41
YORUM EKLE