Alexa

Neden Hep Cemaat Hedefte?

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı adına açıklama yapan Akademisyen İhsan Yılmaz "Neden hep Cemaat hedefte" sorusuna cevap verdi. İşte Yılmaz'ın açıklamaları...

Neden Hep Cemaat Hedefte?
banner327
 Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil bir basın açıklaması düzenleyip, yolsuzluk ve rüşvet iddialarının tartışılması yerine, hizmet hareketine yapılan çirkin saldırıların, kamuoyunda gündem saptırma olarak görüleceğine dikkat çekti.
Vakıf adına açıklama yapan Akademisyen İhsan Yılmaz ise Hizmet hareketinin Türkiye'ye hep fayda sağlayan işler içerisinde olduğunu söyledi. Yılmaz, camiayı karalamaya çalışan yayın gruplarının, Ergenekon sanığı Doğu Perinçek'in ekibi ile benzer haberler yaptığını söyledi. Açıklamada "Çözüm Sürecini hizmet engelliyor" iftirasının ise bizzat Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi tarafından yalanlandığının altı çizildi... Akademisyen Yılmaz, 5 dakikalık açıklamasında, sürekli istismar edilip Hizmet Hareketi'ne iftira aracı olarak görülen: Mavi Marmara'dan, "ABD-İsrail Uşaklığı" yaftasına, KCK paralel yapılanma konusundan Oslo görüşmelerine ve çözüm sürecine dair çok çarpıcı tespitlerde bulundu.

İhsan Yılmaz açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Neden hep Hizmet'te diğer Cemaatler değil Türkiye'de bir sürü cemaat var. Neden hep üzerinize alınıyorsunuz?" Bu soru çok masum bir soru değil. Çünkü, son ili yıldır özellikle Mavi Marmara krizinden başlayarak, MİT kriziyle birlikte hızlanarak devam eden hep hizmeti hedef alan hükümeti hedef yakın medyada Sabah, Star ve Yeni Şafak gibi belli köşe yazarlarının bunu kampanya haline getirdiğini, bazı think-tankların analiz adı altında gündeme getirdiklerini görüyoruz. Paralel yapıydı, Amerika'yla, İsrail'le ortak hareket eden vs..

Mavi Marmara konusunda Hocaefendi'nin bir açıklaması olmuştu. Türkiye çok gergindi. Savaşa doğru gidiyordu ve o gerginliği azaltmakk için kendisi yatıştırıcı bir rol üstlendi ve zaten onun o üstlendiği o rolünde daha sonra siyasilerin tavırlarıyla doğrulandığını görüyoruz... Sanki Gülen başka bir şey söylemiş gibi karşı taraftaki ülkenin hem terörist olduğunu iddia ediyorsunuz ki  ben Today's Zaman'da kaç kere terör yapıyor diye İsrail Devleti için yazmış birisiyim. Bunlar hep göz ardı ediliyor. Sanki hep İsrail hep övülüyormuş gibi. Hayır. Karşınızdaki devletin hem terör yaptığını iddia ediyorsunuz hem de onların üzerine masum insanların gitmesine müsade ediyorsnuz. Bunu eleştirmek Yahudi taraftarlığı, Yahudi uşaklığı değildir..."

İşte Yılmaz'ın açıklamaları...

"Hizmer hareketi artık global oldu. Türkiye'nin menfaatlerini desteklemiyor. Tavizler veriyor okulları kapatılmasın diye" ama başkaları sadece Türkiye'nin menfaatlerini düşünüyor...

Bugüne kahar Hizmet hakeretinin Türkiye'nin aleyhinde yaptığı bir şey var mıdır?

Ama tersine o kadar şey var ki TUSKON'undan tutun, Türk Okulallarında ses bayrağımız pek çok faaliyetimiz vardır.

Neden Hizmet?

Neden Hizmet? 1 miyon 200 bin gazetesi satan başka gönüllüler hareketi var mı Türkiye'de?

Tabiki en büyük hedef. Ergenekoncular da onu seçmişti. Davaları sulandırmak için hep Cemaat Cemaat diyorlardı. Bugün Doğu Perinçek'in dile getirdiği o iftiraların Sabah, Star, Yeni Şafak, Akşam gibi hükümete çok yakın medyalarda dile getiriliyor olması aslında üzüntü vericidir ve ibret vesikasıdır.

Hizmet Çözüm Süreci'ne Karşı mı?

Kürt sorununa Hizmet'in karşı olduğu dile getiriliyor. Böyle bir psikolojik operasyon var. Bunu nerden çıkarıyorlar anlamak mümkün değil. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2 yıl evvel Meclis Anayasa Komisyonu'na verdiği teklifte Kürtçe'nin anadil olarak devlet okullarında, bakınız özel okullar demiyorum devlet okullarında teklif etmişti. Hakeza Fethullah Gülen Kuzey Irak'taki Rudav gazetesine verdiği röportajda Kürtçenin anadilde eğitimin bir insan hakkı olduğunu söylemişti. Daha hükümet bu çizgiye bile gelmiş değil. Ama nedense Kürt sorununa karşı. Hayır orada barış olursa Hizmet hareketi okullar açacaktır, dershane açalacaktır ve gönüllere girilecektir. Neden kan istesin?

Oslo Süreci

Oslo görüşmeleri sızdığında Başbakan bizzat kendisi bunu PKK'nın yaptığını söyledi. Bugün her şey değişti bir anda Cemaatin üzerine yıkılıyor. Oslo görüşmeleri medyaya sızdığında Hizmet hareketini hiç bir medya organında bu konuda menfi bir beyanat edilmedi. Tabiki savaştığınız insanlarla barış masasına oturacaksınız. Tabiki devletin istihbarat kuruluşu onlarla görüşecektir. Buna itiraz eden hiç kimse olmadı. Ama onlar hiç olmamış gibi işte MİT olayı, KCK tutuklamaları falan sanki Başbakan KCK tutuklamalarına tam destek olamamış gibi meydanlarda bunu haykırmamış gibi polisin arkasından durmamış gibi bir maniplasyon yapılıyor. Fakat hiçbir delile dayalı değil.

Kürt sorunun çözümünde Hizmet hareketi yıllardır fiili olarak gayret göstermekle beraber Abant Platformu'nun ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın diğer faaliyetleriyle birlikte fiili olarak çözülmesi için gayret ediyor.

Aktif haber
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 23:03
YORUM EKLE