Alexa
banner314

Radikal gazetesinden Çarpıcı İddia

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT ile Emniyet arasında kopukluk olduğunu söylemesinin ardından hükümet harekete geçti.

Radikal gazetesinden Çarpıcı İddia
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MİT ile Emniyet arasında kopukluk olduğunu söylemesinin ardından hükümet harekete geçti. 

BÜYÜK İDDİA

Radikal gazetesinin iddiası oldukça çarpıcı. Buna göre, Emniyet’te kadro operasyonu, MİT’te ise yapısal değişim gündeme geldi. Hatay, Reyhanlı emniyet müdürleri merkeze alınırken, MİT ise Hatay’a Bölge Müdürlüğü kuracak. 

Reyhanlı olayından sonra istihbarat zaafından ve Emniyetle olan kopukluktan bahseden bahseden  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Teftiş Kuruluna yazılı talimat vererek araştırılmasını istemişti. AK Parti kaynaklarına göre MİT Bölge Müdürlüğü de Suriye krizi göz önüne alınarak yeniden yapılandırılacak. MİT’in halen Adana ve Gaziantep’te bölge müdürlüğü bulunuyor. Suriye krizinden en fazla etkilenen il olan Hatay Adana’ya, Şanlıurfa da Gaziantep’e bağlı çalışıyor. Mevcut yapılanmanın istihbarat akışkanlığında sorun doğurduğu söyleniyor. MİT’in Hatay’a bölge müdürlüğü kurarak bu eksikliği gidereceği belirtiliyor. MİT, geçen yıl Genelkurmay’dan GES’i devralmış ve bütün güvenlik ve istihbarat kurumları arasındaki koordinasyonu güçlendiren Operasyonel Bilgi Paylaşım Sistemi’ni (OBİPAS)’ı hayata geçirmişti. Bu sistem terörle mücadelede aktif bir şekilde kullanılıyor.  

İSTİHBARATIN BELGESİ… 

Radikal gazetesinden Ömer Şahin, Reyhanlı’daki patlamadan iki gün önce Emniyet İstihbarat’ın kendi birimlerine gönderdiği yazıya ulaştı. Belgede istihbarata ilişkin çok detaylı bilgiler göze çarpıyor. 

Edinilen bilgilere göre bombalama istihbaratını alan kurum MİT. Milli İstihbarat Teşkilatı aldığı istihbaratı Emniyet ile paylaşıyor. Emniyet İstihbarat da 9 Mayıs’ta genel müdürlükteki bütün birimleri gizli bir yazı ile uyarıyor. Emniyet, operasyon hazırlıklarını sürdürürken bombalar istihbaratta yer aldığı üzere Ankara ’da değil, Hatay’da patlatılıyor.

İşte o yazıdan bombalama öncesi istihbarata ilişkin çarpıcı bölümler: 

9 Mayıs 2013’te ... Ankara ilinde bombalama olayı hazırlığı içerisinde olan şahıslardan (x1) isimli şahsı Yayladağı sınır kapısına kadar getireceği, buradan (x2) isimli şahsın gelip alacağı ve daha önceden bomlama eylemi için hazırlanan araçların olduğu yere götürüleceği, bombalama işinde kullanılmak üzere (2) adet 100’lük transit minibüs alındığı, araçlara Harbiye’de (x3) isimli kaportacıda bölmeler yapıldığı.

 

(1) hafta kadar önce (25-30) kiloluk paketler içerisinde toplam (1000) kg kadar C-3 bomba malzemesinin Samandağı’ndan deniz yoluyla Hatay Harbiye Beldesi’ne getirildiği, bu bombaların perşembe gecesi belirtilen araçlara yüklenerek (x2) ve (x4) önderliğinde Ankara iline hareket edeceği, (x4)ün öncü olarak gideceği, bombaların ise yol güzergahındaki tehlike durumuna göre peşinden geleceği, minibüsler için (2) şoför ayarlandığı ancak adlarını öğrenemediği.

 

Ankara ilinde daha önceden Kocatepe Camii olarak belirtilen hedeflerin bir AVM olarak değiştirilebileceği ve cuma günü bombaların Ankara’da patlatılacağı .... konununu çok ciddi olduğu bunu Lazkiye’de olan Acilciler lideri Mihraç Ural ve yanında kalan (xx) kod adlı birinin planladığı, İsimleri henüz tespit edilemeyen araç şoförlerinin THKP/C Acilciler terör örgütü mensuplarından seçilebileceğinin değerlendirildiği. 

 

(x2)’nin 2009’dan beri Hatay karayolundan giriş çıkışlarının bulunduğu ve son olarak 8 Mayıs 2013 günü saat .... Yayladağı Hudut Kapısından çıkış yaptığı, Mayıs 2013 günü saat .. 26’da aynı kapıdan giriş yaptığı. 

(x1)’in 1999’dan beri Hatay karayolundan çok sayıda yurtdışına çıkışının bulunduğu ve son olarak 4 Mayıs 2013 günü Yayladağı kapısından çıkış yaptığı, halen resmi yollardan giriş yapmadığı. 

 

(x4)ün kaçakçılık yapan şahıslardan olduğu Yayladağı Hudut kapısından çıkış yaptığı, halen resmi yollardan giriş yapmadığı.

 

Söz konusu bilgilerin ..... koruma ve güvenlik tedbirleri açısından değerlendirilmesi, gerekli görülecek ilave tedbirlerin alınarak ... herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi....

 

İLK RAUNT HÜKÜMETİN

Reyhanlı saldırısının ardından bir kez daha AKP-CEmaat çekişmesi iddiaları ortaya atılmıştı. Bombaların patlamasının ardından cemaate yakın medyada 'istihbarat zaafı' iddiası gündeme getirilmişti. Başbakan Erdoğan ise istihbarat zaafı olmadığını ancak MİT ve emniyet arasında bir kopukluk olduğunu açıkça dile getirmiş ve konunun müfettişlerce soruşturulacağını açıklamıştı. Gelişmelerin ardından Reyhanlı Emniyet Müdürü Murat Berk'in görevden alınması ise Ankara kulislerinde "AKP ve cemaatin Reyhanlı kavgasında hükümet 1-0 öne geçti. Erdoğan Fidan'ı ABD'ye götürerek MİT'in arkasında olduğu mesajı verirken, Emniyet Müdürü'nü görevden alarak faturayı emniyete kesti" yorumları yapılıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 22:49
YORUM EKLE

banner313