Alexa
banner314

Rehinelerin kurtarılmasında iddia...

Fuat Avni IŞİD tarafından rehin alınan Türk vatandaşları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Fuat Avni, 49 rehine için çuvalla para ödendiğini dile getirdi.

Rehinelerin kurtarılmasında iddia...
 Twitter fenomeni ve Rotahaber yazarı Fuat Avni,11 Şubat tarihinde  717 gün sayın sözü ile ilgili, ' fikirlerimde bir değişiklik yok' ifadelerini kullandı. Fuat Avni ayrıca serbest bırakılan 49 rahine için, 'Diplomasiyle pazarlıkla,  takasla ve çok önce ödenen çuvalla parayla çözüldü.' iddiasında bulundu

İşte Fuat Avni ile yapılan o söyleşi;

Gündemimizi uzun süre meşgul eden Rehinelerin serbest bırakılmasıyla başlayalım. IŞİD’e operasyon yapılmasına bir kaç gün kala rehineler serbest bırakıldı. Şamil Tayyar CIA, Davutoğlu diplomasi, Erdoğan ise operasyon dedi. Siz rehinelerin serbest kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rehinelerle ilgili takasın olduğunu aylar önce yazdım. Hatta pazarlıklar sonucu takasla 6 Ağustos'ta rehinelerin geleceğini de yazmıştım. O zaman yazdığım tweetlerde tafsilatlı olarak durumu izah etmiştim. ABD IŞİD’i vurmaya karar vermeden biz takası netleştiremedik. Bir el araya girip aracı olan aşiretlerin başındaki kişilerle görüşünce takas 6 Ağustos'ta gerçekleşmedi. Son zirvede ABD Türkiye'den IŞİD karşısındaki koalisyona katılmasını isterken Türkiye rehine olayını masaya yatırdı. CIA’in olmasada ABD diplomasisinin aşiretlerle görüşmesi Türkiye’nin IŞİD’le yapmakta olduğu takasın önünü açtı ve elini kuvvetlendirdi. Musul’u boşaltmayarak büyük hata yapan ve durumu görmeyen MİT, büyük başarı elde etmiş gibi lanse edildi. Evet rehinelerin gelmesi büyük başarıdır ama bu başarının en son halkası MİT ve Fidan’dır. Yıllarca her işi eline yüzüne bulaştıran Fidan, bu olayla parlatılmak istendiğinden olaya ısrarla operasyon dendi.Oysa olay diplomasiyle pazarlıkla,  takasla ve çok önce ödenen çuvalla parayla çözüldü.

Her Twitinizde Erdoğan’ın ve diğerlerinin yargılanacağını söylüyorsunuz eğer sizin dediğiniz gibi birşey olursa Mahkeme sizi Tanık olarak çağırırsa gidip ifade verirmisiniz?

Öyle bir durumda -ki o günler er ya da geç gelecek- bana ihtiyaç duyulacağını sanmam. Elde yeterince somut bilgi, belge ve kayıt var. Ben süreç tamamlansa da kimliğimi açıklamayı düşünmüyorum.

Yolsuzluk söylentileri ayyuka çıkmışken siz Erdoğan’ın en yakınında olduğunuzu söylüyorsunuz. Deşifre olmamak adına sizde hukuksuzluğa dahil oldunuz mu?

Olsam bile oldum diyemem ki bu soruya ama şükür ki olmadım. Zaten Tiran’la beraber hukuksuzluğu yürüten kadro çok az kişiyle sınırlı kaldı. AKP’nin üst kadrosu bile yapılanı tasvip etmiyor sadece Tiran’a vermiş oldukları kozlardan ötürü sessiz kalmak zorundalar. Korku iliklerine sinmiş.

Bu Hukuksuzluğun dönemeci olarak hangi olayı görüyorsunuz? Ne olursa dönemeç dönülmüş olur?

Dönemeç hangi olayla gerçekleşir bilemem. Ama günden güne dış politikadan iç politikaya, hukuka olan müdahaleden ötürü ekonominin çıkmaza sürüklenmesi, atılan her adımın Anayasa’ya aykırı olması dönemece gidildiğini gösteriyor. Her olay ayrı bir kopma noktası. Birikerek geliyor.

Hükümetin bu kadar baskıcı bir tavıra bürünmesi sadece yolsuzluktan mı kaynaklı yoksa sizin de bildiğiniz başka şeyler var mı ?

Yolsuzluk kara para aklama, uluslararası suç sayılacak şekilde başka ülkelerin muhalif gruplara silah göndermek, hükümetin içindeki kritik noktadaki siyasetçi ve bürokratların doğrudan İran için çalışması, Mut’a nikahı adı altında yapılan zina... Bunlara bir bütün olarak bakıldığında neden bu kadar panikledikleri anlaşılıyor

11 Şubat tarihinde  717 gün sayın dediniz. 717 gün sonra ne olacağını düşünerek bunu söylediniz?

Aslında o bir sürecin geçmesi gerektiği ve insanların hemen her şeyin bir an önce olması hayallerine kapılmaması için önemli bir uyarıydı. Tabi aynı zamanda siyasi bazı hesaplamalar ve öngörüleri dikkate alarak bunu zikrettim. Fikirlerimde bir değişiklik yok.
 

ŞUBUO Haber


Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 10:59
YORUM EKLE

banner313