Alexa

"Siyasetin tepesinde olan FETÖ'cülere niçin dokunulmuyor?"

Özcan Yeniçeri, "Bugün AKP'nin üst elitinin kahır ekseriyeti, AKP'nin idealleri için değil kendi hesapları için AKP'de olduğu ortadadır." diyor.

"Siyasetin tepesinde olan FETÖ'cülere niçin dokunulmuyor?"

Özcan Yeniçeri; "AKP'de Mıntıka temizliği" diyor yazısının başlığında...

Yeniçeri, Son zamanlarda yazılıp çizilen siyaset kulislerinde tartışılan şu başkanların görevden alınması konusuna'da temas ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan çevresine, "Hasbi (gönüllü) olun hesabi değil. Parti, hasbilikten hesabiliğe savruldu" tespitini yapmış. "Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz" sözünün ardından "Belediye başkanları görevden alınacak mı?" sorusuna ellerini havaya kaldırarak yanıt vermiş." 

Ak Parti'deki hassbiliğin büyük bir sorun haline geldiğini gören Erdoğan'ın ikaz ettiğini savunan Yeniçeri, "Bugün AKP'nin üst elitinin kahır ekseriyeti, AKP'nin idealleri için değil kendi hesapları için AKP'de olduğu ortadadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Belediye Başkanları görevden alınacak mı?" sorusuna verdiği tepki ortadayken Kadir Topbaş'ın damadının FETÖ'den serbest bırakılmasının manidar olduğunu ifade eden Yeniçeri; "AKP'de Erdoğan'ın partiye dönmesiyle birlikte birçok şeyin değişeceği anlaşılıyor ama bunun bir zamanlama meselesi olduğu da açıktır." diyor yazısında.

Özcan Yeniçeri'nin yazısından bazı çarpıcı bölümler şöyle:

-On beş yıldır ülkeyi tek başına yöneten bir siyasi hareketin, meşru gördükleri ve aynı menzilin yolunu birlikte yürüdüklerini söyledikleri gruplarla iç içe, kol kola, yan yana olmaları doğaldır.  

-17/25 Aralık sonrası AKP'nin bir anda FETÖ'den temizlendiğinin söylenmesi eşyanın tabiatına aykırı. Süreçte FETÖ'yle her anlamda fotoğraf karesine girmeyen AKP'nin tepe yöneticisi yok gibidir.

-Sorumlulardan birisi hakkında yapılacak işlem zorunlu olarak diğerlerini de aynı girdabın içine sokacaktır.

-AKP'nin üst elitlerine yönelik FETÖ operasyonunun iktidar zafiyeti doğuracak kadar vahim sonuçları olacaktır.

-Onun için "siyasetin tepesinde olan FETÖ'cülere niçin dokunulmuyor?" sorusu anlamsızdır.

-FETÖ ve çözümcüler yönünden AKP iltihaplı yapıdır. Sonuçta kendi yurttaşını, polisini ve Meclisini bombalayan hain bir örgütten söz ediyoruz. Orta yerde ABD'den Türkiye'yi CIA ile birlikte dizayn etmeye kalkışan meczup bir yapı var. Devletin ve toplumun kılcal damarlarına kadar sızdırılmış sinsi bir hareket söz konusudur. Bu nedenle FETÖ'nün AKP'deki siyasi kanadıyla mücadele bilinçli olarak seçim sonrasına ertelenmiştir. Bu AKP'nin iktidarda zafiyet yaratmamak için başvurduğu bir stratejidir.

-Ancak 17/25 Aralık yolsuzluğuna adı karışan bakanlardan hiç birisi 25 ve 26. dönemlerde milletvekili yapılmamıştır. Aynı strateji, FETÖ'nün AKP'nin tepesindeki elitleriyle mücadele için de söz konusudur. AKP'nin üst kadrolarındaki FETÖ'cülerden temizliği ancak yeni bir seçimle söz konusu olabilecektir. Erdoğan'ın AKP'nin başına yeniden genel başkan olmasıyla bu sürecin yeni bir ivme kazanacağı söylenebilir. Bu bağlamda seçimlerin erkene alınması ihtimal dahilindedir. 

AKP'nin üst kadrolarında olduğu iddia edilen FETÖ'cülerle ilgili gerçek bir mıntıka temizliği bir seçim sonrası ancak mümkün olabilecektir.

                Durum sanıldığının da ötesinde karmaşıktır.

               Yazının tamamı

YORUM EKLE