Alexa
banner314

"12. Dönem Astsubay Kursiyerlerin Mağduriyetlerine son verilmeli"

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 12. Dönem Astsubay Kursiyerlerinin aylardır yaşadıkları mağduriyete son verilmesini istedi.

"12. Dönem Astsubay Kursiyerlerin Mağduriyetlerine son verilmeli"
banner327

12. dönem astsubay kursiyerlerinin aylardır yaşadıkları mağduriyete son verilmeli, herhangi bir terör veya suç örgütü ile irtibatı, iltisakı veya üyelik ilişkisi bulunmayan kursiyerlerin astsubay çavuşluğa nasıpları yapılmalıdır!

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle ilişikleri kesilen 12. Dönem Astsubay Kursiyerlerinin aylardır yaşadıkları mağduriyete son verilmesi ğerektiğini belirtti. herhangi bir terör veya suç örgütü ile irtibatı, iltisakı veya üyelik ilişkisi bulunmayan kursiyerlerin astsubay çavuşluğa nasıplarının yapılmasına dair çalışmalar yapılmasını isteyen Yönter, durumu Milli Savunma Bakanı, Nurettin CANİKLİ’ye bir yazıyla iletti.

Yönter, Milli Savunma Bakanı, Canikli’ye göndermiş olduğu yazıda, “15 Temmuz FETÖ bağlantılı hainlerin darbe girişimi sonrasında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelere dayanılarak harp okulları kapatılmış, harp okulu öğrencilerinin ilişikleri kesilmiştir. Bunun yanında, kimsenin görmediği ya da dikkate almadığı sivil kaynaktan alınan 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri 26 Ağustos 2016 tarihine kadar Astsubay okulunda kalmışlar, kurslarını başarı ile bitirerek kurs bitirme belgelerini de almışlardır. Kurs bitirme belgelerini alan Astsubay Kursiyerleri, EDOK Komutanlığı’nın emri ile idari izne gönderilmişlerdir. Astsubay Kursiyerleri izinde iken 31.07.2016 tarihli 669 sayılı KHK’nın 104. ve 105. maddelerine göre ilişiklerinin kesildiğini öğrenmişlerdir. Ancak 669 sayılı KHK’nın ilgili maddeleri ‘‘mezun olacak askeri öğrencilerin nasbının yapılmayacağını” hüküm altına almaktadır. 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri, askeri öğrenci değildir. Ayrıca kurslarını başarı ile bitirerek kurs bitirme belgelerini de almış durumdadırlar. Astsubay Kursiyerleri harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapsamında eğitim almamaktadır. Kursiyerler,  fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu mezunu olup, astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulmaktadır. Başarılı olduklarında da o yılın 30 Ağustos tarihine kadar astsubay çavuşluğa nasbedilmeleri gerekmektedir.

12. Dönem Astsubay Kursiyerlerinin 669 sayılı KHK ile ilişiklerinin kesilmesinin ardından sigorta işten ayrılış bildirgelerinde yer alan 31.07.2016 tarihine yaptıkları itirazların değerlendirilmesi neticesinde yapılan hata kabul edilerek görevden ayrılış tarihleri 26.08.2016 olarak düzeltilmiş, SGK primleri ve kursiyerlerin kıst dönem harçlıkları da ödenmiştir. Bu süreçte 29 Ekim 2016'da yayımlanan 675 sayılı KHK'nın 6'ncı maddesi gereği ilişiklerinin kesildiği bilgisi kursiyerlere verilmiş, işlemleri de iptal edilmiştir. Bin bir zorlukla, tamamen kendi imkânlarıyla bu aşamaları geçen yüzlerce kursiyer tam "Her şey bitti, kazandık." derken bütün işlemlerinin iptal edildiği haberini almışlardır. Binlerce aday bu sebepten psikolojik çöküntü yaşadıklarını, mağdur edildiklerini ifade etmektedirler.

675 sayılı KHK 29 Ekim 2016'da yayımlanmıştır. 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri ise kurs bitirme belgelerini 26 Ağustos 2016 tarihinde almışlardır. Bu durumda da 675 sayılı KHK’nın 6. maddesinin 12. Dönem Astsubay Kursiyerlerini hukukun genel kaideleri gereği kapsamayacağı açıktır.” dedi.

12. DÖNEM ASTSUBAY KURSİYERLERİNİN HUKUKİ DURUMLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, YAŞADIKLARI MAĞDURİYET GİDERİLMELİDİR.

Yönter yazısının devamında “Sonuç olarak; 12. Dönem Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Kursiyerleri olarak bilinen Astsubay adaylarının hukuki durumları gözden geçirilmeli, yazımızdaki açıklamaların aksine yasal dayanak bulunmadığı takdirde, herhangi bir terör veya suç örgütü ile irtibatı, iltisakı veya üyelik ilişkisi bulunmayan bu gençlerin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi ve astsubay çavuşluğa nasıplarının yapılmasına dair çalışmalar yapılması” gerektiğini belirtti.

Sayın Nurettin CANİKLİ,  

Milli Savunma Bakanı,

Giresun Milletvekili,

Sayın Bakanım,

15 Temmuz FETÖ bağlantılı hainlerin darbe girişimi sonrasında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelere dayanılarak harp okulları kapatılmış, harp okulu öğrencilerinin ilişikleri kesilmiştir. Bunun yanında, kimsenin görmediği ya da dikkate almadığı sivil kaynaktan alınan 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri 26 Ağustos 2016 tarihine kadar Astsubay okulunda kalmışlar, kurslarını başarı ile bitirerek kurs bitirme belgelerini de almışlardır. Kurs bitirme belgelerini alan Astsubay Kursiyerleri, EDOK Komutanlığı’nın emri ile idari izne gönderilmişlerdir. Astsubay Kursiyerleri izinde iken 31.07.2016 tarihli 669 sayılı KHK’nın 104. ve 105. maddelerine göre ilişiklerinin kesildiğini öğrenmişlerdir. Ancak 669 sayılı KHK’nın ilgili maddeleri ‘‘mezun olacak askeri öğrencilerin nasbının yapılmayacağını” hüküm altına almaktadır. 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri, askeri öğrenci değildir. Ayrıca kurslarını başarı ile bitirerek kurs bitirme belgelerini de almış durumdadırlar. Astsubay Kursiyerleri harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapsamında eğitim almamaktadır. Kursiyerler,  fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu mezunu olup, astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulmaktadır. Başarılı olduklarında da o yılın 30 Ağustos tarihine kadar astsubay çavuşluğa nasbedilmeleri gerekmektedir.

Sayın Bakanım,

12. Dönem Astsubay Kursiyerlerinin 669 sayılı KHK ile ilişiklerinin kesilmesinin ardından sigorta işten ayrılış bildirgelerinde yer alan 31.07.2016 tarihine yaptıkları itirazların değerlendirilmesi neticesinde yapılan hata kabul edilerek görevden ayrılış tarihleri 26.08.2016 olarak düzeltilmiş, SGK primleri ve kursiyerlerin kıst dönem harçlıkları da ödenmiştir. Bu süreçte 29 Ekim 2016'da yayımlanan 675 sayılı KHK'nın 6'ncı maddesi gereği ilişiklerinin kesildiği bilgisi kursiyerlere verilmiş, işlemleri de iptal edilmiştir. Bin bir zorlukla, tamamen kendi imkânlarıyla bu aşamaları geçen yüzlerce kursiyer tam "Her şey bitti, kazandık." derken bütün işlemlerinin iptal edildiği haberini almışlardır. Binlerce aday bu sebepten psikolojik çöküntü yaşadıklarını, mağdur edildiklerini ifade etmektedirler.

Sayın Bakanım,

 675 sayılı KHK 29 Ekim 2016'da yayımlanmıştır. 12. Dönem Astsubay Kursiyerleri ise kurs bitirme belgelerini 26 Ağustos 2016 tarihinde almışlardır. Bu durumda da 675 sayılı KHK’nın 6. maddesinin 12. Dönem Astsubay Kursiyerlerini hukukun genel kaideleri gereği kapsamayacağı açıktır.

Sayın Bakanım,

Sonuç olarak; 12. Dönem Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Kursiyerleri olarak bilinen Astsubay adaylarının hukuki durumları gözden geçirilmeli, yazımızdaki açıklamaların aksine yasal dayanak bulunmadığı takdirde, herhangi bir terör veya suç örgütü ile irtibatı, iltisakı veya üyelik ilişkisi bulunmayan bu gençlerin yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi ve astsubay çavuşluğa nasıplarının yapılmasına dair çalışmalar yapılması hususunda;

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

İzzet Ulvi YÖNTER

İstanbul Milletvekili


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk ERCAN
Ufuk ERCAN - 12 ay Önce

Vekilim Allah Razı olsun..
Bize Üniverisite de iki yıl dört yıl dairesel çürütük... üstün geldik Sby ASB olduk

mert yetimoglu
mert yetimoglu - 12 ay Önce

12.donem astsubay kursiyerlerinin teror orgutune irtibati olmadigi hukuksal olarak kanitlanmistir...hatta darbe girisimi gecesi yanlis anlamaya magal vermemek icin taburdan hic kimse disari cikmamis devletinin yaninda olduklarini gostermistir...ayrica 675 nolu khk ciktiginda zaten mezun olmus kursiyerler temin faliyetini tamamladiklari icin bu khk onlarida kapsamamktadir biran once hak ettikleri rutbelerinin verilmesi ve yasadiklari maddi manevi maduriyetlerinin giderilmesi gereklidir...ayrica bu kursiyerlerin 6 ay egitim gormesi hic biselkide handikap veya eksiklik olamaz yuksek ogrenim girmus adaylarin mevzuatinda egitim sureleri 6 ay olarak olarak kanuni olarak belirlenmistir.

mustafa tuna
mustafa tuna - 12 ay Önce

Allah razı olsun İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Bey'den uzun zamandır hak kayıplarımızla ilgileniyor. Vatan ve millet adına ölmeyi dahi göze alabilecek durumda olan bizlerin dertleriyle ilgilenen insanlara mennattarız. saygı ve selamlarımızla.

Ayşe Tuna
Ayşe Tuna - 12 ay Önce

bu vatana millete göz dikenlerin Allah belasını versin bu benim evladım da olsa farketmez. Ancak bu vatan için millet ölmeye bile heves ve heyacanlı olan genç yiğitlerimizin hakları gasp edilmemelidir. bu gençlerimizin hak ve hukuklarına göz dikenler öbür dünyada hesap verir.

Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

Seçim öncesi bu mağduriyetler giderilmezse dahada giderilmez sayın vekilim 12.dönem asttasak göreve

erdem kural
erdem kural - 12 ay Önce

Sucsuz arafta kalmış Astsubay kursiyerleri adalet bekliyor bize destek olan herkezden Allah razi olsun.

Muhammet Soyyiğit
Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Zaten kursiyer dedikleriniz 6 ay eğitim alan kişiler. fakat 2 yıldır o okulda okuyan onların çektiği sıkıntının 4 katını çeken askeri öğrenciler vardır. Aynı husus harp okulu öğrencileri içinde geçerlidir. Kursiyer arkadaşar devrecilik , birlik ve bütünlük gibi hususlar da şuan dahil olmak üzere zafiyet vermektedir. Hakları elinden alınan tüm askeri öğrencilerin, askeri personel adaylarının ve hatta aday adaylarının hakkı verilmesi taktirinde hukuk ve adalet işlemiş olur. Bakınız dönemin savunma bakanı 2014 yılına kadar askeri okullara girişte zafiyetler olduğunu ve 2014 ten itibaren bu zafiyetlerin tamamen giderildiğini kendi ifadeleriyle dile getirmiştir. Bu demektir ki 2014 yılı ve sonrası itibari ile tüm askeri okullara giriş yapan kişiler getöcü değildir. İspatı bakanın kendi açıklamasıdır. Nasıl bir paradokstayız.

Halil halil
Halil halil @Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Sağolun vekilim Allah razı olsun sizden

Halil halil
Halil halil @Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Sağolun vekilim Allah razı olsun sizden

SERHAN BAYENDUR
SERHAN BAYENDUR @Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Kardeş bu işin 3 ayı beş ayı yok sen neyle neyi kıyaslayıp böyle bir yorum yapıyorsun!! Devlet bu hakkı tanımış belli süre eğitim alması yeterli kanaatine varmış.isteyen üniversitesini okur girer , isteyen direk askeri okula girer. Bizler hiç bir zaman senin gibi yazılar yazarak ikilik çıkartmadık çıkarmayız. Emin ol senin o küçümsemeye kalktığın adamlar içinde ne sporcular ne sanatçılar ne bölümlerden dereceyle mezun olmuş adamlar var bu iş vatan aşkı olan adamların işi bu zamanla değil 10 yilda 40 yılda kazanılcak birşey değil .. biz doğduğumuzdan bu yana vatan aşkıyla yoğrulduk dert etme vatanımızı milletimizi korumasını da canımızı vermesini de biliriz! Allah bütün masumların yar ve yardımcısı olsun .

Mesut döner
Mesut döner @Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Biz sizlerin emeklerinize birsey demiyoruz yaptgbz calismalarin altina olumsuz yorum yapmyrz sizlerin bizlerle ne skntisi var biz sadece hakkmzi istiyoruz

Gökhan özdemir
Gökhan özdemir @Muhammet Soyyiğit - 12 ay Önce

Sucsuz arafta kalmış Astsubay kursiyerleri adalet bekliyor bize destek olan herkezden Allah razi olsun.

Burkay Kara
Burkay Kara - 12 ay Önce

Sagolun vekilim Allah razı olsun sizden

Ramazan Akman
Ramazan Akman @Burkay Kara - 12 ay Önce

Allah razı olsun vekilim bu zır zamanlarımızda bize elinizi uzattığınız için ne desek az gelir


banner307

banner325