Alexa

"1919 Samsun’dan 50 yıl sonra yeni bir yürüyüş..."

MHP’nin kuruluşunun 50. yıl dönümü kutlamaları dün gerçekleştirildi. MHP lideri Devlet Bahçeli, “Allah’a şükrediyorum ki 9 Şubat 1969’dan tam 50 yıl sonra yine aynı yerdeyiz, yine aynı çizgideyiz, yine aynı iradenin izindeyiz” dedi.

"1919 Samsun’dan 50 yıl sonra yeni bir yürüyüş..."

Dün onurlu ve gururlu günlerinden birisini yaşayan Milliyetçi Hareket Partisi, 50. Yılını Adana'da kutladı. Türkiye'nin her tarafından gelen MHP7liler ve gönül adamları 1969 yılında doğan partilerinin yıl dönümünü kutladılar.

MHP Genel Başkanı Devlet B ahçeli burada yaptığı konuşmada, “Allah’a şükrediyorum ki 9 Şubat 1969’dan tam 50 yıl sonra yine aynı yerdeyiz, yine aynı çizgideyiz, yine aynı iradenin izindeyiz” dedi.

Türkiye'de hiç bir siyasi parti Milliyetçi Hareket Partisi'nin içinde bulunduğu zorlukları, çileleri yaşamamış, hiç bir siyasi parti Ülkü ocakları gibi bir gençlik teşekkülüne sahip olmamıştı.1969 yıllarında genç ülkücüler bir zaman sonra MHP'nin içinde yer almış, Türkiye'yi yönetmeye talip olmuşlardır. Bir kısım ülkücüler ise zaman içerisinde bir başka siyasi partilerde yollarına devam etmişlerdir. 

1919 Samsun’dan 50 yıl sonra

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1969 yılını şöyle özetliyor: “Allah’a şükrediyorum ki 9 Şubat 1969’dan tam 50 yıl sonra yine aynı yerdeyiz, yine aynı çizgideyiz, yine aynı iradenin izindeyiz. Dile kolay bir ülkünün peşinde 50 yıl geçti, kopan takvim yaprakları sarardı, yıllar yılları kovaladı, ömürler su gibi akıp gitti. Elden ele aktarılan, dilden dile anlatılan, gönülden gönüle akıtılan vazgeçilmez yeminle 50 yıl geride kaldı. Böyle bir şubat ayıydı, tarih yine 1969’un 9 Şubatı’ydı, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin olağanüstü kongresi Adana’da toplanmıştı. Bir karar verilecekti, bir adım atılacaktı, bir hareket başlayacaktı. Merhum Başbuğumuz 50 yıl önce bugün, Türkiye’nin şanlı geleceği için yeni bir başlangıcı, yeni bir çağı, yeni bir Ergenekon’u müjdeliyordu. Kutlu bir doğum gerçekleşiyor, kaynağını Türk-İslam ülküsünde bulmuş Türk milliyetçiliği fiile geçiyordu. 1919 Samsun’dan 50 yıl sonra yeni bir yürüyüş başlıyor, yeni bir meşale yanıyordu. Ne mutlu ki 9 Şubat 1969’da partimizin ismi Milliyetçi Hareket Partisi olmuştu. Amblemlerimiz 3 hilalin mührüyle oluştu.”

Evet bugün milliyetçi hareketin amplemi 3 hilal yine ülkücülerin üzerinde dalgalanmaktadır. 1969 yıllarında genç bir öğrenci olan ve ülk ocaklarının kuruluşunda da önemli görevler alan Devlet Bahçeli ise Bugün Milliyetçi Hareket Partisi'nin lideri olmuştur. Bu elli yılın içinde Devlet Bahçeli MHP'nin ve ülkü ocaklarının her zerresinde bulunmuştur. MHP her zaman Türk siyasetinin her sokağında, her caddesinde ve her meydanında bulunmuş, konuşmuştur.

Dünden bugüne var olan Ülkücü-Milliyetçi Hareket, Türkiye'nin yarınlarında da var olacaktır.

Mürtaza Türkmen

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 21:11
YORUM EKLE