Alexa

Af Yasası Teklifi Şekilleniyor

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Hazırladıkları af taslağıyla ilgili partisinin görüşlerini dile getirdi.

Af Yasası Teklifi Şekilleniyor

24 Haziran seçimleri öncesi MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim vaatleri arasında yer alan af yasası netleşmeye başladı. MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, konuyla ilgili taslak detaylarını Habertürk'ten Kübra Par ile paylaştı.

Milliyetçi Hareket Partisi meclise sunacakları af yasası ile ilgili ayrıntılarda neler var?  Af yasasında hangi suçlar kapsam dışında olacak? Aftan, suç işlemiş Mahkum ve hükümlü olanlardan kimler yararlanabilecek? işte Feti Yıldız, bu detayları anlattı.

MHP’nin seçim öncesi söz verdiği gibi af konusundaki kararlı tutumu devam ediyor. İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, teklif taslağının hazır olduğunu belirterek, "Milliyetçi Hareket Partisi’nin 50 milletvekili var. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tamamı bizim teklifimize lehte oy kullansa dahi, yine 360 milletvekili olmaz. Genel affın şartları şu anda yok. Belli suçlarda ceza indirimi istiyoruz." dedi.

Neden bir af düzenlemesine ihtiyaç var?

Feti Yıldız neden bir af düzenlemesi gerektiğini belirtti. Yıldız; Cezaevlerimizde tutuklu ve hükümlü sayısının  280 bin civarında olduğunu. bir ceza avukatı olarak, zaman zaman müvekkillerimi cezaevinde ziyarete gittiğini, cezaevinde hayatını devam ettirmek işkence haline geldiğini ve  İnsanlar 10 kişilik koğuşlarda 30-40 kişi kaldığını belirtti. insanların burada vardiya usulü uyuduğuna, cezaevlerindeki doluluk oranı dolayısıyla bu yerler insan haklarına, insan karakterine uygun olmaktan çıktığına dikkat çeken Yıldız," İnsanların tutuklu kalmasının sebebi ıslahtır. Bu durumda cezaevlerinin ıslah kabiliyeti sıfır. Neredeyse tesadüfen cezaevine girmiş insanlar, cezaevi ortamında profesyonelleşiyor." Orada suç örgütlerinin kontrolüne giriyor, yeni yöntemler aramaya çalışıyor. Islah olmak yerine, bir daha suç işlediğinde cezadan nasıl kurtulacağının yollarını arıyor. Cezaevlerini suç mektebi haline getirmemek lazım. Islah kabiliyeti çok önemli. Af ısrarımızın sebebi yalnızca cezaevlerinde kalanların sayısına da bağlı değil. Hayatının bir noktasında, şöyle ya da böyle suç işlemiş, ‘kader mahkûmu’ dediğimiz insanlardan söz ediyoruz. Mesela ticaret yaparken karşılıksız çek vermiş; seyahat ederken trafik kazası geçirmiş, sosyal devlet görevini tam yapamadığı için hırsızlık yapıp suça sürüklenmiş... Bu insanları topluma kazandırmak lazım. Amacımız bu. Milliyetçi Hareket Partisi’nin affı sürekli gündeme getirmesinde, suçu meslek edinmiş insanları kurtarmak gibi bir amaç yok." dedi.

Türkiye’de zaten yargıya güven yokken bu güvenin daha da azalmasına neden olmaz mı? şeklinde sorulan soruya işe yıldız şöyle cevap verdi;

"Bir kere ‘genel af’ şeklinde bir gayemiz yok. Genel af TBMM’nin yetkilerinde var ve 87. maddeye göre de 5’te 3 çoğunlukla alınır. Yani şu anda 360 milletvekiline ihtiyaç duyar. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 50 milletvekili var. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tamamı bizim teklifimize lehte oy kullansa dahi, yine 360 milletvekili olmaz. Genel affın şartları şu anda yok. Belli suçlarda ceza indirimi istiyoruz."

Af teklifi kimleri kapsayacak?

-Türk Ceza Yasası’nın 302. maddesinde, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’,

-303’te ‘düşmanla işbirliği yapma’,

-304. maddede ‘devlete karşı savaşa tahrik’,

-305. maddede ‘temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak için yarar sağlama’,

-306. maddede ‘yabancı devlet aleyhine asker toplama’,

-307. maddede, ‘askeri tesisleri tahrip ve düşman askeriyle anlaşma yapmak’,

-308’de ‘düşman devlete maddi yardım yapmak’,

-309’da ‘Anayasa’yı ihlal’,

-310’da ‘Cumhurbaşkanı’na suikast ve fiili saldırı’,

-311’de ‘yasama organına karşı suç’,

-312’de ‘hükümete karşı suç’,

-313’te Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyan’,

-314’te ‘silahlı örgüt’ ve 315’te ‘silah sağlama’ suçları,

-76. maddede ‘soykırım’,

-77’deki ‘insanlığa karşı suçlar’,

-Nitelikli kasten öldürmeyi düzenleyen 82. maddenin b, c, d, e, f, g fıkraları,

-94. maddede ‘düzenlenen işkence’,

-95. maddede ‘neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış işkence’,

-102. maddede ‘düzenlenen cinsel saldırı’,

-103. maddede ‘çocukların cinsel istismarı’ suçları…

Bütün bu saydığım maddeler ve 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 92, 93 ve 110. maddelerinde yazılı suçlar bu düzenlemenin dışındadır. İddianamesi bu maddelerle düzenlenmiş sanık, bu aftan faydalanamaz. Bu maddelerle ceza almış hükümlü ve davası devam edenler de bu düzenlemenin dışındadır.

Yıldız, Af yasasının şu anda Meclis’e sunulacak aşamada olmadığını belirtti.

Teklif taslağımız 8-9 madde, yürürlük maddesiyle 10-11 olur. Elimizde 8 madde kalıp halinde var. Biz bunu Meclis Başkanlığı’na sunacağız, diğer partilerle konuşacağız. Elimizde kesinleşen bir metin yok. Adalet ve Kalkınma Partisi’yle konuşacağımız gibi Cumhuriyet Halk Partisi’yle de konuşacağız.

AK Parti yönetimiyle konuştunuz mu?

Bu metni parti olarak netleştirince, elbette grup başkan vekilimiz bunu AK Parti’nin yetkililerine götürecek. Cumhuriyet Halk Partisi’ne de götüreceğiz. Eğer düzeltmek istedikleri yer olursa onların da görüşünü alırız. “Hazırladığımız taslak, virgülüne dokunulmadan olduğu gibi kanunlaşsın” diye de bir iddiamız yok.

Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri, “Gündemimizde af yok” dedi. Ancak, af artık toplumsal bir zaruret. Milliyetçi Hareket Partisi’nin Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’yım. Bana açık cezaevlerinde telefon etme imkânı olduğu için orada rahatlıkla telefon edebiliyorlar. İnanın, ben telefonumu kapatmak zorunda kalıyorum. Son bir aydır Twitter’ı kullanıyorum. Ben bir tweet’te Malazgirt’ten bahsederken, altına hemen “Af ne zaman?” diye yazıyorlar. Bu bir zaruret. Onları da dinleyeceğiz. Suçlunun annesi, babası, eşi, çocuğu diye onların taleplerini de görmezden gelemeyiz. Amacımız kader mahkûmlarını topluma kazandırmak.

Af Toplumsal Barışa Hizmet Edecek

Cumhur İttifakı’nın amacı belli. Af teklifimizi AK Parti kabul etmezse, bundan sonra herkesin kendine yoluna gitmesi gibi bir durum yok. Öyle makul bir teklifle gideceğiz ki AK Parti’li yetkililer de bunu kabul edecekler. Götüreceğimiz teklif toplumsal barışa hizmet edecek. Toplumsal barışa AK Parti yetkilileri de, Cumhuriyet Halk Parti’li yetkililer de karşı çıkmaz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 8 ay Önce

af gereklidir ülkede .