Alexa

Erhan Usta; Sözcü Gazetesi Haberi Referans Gösterildi

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhur İttifakını zedeleyen açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle 'kesin ihraç' talebiyle disipline sevk edilmişti. Usta, 49 sayfalık savunmasını Merkez Disiplin Kurulu'na verdi.

Erhan Usta; Sözcü Gazetesi Haberi Referans Gösterildi

İttifakı krizinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi tarafından disipline kuruluna sevk edilen Samsun Milletvekili Erhan Usta, 49 sayfalık savunmasını Merkez Disiplin Kurulu'na verdi.

Samsun'da yaşanan Cumhur ittifakı ile ilgili  tartışma neticesinde, MHP İl Başkanı Taner Tekin ve Ak Parti İl Başkanı Hakan Karaduman görevlerinden alınırken MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta 'kesin ihraç'  talebiyle Disiplin kuruluna sevkine karar verilmişti.

Erhan Usta, Savunmasında ittifakı zedeleyecek hiç bir açıklamada bulunmadığını belirterek; "Disipline konu beyanımda MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir karaına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim" ifadelerini kullanarak, Ayrıca, ekleriyle birlikte 49 sayfadan oluşan yazılı savunmasını video görüntleri ve ses kayıtlarıyla birlikte Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına 11/01/2019 tarihinde teslim ettiğini belirtti.

Samsun Milletvekili Usta savunmasına dair basın açıklamasında, Sözcü Gazetesinin referans gösterilerek disiplin kuruluna sevk edildiğini belirten bildiride şunları söyledi:

VİCDANLARI DERİNDEN YARALAMIŞTIR

"Yürütülen ittifak görüşmeleriyle ilgili olarak ittifakın varlığını ve devamını zedeyecek söz ve açıklamalarda bulunmak suretiyle bir şekilde demeç verdiğim, bu beyan ve sözlerimle parti faalitlerini önemli suretle aksatacak, partinin gelişmesine mani olacak ve partimin kamuoyu önündeki saygınlığına halel getirecek davranışlarda bulunduğum iddiasıyla; yerel bir gazeteye verdiğim beyanatımı içeriğini ve anlam bütünlüğünü yansıtmayacak şekilde ve bazı yerlerini cımbızlayarak sayfalarına taşıyan Sözcü Gazetesi haberi referans gösterilerek; Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğünün 78/4-c, 4-e ve 4-i maddeleri uyarınca parti üyeliğinden kesin çıkarma istemi ile tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına sevk ediliğim 06/01/2019 tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir. Tüzüğün 73. maddesinin 8. fıkrası gereği savunmamı 7 gün içerisinde yazılı ve sözlü olarak yapmam, aksi taktirde savunma hakkımdan vazgeçmiş olacağım tarafıma ihtaren bildirilmiştir. Bu süreçte hakikatın ortaya çıkmasına yönelik parti yönetiminin hiçbir girişimde bulunmadan, ihraç etmekle aynı hukuki sonuçları doğurarak MHP üyeliğinden gelen haklarımı, parti faaliyetlerine katılmamı ve parti unvanını kullanmamı engelleyen tedbir kararı vermesi, vicdanları derinden yaralamıştır.

"Tedbir karaına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim"

Disipline konu beyanımda MHP'nin kurumsal kimliğine zarar verici bir ifadem olmadığından (tam tersine partimin menfaatini savunduğumdan) kesinlikle hak etmediğimi düşündüğüm tedbir karaına 8 Ocak 2019 tarihinde itiraz ettim. Ayrıca, ekleriyle birlikte 49 sayfadan oluşan yazılı savunmamı, video görüntleri ve ses kayıtlarıyla birlikte Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına 11/01/2019 tarihinde (bugün) teslim etti. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 11 Ocak 2019

Erhan USTA

Samsun Milletvekili

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 21:38
YORUM EKLE