Alexa

MHP'li Akçay: MHP Yenikapı'nın Merkezinde Yerini Almıştır

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, hiç kimsenin 15 Temmuz yaşanmamış gibi hareket edemeyeceğini söyledi.

MHP'li Akçay: MHP Yenikapı'nın Merkezinde Yerini Almıştır
Yenikapı'ya muhalefet partilerinin iktidara açık çeki değildir. Yenikapı. Demokratik kurumların ve süreçlerin çok daha iyi işlemesi için bu önemli bir fırsattır. Bu fırsatın gereksiz tartışmalarla kesinlikle heba edilmemesi gerekir.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 15 Temmuz'da teröristlerin Türk milletinin tamamını, mill iradeyi ve cumhuriyetin bütün kurumlarını hedef aldığını belirtti., Akçay; "Hiç kimse 15 Temmuz yaşanmamış gibi hareket edemez. 15 Temmuz ve Yenikapı bağlayıcıdır. 15 Temmuz akşamında demokrasiye ve mill iradeye sahip çıktık. Meclisi açık tutarak darbecilere en büyük darbelerden birini vurduk" dedi.

 DİYALOG KANALLARI AÇIK TUTULMALIDIR

 Akçay, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada meclisin yeni yasama yılındaki çalışmalarına ve 15 Temmuz sonrası terörle mücadele sürecine ilişkin konuştu. Erkan Akçay;  "Kamplaşmadan ve kutuplaşmadan kaçınarak müzakere ve diyalog kanalları açık tutulmalıdır" dedi. 
 
TBMM Genel Kurulunda Ak Parti'nin grup önerisi üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay; siyasal, ekonomik ve toplumsal gelişmelere dikkat çekti. "Terör saldırıları anbean devam ediyor. Suriye'de ülkemizi yakından ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşanıyor.
 Her ne kadar gözardı edilse ve gündemin birinci maddesi olarak tartışılmasa da ekonomik sorunlar da artarak devam ediyor. Toplumsal gerilim ve kutuplaşma emareleri 15 Temmuz'dan sonraki süreçte önemli ölçüde azalıyor görünse de hadisenin sıcaklığı geçtikçe toplumsal gerilimleri, kutuplaşmaları artıracak tutum ve davranışların devam ettiğini üzülerek görüyoruz." dedi.
 
TBMM'ye ve hükümete önemli görevler düştüğünü belirten MHP'li Akçay, siyasetin normalleşmesi için çalışılması gerektiğini belirtti. Akçay, kamplaşmadan ve kutuplaşmadan kaçınarak müzakere ve diyalog kanalları açık tutulması gerektiğini ifade ederek: "Yeni fiil” durumlara, şahsi ve keyf” uygulamalara fırsat verecek yasama faaliyetlerinden uzak durulmalıdır. Milletimizdeki endişe ve huzursuzluğu bertaraf edecek adımlar atılmalıdır. Hassasiyetimiz vatanımız, milletimiz, kardeşliğimiz ve istiklalimiz üzerine inşa edilmelidir." dedi.

 TÜRKİYE KAOS ORTAMINA ÇEKİLMEK İSTENMİŞTİR

 Akçay, "15 Temmuz akşamı çok uzun yıllar tartışacağımız ve hatırlayacağımız, milletimizde derin izler bırakan alçakça bir saldırının yaşandığını söyledi. 15 Temmuz'da teröristlerin Türk milletinin tamamını, mill” iradeyi ve cumhuriyetin bütün kurumlarını hedef aldığını belirten MHP'li Akçay, "Darbe girişimiyle ülkemiz bir kaos ve iç çatışma ortamına sürüklenmek istenmiştir."dedi.
 
15 Temmuz'un bir milat olduğunun altını çizen Akçay; "Hiç kimse 15 Temmuz yaşanmamış gibi hareket edemez. 15 Temmuz ve Yenikapı bağlayıcıdır. 15 Temmuz akşamında demokrasiye ve mill iradeye sahip çıktık. Meclisi açık tutarak darbecilere en büyük darbelerden birini vurduk. Bu sorumluluk çerçevesinde birlik ve beraberlik duygusu, siyasette müzakere ve uzlaşma kültürü öne çıkmış ve bu kültür 7 Ağustosta Yenikapı mitingiyle taçlanmıştır." dedi.

 MİLLETİMİZİN TOPYEKUN KUCAKLANMASI GEREKİR

Konuşmasında Yenikapı ruhunun siyasetteki önemini kaydeden Erkan Akçay; MHP'nin Yenikapı'nın merkezinde yer aldığını söyledi. Akçay konuşmasına şöyle devam etti: "Yenikapı " ülkenin birliğini, bütünlüğünü ve tüm tehlikelere karşı yekvücut karşı durmasını ifade ediyor. Yenikapı, aynı zamanda hep birlikte demokrasiye ve hukuka sahip çıkma tavrıdır. Ancak bu birleştirme görevi öncelikle, Sayın Cumhurbaşkanına, Hükžmete, devlet kurumlarına, siyasi partilere ve diğer demokratik kuruluşlara ve medyaya düşmektedir. Milletimizin topyekžn kucaklanması gerekir." diye belirtti.

 LOZAN TARTIŞMASI...

Ayrıştırıcı, kamplaştırıcı ve gerilim yaratan söz ve davranışlardan özenle kaçınılması gerektiğini hassasiyetle belirten Akçay; "Yenikapı ruhu Cumhurbaşkanına ve iktidara biat etmek anlamına gelmez. Yenikapı'ya katılım muhalefet partilerinin iktidara açık çeki değildir. Demokratik kurumların ve süreçlerin çok daha iyi işlemesi için bu önemli bir fırsattır. Bu fırsatın gereksiz tartışmalarla kesinlikle heba edilmemesi gerekir. Özellikle son günlerde, daha Meclisin açılması arifesinde yaşanan gereksiz Abdülhamit ve Lozan tartışmalarının tekrarlanmaması gerekir. Bu tartışmaları Yenikapı ruhuna uymamaktadır." dedi.

 MUHARREM AYI MESAJI

Akçay, Muharrem Ayına ilişkin mesajını paylaştı. "Muharrem ayı hüzün ve matem ayıdır; muharrem ayı hak ve adalete tutkun olanların, zulme baş eğmeyenlerin meşalesidir. Bu ayın 10'uncu gününde Kerbela şehitlerini anacağız.Kerbela'da Hazreti Peygamberimiz'in " Benim dünyadaki çiçeğim. " dediği Hazreti Hüseyin ve ehlibeyte mensup 70 masum insan zulüm karşısında eğilmeyen mazlumların cesaret abidesi olmuştur. Bu vesileyle, şehitlerin serdarı Hazreti Hüseyin Efendimiz'i, Kerbela şehitlerini ve bugüne kadar hak, hakikat, adalet, ahlak, erdem ve fazilet için, izzet ve şeref için can veren bütün şühedayı rahmet, minnet, şükran ve saygıyla anıyorum ve muharrem ayını tebrik ediyorum." dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 21:26
YORUM EKLE