Yandex Metrika

MHP'li Erhan Usta'dan 'Güne Bakış' Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Erhan Usta Kanal B TV’de Selim Bakal’ın sunduğu “Güne Bakış” programlarına canlı yayın konuğu oldu.

MHP'li Erhan Usta'dan 'Güne Bakış' Açıklaması
20 Temmuz 2016 Çarşamba 13:34

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Bloomberg HT TV’de Açıl Sezen'in sunduğu " Akıllı Para" adlı program ve Kanal B TV’de Selim Bakal’ın sunduğu “Güne Bakış” programlarına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta gündemdeki konular hakkında açıklamaları şöyle:

Milletvekili Erhan Usta kendisine darbe girişimi ile ilgili olarak yaşanılanların sorulması üzerine; “Türk Milletine ve demokrasiye karşı yapılan darbeyi şiddetle kınıyorum. Türkiye sorunlarını daha fazla demokrasiyle çözmelidir.” dedi.

TÜRKİYE ÇOK ÇEKTİ
Erhan Usta yapılanların kardeşi kardeşe kırdırma kalkışması olduğunu, fakat milletimizin –özlemle beklenilen - birlikteliğini ve dik duruşunu gösterdiğini, yaşanılan bu girişimin milletimize karşı yapıldığını, birlik ve beraberlik içinde tek yumruk olarak davranılması neticesinde de bu tehlikenin atlatıldığını ifade ederek, milletin getirdiğini yine milletin götüreceğini, başka bir yolun ve seçeneğin olmadığını söyleyen Erhan Usta, Türkiye’nin darbelerden çok çektiğini ama ülkemizde artık bir demokrasi kültürü oluştuğunu dolayısıyla, erken kalkanın darbe yaptığı, elinde silah olanın yönetime el koyduğu dönemlerin artık geride kaldığını belirtti.

TÜRKİYE TARİHİN GERİSİNE İTİLMİŞTİR
Erhan Usta, darbe girişiminin ekonomik yansımalarının nasıl olacağı şeklindeki soruya da; “Türkiye askeri darbelerin ceremesini çok çekmiştir, Askeri müdahaleler her defasında yıkım getirmiş ihtilaller nedeniyle Türkiye tarihin gerisine itilmiştir ancak bu yaşanan son olayda normal şartlarda fevkalade bir şey olmasını beklemiyorum, yaşanan olay karşısında Türk milletinin kenetlendiğini ve bunun çok önemli olduğunu, ekonomiye büyük etkilerinin olmayacağını ama bu başarısız girişimin, başarılı olması durumunda çok kötü sonuçlar ortaya çıkacak, yerli ve yabancı yatırımcılarda panik olacaktı.” şeklinde cevap verdi.

Erhan Usta; hangi siyasi partiden olursa olsun insanların bu olay karşısında kenetlendiğini, medyanın bu imtihandan alnının akıyla çıktığını, Meclis’in ve siyasi partilerin tavırlarını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

BAŞBAKAN'I ARAYAN İLK DEVLET BAHÇELİ OLDU
Erhan Usta; ”MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin de, Genelkurmay Karargâhı işgal edilmiş, Genelkurmay Başkanıyla beraber kuvvet komutanları rehin alınarak Akıncılar Üssüne götürülmüşken ve henüz Cumhurbaşkanından haber alınamazken, Sayın Başbakanı bizzat arayarak olası bir kalkışmanın kabul edilemeyeceğini, hükümetin ve milletin yanında olduğunu bizzat iletmiş daha sonra yazılı bir basın açıklamasıyla MHP’nin her türlü demokrasi dışı arayışa karşı olduğunu, darbe teşebbüsünde bulunanların derhal hukuka teslim olmaları gerektiğini çekinmeden, korkusuzca ifade etmiştir” dedi.

ZAMANINDA DEVLET BAHÇELİ YIPRATILMAYA ÇALIŞILDI
Darbe girişiminde bulunanların Gülen cemaati ile bağlantılı olduklarının iddia edildiğinin hatırlatılması üzerine, “ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2011 yılında Gülen Cemaati hakkında yazılı basın açıklaması yaparak faaliyetlerini durdurduğunu veya askıya aldığını açıklamasında yarar olacağını ifade ettiğini ancak; zamanın hükümet üyeleri ve AKP’nin ileri gelenleri tarafından partimiz ve Sayın Devlet Bahçeli’nin şahsı çok şiddetli bir şekilde yıpratılmaya çalışılmıştır. Oysa AKP içerisinde bu yapıya yakın dünya kadar insan var. Yurt dışı toplantılarına gidildiğinde bakanların ilk gittiği yerler bu yapının yurt dışı temsilcilikleriydi. Bu yapıya kişisel olarak başından beri karşıyım. AKP hükümetleri sırf bu yapının içinde olduğu için bazılarını vali, hakim, savcı, general, emniyet müdürü v.s yaptı.” dedi.

SUÇLU İLE SUÇSUZ AYIRT EDİLMELİ
Açığa alınan kamu görevlileri hakkındaki soruya verdiği cevapta; “Darbeye kalkışanlar hukuk kuralları çerçevesinde çok sert bir şekilde cezalandırılması gerekir. Ancak, bunu yaparken de duygusal davranılmamalıdır. Suçlu ile suçsuz ayırt edilmelidir yoksa devlet bürokrasisi işlemez hale gelir, işte o zaman Türkiye zarar görür. Suçlu olanların bu işe karışanların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğine inanıyorum. Suçu olmayanlarında apar topar bir şekilde alıp insanların itibarlarını zedeleyici davranışlarda bulunulmamalıdır. Dedikodu üzerine bir cadı avına çıkılırsa son derece yanlış olur.” şeklinde ifade eden Erhan Usta sözlerini; “Hukuk ve demokrasi standartlarımızı yükselterek sorunlarımızı çözmemiz lazım. Türk milleti hep birlikte bu yapılan girişime karşı çıktı. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Bu mutabakatı bozacak söz ve fiillerden kaçınmamız lazım” diyerek tamamladı.

 MHP'li Erhan Usta'dan 'güne bakış'açıklaması başlıklı haber siyaset haberleri kategorisinde yayınlanmaktadır. Benzer nitelikteki güncel haberler için siyaset haberleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.