Yandex Metrika

MHP'li Kalaycı; Genel Kurulda Mağduriyetleri Dile Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Adliye teşkilatının iş yükünün önemli kısmını yüklenen mübaşirlerin sorunlarını” dile getirdi.

MHP'li Kalaycı; Genel Kurulda Mağduriyetleri Dile Getirdi
13 Kasım 2017 Pazartesi 17:13

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı  Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; “Adliye teşkilatının iş yükünün önemli kısmını yüklenen mübaşirlerin sorunlarını” dile getirerek, Mübaşirlerin Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmesi gerektiğini belirtti. Kalaycı Ayrıca mağdur edilen 4/C'lilere, sözleşmeli, vekil, fahri, geçici, ücretli, kısmi zamanlı statüde çalışanlara da hakları verilmesi gerektiğini, Taşeron işçilerle ilgili hazırlandığı açıklanan tasarıda bu çalışanların durumu da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Mübaşirlere yapılan haksızlık giderilmeli.

Adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen ve birçoğu yüksekokul mezunu olan mübaşirler, yardımcı hizmetler sınıfında yer alması nedeniyle üst derece ve görevlere yükselememekte, ek gösterge alamamakta olduğunu belirten Kalaycı, "Mübaşirler, adli hizmetlerin yürütülmesinde zorunlu ve asli görevleri ifa ediyorlar, kendileriyle benzer işleri gören diğer memurlar gibi genel idare hizmetleri sınıfında çalışmak istiyorlar. Askeri mahkemelerdeki mübaşirlerle, diğer mahkemelerdeki mübaşirler arasındaki ayrımcılık kaldırılmalı. 16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle kapanan askerî mahkemelerde çalışan mübaşirler idari hizmetlerde çalıştırılırken diğer mahkemelerde çalışan mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfında çalışmaya devam ettirildiği belirtilerek, mübaşirler arasında özlük hakları itibarıyla yıllarca ayrımcı bir uygulama yapıldığından dert yanıyorlar." diyerek şöyle devam etti;

ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR

"21 Mart 2012 tarihli ve 28240 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Görevli Devlet Memurlarının Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerinde mübaşirler idari hizmetler grubunda gösterilmektedir. Daha önce askerî mahkemelerde çalışan mübaşirler idari hizmetlerde çalıştırılmış iken diğer mahkemelerde çalışan mübaşirler hâlen yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktadır. Bu durum Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır.

Mübaşirler, Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmeli.

Adliye teşkilatlarının iş yoğunluğu ve yaptıkları hizmetler göz önüne alınarak mübaşirlerin görev tanımlarının yeniden yapılması ve genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeleri gerekmektedir. Adalet Bakanlığı da mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına alınmasını öteden beri istemektedir. Adalet Bakanlığında görev yapan mübaşirler mutlaka genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır. Böylelikle genel idare hizmetleri sınıfına ait özlük haklarına ve görevde yükselme imkânlarına bir an önce kavuşturulmalıdır.

Torba Kanuna eklenecek maddeyle sorunu çözebiliriz.

Bu torba kanuna eklenecek bir maddeyle bu sorunu çözebiliriz, parti grupları olarak birlikte gerekli düzenlemeyi yapabiliriz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz destek ve katkı vermeye hazırız. Mübaşir arkadaşlarımız ekrandan sizleri izliyor ve büyük bir umutla gerekli desteği vermenizi bekliyorlar.

4/C'LİLER KADROYA ALINMALIDIR

Ayrıca, yıllardır mağdur edilen 4/C'lilere, sözleşmeli, vekil, fahri, geçici, ücretli, kısmi zamanlı statüde çalışanlara da hakları verilmeli, bu çalışanlar kadrolara alınmalıdır.

Taşeron işçilerle ilgili hazırlandığı açıklanan tasarıda bu çalışanların durumu da dikkate alınmalıdır. Hukuk bunu gerektirir, adalet bunu gerektirir, eşitlik bunu gerektirir.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4/CLİLER DİYORKİ - 2 ay önce
verilen sözler tutulsun. bian önce kadrolarımız verilsin.bize bu vataanın evlatlarıyız.bizde aile geçidiriyoruz.adalet istiyoruz.eşit işe eşit haklar.istiyoruz.devlettimiz güçlüdür. bir avuç insanın mağduriyetini gidirilebilir.bir güçtedir. elhamdulilah.