Alexa

MHP'li Yönter, Uzman Jandarma ve Çavuşların Taleplerini Bakan Soylu'ya Aktardı

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Uzman jandarmalarma ve uzman çavuşların taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya iletti.

MHP'li Yönter, Uzman Jandarma ve  Çavuşların Taleplerini Bakan Soylu'ya Aktardı

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Terörle mücadelede kahramanca ve fedakarca mücadele eden, yüzlerce şehit veren uzman jandarmaların ve uzman çavuşların taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya bir yazıyla ileterek, "Terörle mücadelede yakın geçmişte güneydoğuda adeta bir destan yazan uzman çavuşlarımız bugün de Afrin’de kahramanca mücadele etmektedir. Sözleşmeli olan kahraman uzman çavuşlarımız vatan savunmasında daha verimli olabilmek açısından kadro talep etmektedir." dedi.

İzzet Ulvi Yönter İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hitaben yazdığı yazıda, ‘‘TSK’nın subay, astsubay gibi muvazzaf personeli uzman jandarmalarımız, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. 2012 yılında Uzman Jandarma Okulu kapatılmış, kadrolarını kaldırmaya yönelik düzenlemelere devam edilmiş, eğitim birliklerinden ve branşlı personel kadrosundan da çıkartılmışlardır. Subay ve astsubayların okulda geçen 1 yıllık süreleri fiili hizmetten sayılmakta iken uzman jandarmaların okulda geçen süreleri fiili hizmetten sayılmamaktadır. Bu durum aynı işi yapan benzer meslek mensupları arasında farklı uygulamaya ve uzman jandarmalar aleyhinde eşitsizliğe neden olmaktadır. Nitekim subay, astsubay ve polis nasıp edilmek üzere akademi, fakülte, yüksekokul veya meslek eğitim merkezlerinde eğitime tabi tutulan adayların eğitimde geçen süreleri hizmetten sayılmakta ve primleri kurumları tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla 3466 sayılı kanuna tabi uzman jandarmalarımız askeri okullarda geçirdikleri sürelerin astsubay, subay ve polisler de olduğu gibi fiili hizmetten sayılmasını talep etmektedir." ifadelerini kullandı.

Uzman Jandarmaların halen çeşitli kademelerde komutanlık yaptığını ve 2013 yılı itibariyle de okullarının kapatılması, kadrolarını kaldırmaya yönelik düzenlemelerle birlikte astsubay kadro ve görev yerlerinde görevlendirildiklerini belirten Yönter; "Astsubay kadrolarında çalıştırılmalarına rağmen uzman jandarmalarımız kadrolarına göre değil rütbelerine göre özlük haklarından faydalandırılmaktadır. Aldıkları eğitim, halen yaptıkları iş bakımından astsubay kadro ve görev yerlerinde çalıştırılan uzman jandarmalarımız özlük haklarının da yaptıkları iş bakımından eşitlenmesini ve astsubaylara uygulanan 3600 ek göstergenin kendilerine de uygulanmasını talep etmektedir." diyerek açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Terörle mücadelede yakın geçmişte güneydoğuda adeta bir destan yazan uzman çavuşlarımız bugün de Afrin’de kahramanca mücadele etmektedir. Sözleşmeli olan kahraman uzman çavuşlarımız vatan savunmasında daha verimli olabilmek açısından kadro talep etmektedir." şeklinde belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hitaben yazdığı uzman jandarmaların ve uzman çavuşların taleplerini içeren yazı aynen şöyle:

Trabzon Milletvekili İçişleri Bakanı, Sayın  Süleyman SOYLU,                                                            

TSK’nın subay, astsubay gibi muvazzaf personeli uzman jandarmalarımız, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. 2012 yılında Uzman Jandarma Okulu kapatılmış, kadrolarını kaldırmaya yönelik düzenlemelere devam edilmiş, eğitim birliklerinden ve branşlı personel kadrosundan da çıkartılmışlardır.

Sayın Bakanım,

Subay ve astsubayların okulda geçen 1 yıllık süreleri fiili hizmetten sayılmakta iken uzman jandarmaların okulda geçen süreleri fiili hizmetten sayılmamaktadır. Bu durum aynı işi yapan benzer meslek mensupları arasında farklı uygulamaya ve uzman jandarmalar aleyhinde eşitsizliğe neden olmaktadır. Nitekim subay, astsubay ve polis nasıp edilmek üzere akademi, fakülte, yüksekokul veya meslek eğitim merkezlerinde eğitime tabi tutulan adayların eğitimde geçen süreleri hizmetten sayılmakta ve primleri kurumları tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla 3466 sayılı kanuna tabi uzman jandarmalarımız askeri okullarda geçirdikleri sürelerin astsubay, subay ve polisler de olduğu gibi fiili hizmetten sayılmasını talep etmektedir.

Sayın Bakanım,

Uzman Jandarmalarımız halen çeşitli kademelerde komutanlık yapmakta ve 2013 yılı itibariyle de okullarının kapatılması, kadrolarını kaldırmaya yönelik düzenlemelerle birlikte astsubay kadro ve görev yerlerinde görevlendirilmektedirler. Astsubay kadrolarında çalıştırılmalarına rağmen uzman jandarmalarımız kadrolarına göre değil rütbelerine göre özlük haklarından faydalandırılmaktadır. Aldıkları eğitim, halen yaptıkları iş bakımından astsubay kadro ve görev yerlerinde çalıştırılan uzman jandarmalarımız özlük haklarının da yaptıkları iş bakımından eşitlenmesini ve astsubaylara uygulanan 3600 ek göstergenin kendilerine de uygulanmasını talep etmektedir.

Sayın Bakanım,

Terörle mücadelede yakın geçmişte güneydoğuda adeta bir destan yazan uzman çavuşlarımız bugün de Afrin’de kahramanca mücadele etmektedir. Sözleşmeli olan kahraman uzman çavuşlarımız vatan savunmasında daha verimli olabilmek açısından kadro talep etmektedir.

Sayın Bakanım,

Tarafıma ulaşan çok sayıda talep şikayet nedeniyle vatan savunması ve terörle mücadelede yıllardır kahramanca görev yapan çok sayıda şehit ve gazi veren uzman çavuşlarımız ve uzman jandarmalarımızın sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmaların yapılması hususlarında;

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

İzzet Ulvi YÖNTER

İstanbul Milletvekili

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 20:27
YORUM EKLE