Alexa

Samsun MHP'den Yerel Seçim Talimatı

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Bu seçimin kaybedeni net bir şekilde CHP’dir.

Samsun MHP'den Yerel Seçim Talimatı

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanlığı Atakum Belediyesi Yalı Kafe’de teşkilat mensuplarıyla yaptığı değerlendirme toplantısında  Samsun İl Başkanı Taner Tekin, "24 Haziran seçimlerinden MHP bitti diyenlere inat zaferle çıktıklarını belirtti. Taner Tekin, 24 Haziran Genel seçim sonuçlarının kısa bir tatil arasından sonra değerlendirileceğini belirterek parti teşkilatlarına yerel seçim talimatı verdi.

"24 Haziran seçimlerinde iki önemli hedef koymuştuk."

 24 Haziran seçim sürecinde çalışan partililere ve teşkilatlara gösterdikleri özveri nedeni ile teşekkür eden MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, "Zor günler atlattık. MHP olarak tam anlamıyla bir işgal girişiminden kurtulduk. Hem ülkemiz hem partimiz işgal girişiminden kurtuldu. Karanlık günlerden Allah'a şükür aydınlık geleceğe hep birlikte kavuştuk. Hep birlikte çok daha büyük başarılara imza atacağız. 24 Haziran seçimlerinde iki önemli hedef koymuştuk. Bu hedeerden bir tanesi, Cumhur İttifakının başarısı idi. Cumhurbaşkanı adayının birinci turda seçilmesiydi. Birinci önceliğimiz buydu. MHP olarak bunun için elimizden gelen gayreti gösterdik. İkinci hedemiz ise MHP'nin mecliste daha güçlü temsil edilmesini sağlamaktı. Partimiz bölünüp parçalanmaya çalışılmasına rağmen Türkiyede oylarını korudu. Mecliste daha güçlü temsil ediliyor. MHP bu ülkenin kilit konumunda mecliste etkin konumda. Bunuda başardığımıza göre seçim öncesi koyduğumuz iki hede
başarı ile gerçekleştirdik." dedi.

MHP İl Başkanı Taner Tekin, seçim sonuçlarının MHP açısından zafer olmadığını, ilerleyen seçimlerdeki zaferin habercisi olduğunu belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, CHP’nin Karadeniz’deki oylarının 8 puan düşmesinin üzerinde durulması gerektiğini dile getirerek "Bu oy düşmesinde CHP’nin HDP ile yakınlaşmasının etkili olduğunu düşünüyorum" dedi.

"İP’te genel başkanlık tartışmalarının başlayacak"

Türkiye genelinde CHP’nin büyük bir oy kaybı yaşadığını herkezin gördüğünü ifade eden Usta: Bir de Sayın Meral Akşener’in aldığı oy oranının partisinin oy oranının çok fazla altında olması nedeniyle ve CHP ile cumhurbaşkanı adayının arasındaki oy oranının partinin çok üzerinde olması önümüzdeki günlerde CHP’de ve İP’te genel başkanlık tartışmalarının başlayacağını hatta başlamış olduğunu, bunların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini de tahmin ediyoruz. Gözünü kapatın ve meclisteki konuşmaları dinleyin. Birçok CHP’linin konuşmasını HDP’linin konuşmasından ayıramazsınız. Bu da Türkiye siyaseti açısından üzücü bir şeydir. Türkiye’de HDP’nin çizgisi ve desteklediği unsurlar bellidir. Oysa CHP, Atatürk’ün kurduğu milli çizgide olması gerekirken uzaklaştığını görüyoruz. Bu üzücüdür. CHP’nin HDP’ye bu yakınlaşmasından dolayı oy kaybettiğini görmesi lazım. Karadeniz’de de bunun örneğini görebilirsiniz. Karadeniz milliyetçidir. Karadeniz insanı, hangi siyasi partiden olursa olsun meselelere milli bakar. CHP’nin Karadeniz’deki oylarının 8 puan düşmesinin üzerinde durulması gerekir. Bu oy düşmesinde CHP’nin HDP ile yakınlaşmasının etkili olduğunu düşünüyorum" dedi.

"Doğu ve Güneydoğu’daki oylarımızı daha da arttıracağız”

Erhan Usta, 24 Haziran öncesindeki MHP’ye yönelik çıkan söylemleri de değerlendirerek, ülkücüler genel başkanları Devlet Bahçeli’nin izinden gittiğini belirterek konuşmasını şöyledevam etti:

"24 Haziran seçimleri öncesinde MHP’ye yönelik bir ön yargı vardı. MHP hakkında değerlendirme yapanlar birçok konuda yanıldı. ’MHP’liler milletvekilliği seçiminde partilerine oy verecekler ama cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyecekler’ şeklinde ifadeler vardı. MHP ile AK Parti’nin aldığı oyları toplayın oyların toplamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı oya tekabül eder. Dolayısıyla MHP’liler, ülkücüler genel başkanları Devlet Bahçeli’nin izinden gitmişlerdir. MHP ile ilgili önceden yapılan tespitlerin asılsız olduğunu buradan görmüş olduk. MHP ayrıca bu seçimlerde 1 Kasım’da milletvekili seçemediği 12 yeni ilde milletvekili çıkarmıştır. Oylarımızı 2’ye katladığımız 12 ilden 9’u Doğu ve Güneydoğu illerinde bulunuyor. MHP’ye karşı yapılan yine bir yalan burada da fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Böylece doğudaki vatandaşların bize oy vermeyeceği düşüncesi de çürütülmüş oldu. Doğu ve Güneydoğu illerinde oylarımızın artması, Türkiye’de kardeşliğin pekişmesi açısından önemli bir olaydır. İnşallah bundan sonraki dönemde bizim bu bölgedeki oylarımız daha da artacaktır" 

"MHP üzerine düşen her türlü vazifeyi yapacaktır."

"Cumhur İttifakı seçimler için kurulan bir ittifak değildir. Seçimler sonrasında da sona erecek bir ittifak da değildir. Biz bu sözümüzün içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde aynı ruh içerisinde Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi neticesinde Cumhur İttifakı ruhu devam edecektir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bütün kurum ve kurallarıyla yürürlüğe girmesi, devriye edilmesi, uygun uygulama alanı bulması açısından MHP üzerine düşen her türlü vazifeyi yapacaktır. Gerek uyum kanunlarının mecliste çıkartılmasında gerekse uygulamaya ilişkin hususlarda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 01:39
YORUM EKLE

banner325