Alexa

Samsun Ülkü Ocağı Başkanı Kösef; Fındık Hak Ettiği Değeri Bulmalı

Ülkü Ocakları Samsun İl başkanı Aslan KÖSEF’in Fındık Üreticileri ve Fındık Fiyatlarıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında; Fındığın direk Avrupa pazarına ihraç edilen bir üretim olduğuna dikkat çekerek, "Yapılan fiyat açıklaması ile birlikte fındık hak ettiği değeri bulacaktır. ”dedi.

Samsun Ülkü Ocağı Başkanı Kösef;  Fındık Hak Ettiği Değeri Bulmalı

Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Aslan KÖSEF, Samsun başta olmak olarak Karadeniz bölgesinde çoğu ailenin geçim kaynağı olan, Fındık hakkında yaptığı açıklamada; Artan enflasyon ve dolar üzerinde oynanan oyunlar, fındık üreticilerin maliyetlerini daha da arttırmakta olduğıunu söyledi.

Fındığın direk Avrupa pazarına ihraç edilen bir üretim olduğuna dikkat çeken Aslan KÖSEF “Fındık üreticileri çoğu zaman ürettikleri fındığı, Avrupa ve Amerika menşeili firmalara satmakta. Bu firmalarda fındığı alırken en dip fiyattan alma çabasındalar. Dünyanın en büyük fındık üreticisiyiz lakin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fiyat açıklamadığı sürece, Avrupalı firmalar dip fiyatlardan anlaşmalar yapmakta. Bu sorunun çözülmesi içinde TMO gecikmeden fiyat açıklaması yapmalıdır. Yapılan fiyat açıklaması ile birlikte fındık hak ettiği değeri bulacaktır. ”dedi.

FINDIK HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMALI

Fındık fiyatının hak ettiği bir seviyede olması gerektiğini vurgulayan Başkan KÖSEF, “Geçtiğimiz yıl fındığa verilen tutar ne yazık ki yalnız maliyeti karşılamaktaydı. Artan enflasyon ve dolar üzerinde oynanan oyunlar, fındık üreticilerin maliyetlerini daha da arttırmaktadır. Bu sebeplerle, Fındık hak ettiği değeri bularak, üreticisini mağdur etmemeli.” dedi

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 13:00
YORUM EKLE