Alexa

TBMM Başkanvekili Celal Adan, Sivas Kongresi, bir milletin yeniden doğuşudur

MHP İstanbul Milletvekili MHP Genel Başkan Yardımcısı TBMM Başkanvekili Celal Adan, Sivas Kongresi'nin 99. yılı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 99 yıl evvel bugün, bu milletin istiklali ve istikbali için bir haykırış yükseldiğini belirtti.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, Sivas Kongresi, bir milletin yeniden doğuşudur

Sivas Kongresi'nin 99. Yıl Dönümü dolayısıyla Celal Adan yapığı konuşmada, "O gün bu şehirden dalga dalga büyüyerek çıkan ve bütün dünyayı sarsan irade, deniz aşırı uzak ülkelerinde rahat rahat Anadolu'yu işgal planı kuran güçlerin kabusu olmuştur. Yaklaşık bir asır önce Sivas, milletimize dışarıdan saldırı için fırsat arayanlar ve içeriden onlara destek olanlara unutulmaz bir cevap vermiştir" dedi

TBMM Başkanvekili Celal Adan, "Türk milletini işgalcilere karşı topyekun ayağa kalkmaya çağırmıştır. İşte o yiğit sesin yükseldiği yerde, duvarlarında tarihimizin bir nabız gibi attığı kutlu bir şehirde, direnişin ve dirilişin şehri Sivas'ta olmaktan dolayı mutluyum, gururluyum." ifadelerini kullandı.

"Sivas'ın gök kubbesinde çınlayan ses"

Sivas Kongresi'nin baştan sona bir destan olan kurtuluş mücadelesi içinde bir mücevher gibi parladığını söyleyen Celal Adan, "Binbir zahmetle Anadolu'nun dört bir köşesinden yollara revan olan, yokluğun, yoksulluğun, tehlikelerin ket vurduğu mesafelerde sayısız badire atlatan vatan sevdalısı bir avuç adam, yiğitlerin şehri, yiğit şehir Sivas'a gelmiştir. Çift başlı kartalın Anadolu'ya gelip konduğu, Selçuklu'nun tahtını kurduğu, mazinin cesaret ve kahramanlıkla hamurunu yoğurduğu Sivas, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, kapısını çalan bu vatanperverleri bağrına basmıştır. " diyerek, Memleketin baştan sona bir ateş çemberiyle sarmalandığını, o çetin günlerde, kongre salonunu dolduran sadece farklı şehirlerden gelen temsilciler değil, O gün Sivas'ın gök kubbesinde çınlayan ses, binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin sesi değil, Hürriyetinden vazgeçmemek için canından vazgeçen bu soylu milletin sesi olduğunu söyledi.

'Ya istiklal ya ölüm' diye haykırmıştır."

Ergenekon'da demirden dağları eriten, fetihte karanlık bir çağın kirli duvarlarını yıkan, Çanakkale'de sömürgecileri tarihin çöplüğüne gömen ruhun, 99 yıl önce bugün Mustafa Kemal Paşa ve yol arkadaşlarında vücut bulduğunu kaydeden İstanbul Milletvekili Celal Adan, "O gün bu şehirden dalga dalga büyüyerek çıkan ve bütün dünyayı sarsan irade, deniz aşırı uzak ülkelerinde rahat rahat Anadolu'yu işgal planı kuran güçlerin kabusu olmuştur. Yaklaşık bir asır önce Sivas, milletimize dışarıdan saldırı için fırsat arayanlar ve içeriden onlara destek olanlara unutulmaz bir cevap vermiştir. Milletin inancı ve umudu olan çelikten irade, işgalcinin, işbirlikçinin, mandacının, himayecinin alayına birden 'Ya istiklal ya ölüm' diye haykırmıştır." dedi.

"Edirne'den Ardahan'a bütün vatan evlatları son nefeslerini vermeye razı gelecektir."

Celal adan, Dün şahsi ikbalini, çocuklarının hürriyetinden kıymetli görerek manda ve himayeye teslim olalım diyenlerin yerini, bugün bağımsızlıktan taviz verme karşılığında ekonomik menfaat temin edeceğini düşünenlerin attığını ifade eden Adan, "Afrin'e girmemek, PYD'ye boyun eğmek, bağımsız Türk yargısının mahkum ettiği bir casusluk zanlısını serbest bırakmak karşılığında rahat nefes alınacaksa, Edirne'den Ardahan'a bütün vatan evlatları son nefeslerini vermeye razı gelecektir." değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE